Industrialny styl wystroju powstał dzięki próbom aranżacji poprzemysłowych budynków. Jego historia sięga lat 50-tych XX wieku. Choć pierwotnie wynikał z poszukiwania oszczędności, ostatecznie został doceniony na całym świecie. Jego elementy znaleźć można zarówno w loftach jak i kawalerkach.
Do najważniejszych zasad tego stylu należą: duża przestrzeń, dominacja bieli, szarości i beżu, wykorzystanie surowych materiałów, oryginalnych mebli oraz stylowych dodatków o przemysłowym charakterze. Poniżej przestawiamy 17 inspirujących aranżacji kuchni w stylu industrialnym.
1. Kuchnia w stylu industrialnym – połączenie drewna i kamienia
Wykorzystując drewno w kuchni w stylu industrialnym najlepiej wybrać surowe lub postarzone deski w różnych odcieniach, dobrane z pozoru przypadkowo. Bardzo dobrze będą się komponować z ciężkimi, grubymi kamiennymi blatami.
2. Kuchnia w stylu industrialnym – stalowy sprzęt AGD
Chcąc zaaranżować kuchnię w poprzemysłowych klimatach najlepiej wybrać sprzęty AGD w kolorze stalowym. Pasować będą do nich surowe, ceglane ściany. Efekt dopełni sufit wykończony w sposób imitujący odciski desek szalunkowych.
3. Połączenie kuchni w stylu industrialnym z jadalnią
Łącząc industrialną kuchnię z jadalnią warto wybrać stół w podobnym klimacie. Sprawdzi się mebel na stalowych nogach z blatem z desek oraz z metalowymi okuciami. Stalowe krzesła pozwolą uzyskać klimat jak z fabrycznej stołówki.
4. Styl industrialny idealny do loftu
Styl industrialny jest wprost stworzony do loftów. Wysokie pomieszczenia i okna, ceglane mury oraz odsłonięte elementy konstrukcyjne będą idealnym tłem dla surowych mebli, kamiennych blatów, i stalowych sprzętów AGD.
5. Kuchnia z wnętrzem jak w starym młynie
Biały okap, bielone sufity i ściany a do tego deski podłogowe w naturalnym kolorze przywodzą na myśl stary młyn. Poprzemysłowego charakteru nadadzą stylizowane lampy, stalowa wyspa kuchenna oraz stara komoda.
6. Kuchnia w stylu industrialnym – połączenie miedzi i cegły
Miedziane elementy będą dobrze pasowały do kuchni w stylu industrialnym. Ciekawym dodatkiem będą lampy wyglądające jak z polerowanej miedzi. Tan materiał dobrze współgra z ponadczasowymi ceglanymi ścianami i surowym drewnem.
7. Kuchnia w stylu industrialnym – podłoga typu plaster miodu
W tej kuchni zastosowano podłogę o geometrycznym kształcie plastra miodu. Podłoga kolorystycznie nawiązuje do kolorów ścian na których zastosowano cegłę naturalną oraz w kolorze turkusowym.
8. Stylizowane elementy w kuchni w stylu industrialnym
Efekt kuchni w stylu industrialnym osiągnąć można wprowadzając stylizowane elementy – kable elektryczne poprowadzić można w widocznych pod sufitem rurach, dodać przemysłowe wskaźniki oraz stalowe krzesła.
9. Mieszanie stylów
Zabawa konwencją daje ciekawe rezultaty. Połączyć można industrialne elementy – ciężkie lampy czy surowy sufit, z elementami rustykalnymi – ciężkim stołem z grubym blatem na potężnych nogach oraz drewnianymi krzesłami.
10. Kuchnia w stylu industrialnym – idealna do wysokich wnętrz
Kuchnia w stylu industrialnym świetnie sprawdzi się w wysokich wnętrzach. Sposobem na zagospodarowanie przestrzeni nad głową jest zawieszenie lamp na długich przewodach, jak w tym przykładzie nad wyspą kuchenną.
11. Postarzone powierzchnie w projektach o charakterze industrialnym
Postarzone i surowe powierzchnie dobrze wpiszą się w kanon stylu. Naturalne ceglane mury, drewniane fronty szaf pełne niedoskonałości, podłoga imitująca surowy beton, krzesła i stół na stalowej remie to industrialna kwintesencja.
12. Zabawa konwencją
Zabawa konwencją może mieć miejsce przy wyborze szafek. Te tradycyjne zastąpić można częściowo otwartymi i z ażurowymi ściankami. Stalowy blat i czarne ramy mebli nadadzą przemysłowego, nieco laboratoryjnego charakteru.
13. Mała kuchnia w stylu industrialnym
Posiadacze małych mieszkań nie muszą rezygnować z kuchni w stylu industrialnym. Efekt uzyskają dzięki surowym materiałom, stalowym sprzętom i ciekawym detalom jak lampy, stare skrzynki czy stylizowanym na laboratoryjne pojemniki.
14. Styl industrialnym lubi stalowy kolor
Przemysłowego charakteru doda kuchni stalowy kolor. Można go stosować nie tylko w sprzętach AGD. Można wybrać imitującą stal okładzinę podłogową, stalowe fronty szafek a nawet sufit pomalować w kolorze połyskującej szarości.
15. Element maszyny
Niezwykłym elementem w kuchni w stylu industrialnym może być fragment maszyny. Odważne będzie jego podwieszenie pod sufitem. Można jednak zamiast tego wybrać pojedyncze mniejsze części i wyeksponować jako bibeloty.
16. Zabawa kolorami w stylu industrialnym
Przemysłowe wnętrze ożywić można dodając elementy w nieoczywistym kolorze, które dodatkowo można postarzyć. Przykładem mogą być żółte laboratoryjne lampy i taborety na tle chłodnego szarego wnętrza.
17. Wykorzystanie starych ścian w kuchni w stylu industrialnym
Najciekawszym elementem kuchni w stylu industrialnym może być ściana. Stary czerwony mur z licznymi ubytkami i przetarciami tynku będzie wspaniałym tłem dla wiszącego na nim kuchennego wyposażenia.