Podbitka dachowa drewniana czy PCV? – wady, zalety, koszty

Budowa stan surowyPodbitka dachowa drewniana czy PCV? - wady, zalety, koszty

Wykonując zabudowę okapu dachowego – podbitkę, podsufitkę – można wybierać spośród kilku materiałów. Inwestorzy zwykle decydują się podsufitki drewniane lub z PCV. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje mocne, jak i słabe strony.

Przedstawiamy, czym charakteryzują się drewniane podsufitki dachowe oraz te wykonane z PCV. Przybliżamy wady i zalety zabudowy okapu dachowego wykonanego w tych materiałów. Podpowiadamy jakie są koszty tych rozwiązań oraz co jest częściej wybierane przez inwestorów – podbitka dachowa drewniana czy PCV?

Podbitka dachowa drewniana czy PCV – zalety i wady

Podbitka dachowa drewniana czy PCV – zalety i wady

Podbitka dachowa drewniana zalety:

 • podbitka drewniana charakteryzuje się eleganckim, estetycznym i naturalnym wyglądem,
 • rozwiązanie to daje przyjemny zapach drewna wokół domu,
 • podbitka drewniana jest stosunkowo łatwa w konserwacji,
 • podsufitki drewniane są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – takich jak wiatr, czy duże różnice temperatury,
 • podbitki dachowe z drewna to rozwiązanie wytrzymałe – są odporne na różnego rodzaju deformacje, czy odkształcenia,
 • drewno jest materiałem ekologicznym.

Podbitka dachowa drewniana wady:

 • drewno jest materiałem kosztownym – podbitki drewniane są droższe od tych z PCV,
 • podbitki z drewna są podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz na wypaczenia,
 • są podatne na działanie wody oraz wilgoci,
 • ich montaż jest czasochłonny,
 • drewno to materiał cięższy od plastiku,
 • konieczna jest ich regularna konserwacja co kilka lat – co zwiększa koszty użytkowania,
 • w przypadku obszarów o dużej wilgotności, należy wybierać gatunki drewna odpornego na działanie wody i wilgoci.

Podbitka dachowa z PCV zalety:

 • panele do podbitki z PCV są dostępne w wielu sposobach wykończenia – gładkie mogą imitować stal, panele z fakturą drewna mogą do złudzenia przypominać ten materiał,
 • panele do podsufitki z PCV mogą występować w wielu różnych kolorach – co daje możliwość dopasowania ich do praktycznie każdego pokrycia dachowa oraz elewacji budynku,
 • są odporne na działanie wilgoci,
 • są odporne na uszkodzenia mechaniczne,
 • charakteryzują się tym, że są nietoksyczne i niepalne,
 • elementy podsufitek z PVC są lżejsze od ich odpowiedników z drewna,
 • sporo systemów podsufitek z PCV posiada specjalne panele perforacyjne, które zapewniają wentylację dachu,
 • nie wymaga prac konserwacyjnych, regularnej renowacji, ani malowania,
 • jest rozwiązaniem tańszym od drewnianej podbitki dachowej.

Podbitka dachowa z PCV wady:

 • PCV to materiał, który jest podatny na zmiany  temperatury – pod ich wpływem rozszerza się oraz kurczy,
 • brak szczelin pomiędzy panelami może skutkować odkształceniami i wypaczeniem podbitki po pewnym czasie,
 • montaż podsufitki dachowej z PCV wymaga zastosowanie rusztu – specjalnej konstrukcji montażowej,
 • podczas montażu pozostaje sporo odpadów, co wpływa na podwyższenie kosztów inwestycji.

Koszt podbitki dachowej drewnianej:
68 zł za m2 – 220 zł za m2

Koszt podbitki dachowej z PCV:
55 zł za m2 – 100 zł za m2

Ile kosztuje podbitka dachowa drewniana?

Koszt wykonania podbitki dachowej drewnianej to około 68–220 zł/m2. Na cenę tą składają się m.in. materiały, za które w zależności od gatunku trzeba zapłacić w granicach 28–150 zł/m2. Drewno sosnowe to koszt 28–45 zł/m2, drewno egzotyczne to cena 100–150 zł/m2. Robocizna to wydatek 40–70 zł/m2.

Ile kosztuje podbitka dachowa z PCV?

Za wykonanie podbitki dachowej z PCV zapłacimy w granicach 55–100 zł/m2 – na cenę tą składają się koszty robocizny oraz materiałów. Za robociznę zapłacimy około 30–60 zł/m2. Materiały do wykonania podbitki dachowej z PCV to wydatek w granicach 25–40 zł/m2.

Podbitka dachowa drewniana czy PCV – najważniejsze informacje

Aby zamontować podbitkę dachową drewnianą, w pierwszej kolejności przygotowuje się i wycina poszczególne jej elementy. Następnie elementy te są suszone i impregnowane. Do wykonania podbitki stosuje się najczęściej drewno: sosnowe, modrzewiowe, cedrowe, świerkowe oraz różne gatunki drewna egzotycznego. Podbitki drewniane mogą mieć różne kształty, żłobienia, grubości. Listwy montażowe przybija się pojedynczymi gwoździami w środku szerokości prostopadle do krokwi, w niedużej odległości od deski okapowej i ściany. Na początku i na końcu przybija się krótkie deski. W przypadku układania desek na styk, pomiędzy nimi pozostają szczeliny, zapewniające wentylację dachu. Natomiast przy układaniu listw na zakład pozostawia się otwory wentylacyjne, a następnie osłania je siatką.

Podbitka dachowa z PCV dostępna jest w różnych postaciach. Podsufitka PCV sidingowa przypomina nieco  drewno. Podsufitka PCV komorowa przypomina panele sidingowe, ale jest od nich lżejsza i sztywniejsza. Podsufitka PCV pełna składa się z dwóch warstw: zewnętrznej z twardego PCV oraz wewnętrznej ze spienionego PCV – lekkiego i elastycznego. W skład systemów podbitek dachowych z PCV wchodzą również panele perforowane, które posiadają szczeliny zapewniające wentylację i  przepływ powietrza. Pozostałe elementy takich systemów to: listwy montażowe i narożniki zewnętrzne, które służą do łączenia oraz wykończenia podbicia. Podbitkę z PVC montuje się na drewnianym ruszcie, a panele łączone są ze sobą zwykle na pióro i wpust. Następnie przybija się je do rusztu za pomocą wkrętów lub gwoździ.

Podbitka dachowa drewniana czy PCV – jakie są koszty?

Ostateczny koszt wykonania podbitki dachowej drewnianej zależy od kilku czynników, m.in. od powierzchni jaka ona będzie mieć oraz od tego jakiego gatunku drewna użyjemy. Za sam materiał – odpowiednio przygotowane drewno – zapłacimy w granicach 28 – 150 zł/m2. Najtańsze będzie drewno sosnowe, za które zapłacimy około 28 – 45 zł/m2. Najwięcej zapłacimy za drewno egzotyczne, może to być nawet 100 – 150 zł/m2. Za pracę fachowców zapłacimy około 40 – 70 zł/m2. Koszt wykonania podbitki dachowej drewnianej to około 68 – 220 zł/m2. Aby wykonać drewnianą podbitkę dachową o powierzchni 50 m2 zapłacimy około 3400 – 11000 zł. Na wykonanie drewnianej podsufitki o powierzchni 100 m2 musimy wydać w graniach 6800 – 2200 zł.

Całkowita cena wykonania podbitki dachowej PCV zależy m.in. od tego jaki rodzaj podbitki PCV wybierzemy oraz jak duża ma być jej powierzchnia. Za materiały na podbitkę dachową PCV zapłacimy około 25 – 40 zł/m2. Praca profesjonalnej ekipy montażowej to wydatek około 30 – 60 zł/m2. Koszt wykonania podsufitki z PCV to około 55 – 100 zł/m2. Podbitka dachowa PCV o powierzchni 50 m2 to wydatek w granicach 2750 – 5000 zł. Za wykonanie podsufitki PCV o powierzchni 100 m2 zapłacimy w przedziale 5500 – 10000 zł.

Co jest częściej wybierane – podbitka dachowa drewniana czy PCV?

Decydując się na wybór materiału do wykonania podbitki dachowej – drewna lub PCV – inwestorzy częściej wybierają PCV. Pomimo większej estetyki i elegancji drewna, to jednak lekkość plastiku, łatwość montażu i niższa cena podsufitek z PCV biorą górę. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że podsufitki dachowe PCV nie wymagają tak wiele uwagi jak drewniane.

Cenniki

Teraz popularne