Dachówka czy blachodachówka? – ceny, wady, zalety

Budowa stan surowyDachówka czy blachodachówka? - ceny, wady, zalety

Spośród różnych rodzajów pokryć dachowych, najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są dachówki oraz blachodachówki. Oba rozwiązania dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych i mogą  elegancko zaprezentować się na każdym praktycznie dachu.

Jednak zarówno pokrycia dachowe ceramiczne, jak i te wykonane z blachy mają oprócz wielu zalet, także i swoje wady. Podpowiadamy na jakich budynkach sprawdzą się ceramiczne pokrycia dachowe, a na jakich te wykonane z blachy stalowe. Sprawdzamy także, jakie są koszty związane z inwestycjami w takie dachy i które z rozwiązań jest częściej wybierane przez inwestorów – dachówka czy blacho dachówka?

Dachówka czy blachodachówka – zalety i wady

Dachówka czy blachodachówka – zalety i wady

Dachówka zalety:

 • twardość i wytrzymałość – tworzą trwałe i mocne pokrycie dachowe,
 • nie wyginają się, ani nie łamią pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu, czy też chodzącego po nich człowieka,
 • mogą posiadać warstwy ochronne, które zabezpieczają je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – mrozem, śniegiem, deszczem, słońcem,
 • są rozwiązaniem o większych walorach estetycznych niż blachodachówka,
 • mogą być dostępne w różnych kolorach,
 • nie tracą koloru pod wpływem działania promieni słonecznych,
 • mogą być stosowane w nowym budownictwie, a także w budynkach starych, zabytkowych i stylizowanych na takie,
 • charakteryzują się większą izolacyjnością akustyczną od blachodachówki,
 • mają większą termoizolacyjność od pokryć dachowych z blachy stalowej.

Dachówka wady:

 • może być układana jedynie na dachach stromych, w których kąt nachylenia połaci przekracza 31°,
 • materiał kruchy – to stanowi ryzyko ukruszenia podczas transportu lub w czasie montażu,
 • montaż dachówki jest bardziej czasochłonny i wymaga więcej umiejętności niż w przypadku blachodachówki,
 • są bardziej podatne na wchłanianie wody w porównaniu z blachodachówką,
 • są cięższe od blachodachówki, w związku z tym nie można ich układać na więźbie dachowej o małej nośności.

Blachodachówka zalety:

 • tańsze rozwiązanie w porównaniu z dachówką,
 • daje możliwość uzyskania podobnego efektu wizualnego jak dachówka,
 • niewielka waga – około 5 kg/m2 – możliwość zamontowania blachodachówki nawet, jeśli więźba dachowa nie jest masywna,
 • nie nasiąka wodą i nie zwiększa swojej masy pod wpływem opadów,
 • łatwość w pielęgnacji i konserwacji – wystarczy regularnie czyścić taki dach i co kilka lat malować blachę,
 • jest łatwiejsza w montażu niż dachówka ceramiczna i cementowa.

Blachodachówka wady:

 • może być stosowana tylko, jeśli kąt nachylenia połaci dachu przekracza 9°,
 • w przypadku dachów prostych, nie może być stosowana,
 • mniejsza trwałość i żywotność w porównaniu do dachówki,
 • niska izolacyjność akustyczna – np. w czasie opadów deszczu słychać krople uderzające w blachodachówkę,
 • niska izolacyjność termiczna – w czasie upałów bardzo się nagrzewa, a w czasie mrozu poddasze się wychładza,
 • wskazane jest stosowanie izolacja termicznej poddasza użytkowego z takim pokryciem dachowym,
 • materiał elastyczny – może się odkształcać np. pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu,
 • nie sprawdzą się (w większości przypadków nie mogą być stosowane) na budynkach zabytkowych.


Koszt dachówki:
90 zł za m2 – 260 zł za m2

Koszt blachodachówki:
50 zł za m2 – 220 zł za m2

Ile kosztuje dachówka?

Ułożenie dachówki (robocizna i materiały) to wydatek około 90–260 zł/m2. Dachówka cementowa kosztuje 30–60 zł/m2. Dachówka ceramiczna to koszt w granicach 40–150 zł/m2. Akcesoria do montażu dachówki (m.in. haki, wkręty, spinki) to wydatek około 30–50 zł/m2. Za robociznę zapłacimy około 30–55 zł/m2.

Ile kosztuje blachodachówka?

Za ułożenie blachodachówki na dachu (robocizna i materiały) zapłacimy około 50–220 zł/m2. Blachodachówka powlekana to cena 20–110 zł/m2. Blachodachówka z posypką kosztuje 25–140 zł/m2. Akcesoria do montażu i wykończenia (m.in. wkręty, łączniki) to 10–35 zł/m2. Robocizna to koszt około 20–45 zł/m2.

Dachówka czy blachoachówka – najważniejsze informacje

Dachówką nazywa się wyrób budowlany, który służy do wykonywania pokryć dachowych. Dachówki wykonuje się z gliny ceglarskiej – to dachówki ceramiczne, a także z zaprawy cementowej – to dachówki cementowe. Dachówki mogą być też wykonywane ze szkła lub innych materiałów. Już w procesie produkcji dachówki mogą być barwione. Dachówki ceramiczne naturalne wyrabiane są z surowej gliny, charakteryzują się porowatą i matową powierzchnią. Dachówki ceramiczne angobowane pokrywa się płynną glinką, która może mieć dodatki barwników w kolorach czerwonym, miedzianym, brązowy, żółtym, niebieskim, zielonym lub czarnym. Dachówki ceramiczne glazurowane są powlekane szkliwem bezbarwnym lub kolorowym, mogą występować w każdym praktycznie kolorze. Dachówki cementowe można z kolei wykonywać z zaprawy barwionej w masie, a to daje możliwość uzyskania praktycznie każdego koloru. Dachówki dostępne są w wielu kształtach. Najczęściej spotykane rodzaje dachówek to: zakładkowe, karpiówki, mnich-mniszka, esówka, a także ich odmiany. Poszczególne typy dachówek z reguły różnią się pomiędzy sobą sposobem montażu.

Dachowe pokrycie blachodachówką wykonywane jest z blachy stalowej – profilowanej, ocynkowanej i lakierowanej. Blachodachówki mogą się pomiędzy sobą różnić m.in. takimi parametrami jak grubość stali oraz grubość powłoki zabezpieczającej. To pokrycie dachowe jest dostępne w sprzedaży pod postacią arkuszy, które wykonuje się na wymiar dachu. Blachodachówka dostępna jest także w modułach o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Takie moduły wykorzystuje się do pokrywania trudnych, skomplikowanych powierzchni dachów. Blachodachówkę można zakupić w wielu różnych barwach, najpopularniejsze kolory to:  czerwony,  brązowy,  czarny i  szary, a ponadto można także zamówić dowolny kolor blachodachówki. Stalowe pokrycie dachowa montuje się na specjalnym ruszcie wykonanym z łat i kontrłat.

Dachówka czy blachodachówka – jakie są koszty?

Koszt ułożenia dachówki zależy od kilku czynników, takich jak m.in. rodzaj i materiał dachówki, sposób wykończenia, czy kolor. Dachówka cementowa to wydatek około 30 – 60 zł/m2. Natomiast za dachówkę ceramiczną zapłacimy w granicach 40 – 150 zł/m2. Koszt pracy wyspecjalizowanej ekipy dekarzy to około 30 – 55 zł/m2. Za akcesoria konieczne do montażu dachówki zapłacimy około 30 – 50 zł/m2. Koszt ułożenia dachówki wyniesie nas około 90 – 260 zł/m2. Jeśli chcemy pokryć dachówkami dach o powierzchni 150 m2 musimy liczyć się w wydatkiem rzędu 13500 – 39000 zł.

Blachodachówka powlekana kosztuje w granicach około 20 – 110 zł/m2. Blachodachówka z posypką to wydatek rzędu 25 – 140 zł/m2. Akcesoria do montażu i wykończenia to dodatkowe 10 – 35 zł/m2. Za pracę dekarzy – fachowców zapłacimy w granicach 20 – 45 zł/m2. Całkowity koszt pokrycia dachu blachodachówką to około 50 – 220 zł/m2. Jeśli zatem chcielibyśmy pokryć blachodachówką dach o powierzchni 150 m2 musimy liczyć się z wydatkiem w granicach około 7500 – 33000 zł.

Co jest częściej wybierane – dachówka czy blachodachówka?

Spośród takich pokryć dachowych jak dachówka i blachodachówka częściej wybieranym rozwiązaniem jest blachodachówka. Na taką decyzję inwestorów wpływają: zdecydowanie niższa cena blachodachówki w porównaniu z dachówką, a także to, że blachodachówka jest dużo lżejsza od dachówki i łatwiejsza w montażu. Ponadto w większości przypadków nie musi wiele ustępować estetyką dachówce ceramicznej, czy cementowej.

Cenniki

Teraz popularne