Folie grzewcze czy pompa ciepła? – wady, zalety, cena

InstalacjeFolie grzewcze czy pompa ciepła? - wady, zalety, cena

Spośród rozwiązań stosowanych do ogrzewania domu jednorodzinnego mamy do wyboru m.in. folie grzewcze czy pompy ciepła. Inwestycja wymaga przeanalizowania wszystkich za i przeciw obydwu rozwiązań – foli grzewczych i pomp ciepła.

Jak działają folie grzewcze i pompy ciepła? Z czym wiąże się inwestycja w folie grzewcze oraz pompy ciepła – jakie są zalety, wady, koszty każdej z tych inwestycji? Podpowiadamy także które z tych rozwiązań jest częściej wybierane – folie grzewcze czy pompy ciepła?

Pompa ciepła czy folie grzewcze – zalety i wady

Folie grzewcze czy pompa ciepła – zalety i wady

Folie grzewcze zalety:

 • jedynym źródłem zasilania folii grzewczych jest prąd,
 • instalacja nie wymaga stosowania kaloryferów, hydrauliki, kotła, ani przyłącza gazu,
 • niewielki koszt instalacji folii grzewczej w budynku,
 • właściwości folii grzewczych sprawiają, że koszty ogrzewania prądem są bardzo ekonomiczne,
 • możliwość połączenia z panelami słonecznymi,
 • wytrzymałość na uszkodzenia i trwałość,
 • minimalne straty ciepła,
 • pełna automatyzacja i możliwość ustawienia żądanej temperatury ogrzewania,
 • estetyka – brak widocznych grzejników,
 • możliwość montażu w podłodze, a także w obrębie ścian, a nawet na suficie,
 • stosunkowo niskie koszty eksploatacji,
 • brak konieczności wykonywania sezonowych przeglądów,
 • bezpieczeństwo eksploatacji.

Folie grzewcze wady:

 • działa jedynie, jeżeli dostarczana jest stale energia elektryczna, w przeciwnym wypadku folia grzewcza nie emituje podczerwieni i pomieszczenia przestają być ogrzewane,
 • nie mogą  być stosowane pod elementami stałej zabudowy, czy też pod meblami, które opierają się bezpośrednio na podłodze.

Pompa ciepła zalety:

 • zużywa mniej energii elektrycznej w porównaniu do folii grzewczej,
 • możliwość nastawiania różnych wartości temperatury w ciągu całego dnia i zaprogramowania na wyłącznie ogrzewania od konkretnej godziny,
 • nie wymagają kotłowni czy pomieszczeń do składowania paliwa,
 • bezpieczne w użytkowaniu, nie występuje ryzyko zaczadzenia czy wybuchu
 • daje większe możliwości zaoszczędzenia na rachunkach,
 • wydajnie współpracuje z instalacją ogrzewania podłogowego
 • w odpowiedniej konfiguracji można chłodzić budynek,
 • nie ma potrzeby budowania komina spalinowego

Pompa ciepła wady:

 • droga inwestycja,
 • przy niższej klasie sprężarek dość duża awaryjność,
 • pompy gruntowe oraz powietrzne mają swoją określoną żywotność, która siłą rzeczy jest ograniczona,
 • zdecydowanie niższa sprawność w połączeniu grzejnikami ze względu na ograniczenia związane z osiąganiem temperatury
 • wymaga instalacji centralnego ogrzewania, a także pomieszczenia dla jednostki centralnej,
 • proces instalacji gruntowej pompy ciepła związany jest z formalnościami.

Koszt instalacji foli grzewczych dla domu o powierzchni ok 100 m2:
12000 zł – 18000 zł zł

Koszt instalacji pompy ciepła dla
domu o powierzchni ok 100 m2::
25000 zł – 45000 zł zł
 

Ile kosztuje folia grzewcza?

Koszt montażu w domu jednorodzinnym o powierzchni 100 m2 folii grzewczej to około 12000–18000 zł. Instalacja ogrzewania folią grzewczą to około 120–180 zł/m2. Koszty robocizny to około 70–90 zł/m2. Wydatek na materiały konieczne do montażu to okol 50–90 zł/m2.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Inwestycja w ogrzewanie pompą ciepła domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 to koszt 25000–45000 zł. Zakup i montaż gruntowej pompy ciepła do ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 to 35000–45000 zł. Zakup i montaż  powietrznej pompy ciepła do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 to  25000–30000 zł.

Folie grzewcze czy pompa ciepła – zasady działania

Działanie folii grzewczej jako materiału grzewczego polega na wykorzystaniu elektrycznego oporu węgla. Poza węglem stosuje się również specjalną pastę aluminiową. Te dwa komponenty aplikuje się na folię PET, która posiada wysokie parametry izolacyjne. Folia PET jest także odporna na działanie ognia. Przewodnikiem prądu w takiej instalacji są taśmy miedziane, które zabezpieczone są taśmami srebrnymi. Folia grzewcza jest bardzo cienka – jej grubość nie przekracza 0,338 mm. Może mieć szerokość 25 cm, 50 cm, lub 100 cm, długość takiej taśmy wynosi około 25 cm lub wielokrotność tej wartości.

Pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje pewną zasadę fizyczną – efekt Joule’a-Thomsona – dzięki niemu możliwe jest przenoszenie ciepła w odwrotnym kierunku, tj. od chłodnej przestrzeni do cieplejszej. Działanie pompy ciepła wykorzystuje tą zasadę podobnie jak lodówka – tyle, że w odwrotnym kierunku – jeśli lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, to pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do domu w postaci ciepła. System ogrzewania pompy ciepła składa się z następujących części: systemu źródła ciepła – pobiera on energię ze środowiska, samej pompy ciepła – to ona powoduje, że odzyskane z otoczenia ciepło jest w ogóle użyteczne, a także systemu dystrybucji i przechowywania ciepła – rozprowadza on lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu. Działanie gruntowej pompa ciepła polega na wykorzystaniu z energii znajdującej się w gruncie – energia pobierana jest poprzez ogrzewanie się cieczy krążącej w kolektorze gruntownym, a następnie dostarcza wydobyte ciepło do pompy i do budynku. Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje do produkcji ciepła energię z powietrza, a wodna pompa ciepła wykorzystuje energię wody.

Folie grzewcze czy pompa ciepła – jakie są koszty?

Folia grzewcza dostępna jest w różnych wariantach mocy – są to folie grzewcze o mocach od 80 W/m2 do 400 W/m2. Aby jednak mogły one samodzielnie ogrzewać pomieszczenia w całym domu, powinna to być moc przynajmniej 220 W. Całkowity koszt w instalację ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 folią grzewczą wynosi w granicach 12000 – 18000 zł. Za instalację 1 m 2 ogrzewania folią grzewczą w domu jednorodzinnym zapłacimy od około 120 – w przypadku folii grzewczej o mocy 220 W do około 180 zł – w przypadku instalacji foli grzewczej o mocy 400 W. Koszt pracy wyspecjalizowanej ekipy montażowej to około 70 – 90 zł/m2. Za materiały niezbędne do montażu , czyli folie grzewcze, sterowniki – termostaty zapłacimy w granicach 50 – 90 zł/m2 – wszystko w zależności od mocy folii grzewczej.

Koszt inwestycji w wydajne ogrzewanie domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 pompą ciepła to około 25000 – 45000 zł. Za zakup oraz montaż gruntowej pompy ciepła do ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 zapłacimy w granicach 35000 – 45000 zł. Koszt wydajnej gruntowej pompy ciepła to około 25000 – 30000 zł. W przypadku inwestycji w ogrzewanie domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 powietrzną pompą ciepła zapłacimy około 25000 – 30000 zł. Koszt wydajnej powietrznej pompy ciepła to około 10000 – 15000 zł.

Co jest częściej wybierane – folie grzewcze czy pompa ciepła?

Instalacja systemu do ogrzewania domu – folie grzewcze i pompa ciepła – spośród tych dwóch rozwiązań częściej przez inwestorów wybierana jest pompa ciepła. Pomimo tego, że inwestycja w pompy ciepła jest droższa od instalacji ogrzewania podłogowego przy użyciu foli grzewczych, to jednak oszczędności jakie można osiągnąć stosując pompę ciepła rekompensuje koszty inwestycji – szczególnie w dłuższej perspektywie czasu.

Cenniki

Teraz popularne