Dom drewniany czy murowany – wady, zalety, koszty

Budowa stan surowyDom drewniany czy murowany – wady, zalety, koszty

Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na budowę własnego domu jednorodzinnego. Nie tylko mieszkańcy wsi, małych miast, czy przedmieść, ale także ludzie, którzy całe życie spędzili w dużych miastach – w blokach, czy kamienicach.

Własny dom jednorodzinny staje się alternatywą dla mieszkania w bloku. Wiele osób chętnie wyprowadza się z centrów dużych miast, czy osiedli bloków wybierając dom na przedmieściach, czy na wsi w niedużej odległości od centrum miasta metropolitalnego. W wielu przypadkach budowa własnego domu może być tańsza od kupna mieszkania w bloku. Wśród domów jednorodzinnych możemy wybierać spośród domów drewnianych i murowanych. Zapoznajmy się z zaletami i wadami tych rozwiązań. Sprawdźmy cenę budowy za m2 oraz która z opcji jest częściej wybierana przez inwestorów – dom drewniany czy murowany?

Dom drewniany czy murowany – zalety i wady

budowa domu cena

Dom drewniany zalety:

 • naturalne, ekologiczne, zdrowsze dla człowieka surowce budowlane,
 • budowa domu drewnianego jest dużo szybsza niż domu murowanego,
 • większa higiena pracy na placu budowy,
 • dom drewniany może być bardzo estetyczny, stylowy,
 • sprzątanie miejsca budowy jest łatwiejsze i szybsze w porównaniu z budową domu murowanego,
 • łatwiej o ewentualne przeróbki,
 • łatwy dostęp do instalacji,
 • ewentualna rozbiórka i utylizacja jest szybsza, łatwiejsza i bardziej przyjazna dla środowiska.

Dom drewniany wady:

 • z czasem można usłyszeć odgłosy pracującego domu z drewna,
 • mniejsza izolacja cieplna i akustyczna w porównaniu z domem murowanym,
 • gotowy dom z drewna ma mniejszą wartość na rynku nieruchomości, przez co trudniej go sprzedać,
 • wyższe ryzyko pożaru w porównaniu do domu murowanego,
 • mniejsza trwałość domu z drewna w porównaniu do domu murowanego.

Dom murowany zalety:

 • trwałość –  mogą służyć kilku pokoleniom,
 • poczucie bezpieczeństwa,
 • większe możliwości aranżacyjne wnętrz i elewacji,
 • niższe koszty budowy w porównaniu z domami drewnianymi,
 • łatwiejsze technologie budowlane w porównaniu z domami drewnianymi,
 • doskonała akustyka,
 • dobre parametry izolacyjności cieplnej,
 • gotowy dom murowany to nieruchomość o wysokiej wartości – łatwiej sprzedać w przyszłości dom murowany niż drewniany.

Dom murowany wady:

 • materiały budowlane mogą być mniej przyjazne dla zdrowia niż w przypadku domów drewnianych,
 • konieczność budowy masywniejszych fundamentów w porównaniu z domem drewnianym,
 • długotrwały i żmudny proces budowy,
 • dużym wyzwaniem jest sprzątanie miejsca budowy – bywa żmudne i w wielu przypadkach należy je powtarzać kilka razy.

Ile kosztuje budowa domu drewnianego?

Budowa domu drewnianego (stan surowy zamknięty) to koszt 2000–3500 zł/m2. Koszt budowy drewnianego domu szkieletowego  (stan surowy zamknięty) wynosi 2000–3000 zł/m2, natomiast budowa domu z bali  (stan surowy zamknięty) to wydatek 2500–3500 zł/m2. Wyliczenia zawierają koszty materiałów i robocizny.

Ile kosztuje budowa domu murowanego?

Koszt budowy domu murowanego (stan surowy zamknięty) to 1000–3000 zł/m2. Za budowę domu murowanego o prostej bryle i dachu zapłacimy około 1000–1800 zł/m2. Budowa murowanego domu o skomplikowanej bryle i wielospadowym dachu kosztuje 2300-3000 zł/m2. Wyliczenia zawierają ceny materiałów i robocizny.

Dom drewniany czy murowany – korzyści

Dom z drewna to dwie technologie – szkieletowa (inaczej tzw. „kanadyjczyk”) oraz dom z bali.

Budowa domu w technologii szkieletowej polega na wnoszeniu jego konstrukcji z drewnianych elementów.

Budowa przebiega szybko i sprawnie – zwykle składa się na miejscu budowy gotowe elementy – moduły, przygotowane wcześniej w fabryce.

Budowa domu z bali polega na łączeniu ze sobą grubych, masywnych pni, które wcześniej należy osuszyć, zabezpieczyć i obrobić w taki sposób, aby poszczególne elementy pasowały do siebie.

Najczęściej wykorzystuje się pnie świerku lub sosny. Drewno to surowiec ekologiczny, który nie jest szkodliwy dla zdrowia człowieka.

Dom z drewna jest przyjazny dla środowiska, ponieważ można go łatwo i szybko zutylizować.

Dom drewniany może być bardzo estetyczny, szczególnie w terenach górskich, gdzie wpasuje się w krajobraz przyrodniczy i kulturowy.

Dom drewniany można stosunkowo łatwo przerabiać, przy pracach wewnątrz domu można zapewnić łatwy dostęp do instalacji.

Dom murowany można wznieść m.in. z takich materiałów jak: cegły, pustaki ceramiczne oraz bloczki z betonu komórkowego.

Po wylaniu fundamentów oraz ich zabezpieczeniu stawia się ściany w technologii na mokro, wykorzystując zaprawę murarską.

Ściany domów murowanych są jedno-, dwu- lub trzywarstwowe, a od ilości tych warstw zależeć będzie trwałość budynku, a także stopień jego izolacji akustycznej i termicznej.

Na budowę domu murowanego często decydują się osoby, którym zależy by była to trwała, bezpieczna inwestycja i służyła kolejnym pokoleniom.

Wybór domu murowanego wiąże się z inwestycją w sprawdzone technologie budowlane.

Ponadto inwestycja w dom murowany może zapewnić nie tylko trwały dach nad głową rodzinie i wielu pokoleniom, ale być także pewnym zabezpieczeniem finansowym w postaci nieruchomości o dużej wartości.

Dom drewniany czy murowany – jakie są koszty?

Koszt budowy jednorodzinnego domu murowanego w stanie surowym zamkniętym (czyli dom posiada pełną bryłę, kompletną konstrukcję dachową, całą stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne, przyłącza i instalacje wod.-kan. i elektryczne, lecz wnętrza nie nadają się jeszcze do zamieszkania,  trzeba je wykończyć) wynosi w przedziale 1000 – 3000 zł/m2.

Najniższy próg cenowy 1000 – 1800 zł/m2 to budowa typowego murowanego domu średniej wielkości o niezbyt skomplikowanej konstrukcji.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na budowę domu, który ma mieć nietypową bryłę, skomplikowany dach wielospadowy, powinniśmy się przygotować na wydatek w granicach 2300 – 3000 zł/m2.

Na ostateczną cenę wpływają m.in. jakość użytych materiałów, a także region. Szacunkowe ceny zawierają koszty materiałów, wliczona jest także praca fachowców.

Inwestycja w budowę drewnianego domu jednorodzinnego do stanu surowego zamkniętego to koszt w przedziale 2000 – 3500 zł/m2.

Decydując się na budowę domu szkieletowego (stan surowy zamknięty) zapłacimy do około 2000 zł/m2 w przypadku typowej, standardowej bryły, do nawet 3000 zł/m2 w przypadku bryły bardziej skomplikowanej.

Jeśli natomiast chcemy wybudować dom z bali (stan surowy zamknięty) musimy liczyć się z wydatkiem w granicach od około 2500 zł/m2 w przypadku typowej bryły, do nawet 3500 zł/m2 w przypadku domów o zróżnicowanej, skomplikowanej bryle.

Wyliczenia zawierają wydatki poniesione na materiały budowlane oraz na pracę zespołu fachowców.

Co jest częściej wybierane – Dom drewniany czy murowany?

O wiele częściej wybierane przez inwestorów są domy drewniane w porównaniu do domów murowanych, pomimo iż cena budowy za m2 jest średnio wyższy w przypadku domów drewnianych.

Wybór na domy z drewna pada przede wszystkim dzięki dwóm argumentom – domy drewniane wznosi się znacznie szybciej od domów murowanych, a poza tym często domy drewniane mają mniejszy metraż od domów drewnianych – to z kolei sprawia, że pomimo wyższej ceny budowy za m2, budowa domu z drewna może być tańsza niż budowa domu murowanego.

.

Cenniki

Teraz popularne