Ile kosztuje budowa garażu? – ceny, wady i zalety

Wokół domuIle kosztuje budowa garażu? – ceny, wady i zalety

Sposobem na posiadanie zabezpieczonego przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi miejsca parkingowego jest garaż. Spotykamy się z garażami murowanymi, blaszanymi oraz drewnianymi. Porównajmy zalety i wady garażu murowanego i blaszanego.

Garaż, czyli budynek przeznaczony do przechowywania pojazdów mechanicznych może być częścią posesji, na której znajduje się dom. Budynek taki można także umieścić na niezabudowanej działce, gdzie będzie przechowywany pojazd. Garaż, czy też zespół garaży może być także komercyjną inwestycją. Jeśli chodzi o materiał wykonania, najpopularniejsze się garaże murowane, blaszane i drewniane. Przyjrzyjmy się dokładnie garażom murowanym i blaszanym – jakie mają mocne i słabe strony, ile kosztuje inwestycja w takie rozwiązania i które z tych rozwiązań – garaż murowany czy blaszany jest częściej wybierane?

Garaż murowany czy blaszany – zalety i wady

Budowa garazu cena

Garaż murowany zalety:

 • jest to rozwiązanie trwałe i estetyczne,
 • możliwość użycia różnych materiałów do budowy, m.in. cegły, bloczki komórkowe,
 • dowolność wykończenia i możliwość dopasowania do architektury domu,
 • konstrukcja może być zaprojektowana w sposób odpowiadający oczekiwaniom inwestora,
 • nie trzeba dbać o regularną konserwację,
 • istnieje możliwość ocieplenia garażu murowanego,
 • dowolność wyboru konstrukcji dachu i pokrycia dachowego.

Garaż murowany wady:

 • możliwość wystąpienia nieprzewidzianych trudności podczas budowy,
 • długi czas budowy – należy stosować przerwy technologiczne,
 • należy zamówić projekt garażu,
 • wysokie koszty całej inwestycji.

Garaż blaszany zalety:

 • możliwość zastosowania jako konstrukcji tymczasowej, przeznaczonej do rozbiórki,
 • nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę
 • bardzo niskie koszty inwestycji,
 • bardzo szybki montaż.

Garaż blaszany wady:

 • bardzo krótka żywotność konstrukcji,
 • niskie walory estetyczne,
 • konieczność regularnej impregnacji i konserwacji,
 • konstrukcja znacznie mniej trwała w porównaniu do garażu murowanego,
 • duża podatność na niekorzystne warunki pogodowe, np. silne podmuchy wiatru mogą uszkodzić konstrukcję garażu blaszanego.

Ile kosztuje garaż murowany?

Całkowity koszt inwestycji (materiały wraz z robocizną) w garaż murowany to 24000–37000 zł. Fundamenty, prace ziemne i podłoga to cena 5500–8000 zł. Stan surowy to cena 7700–14000 zł. Prace wykończeniowe to cena 5700–9000 zł. Instalacja elektryczna to wydatek 500–800 zł. Brama to cena 1700–5000 zł.

Ile kosztuje garaż blaszany?

Zakup garażu blaszanego, transport i montaż to wydatek 2500–4000 zł. Garaż 6,00 x 3,00 m z dachem dwuspadowym kosztuje 2500 zł. Garaż 7,00 x 5,00 m z dachem jednospadowym w tył oraz dodatkowymi drzwiami i otworem okiennym kosztuje 3000 zł. Garaż 7,00 x 5,00 m z dachem dwuspadowym to cena 4000 zł.

Garaż murowany czy blaszany – korzyści

Garaż murowany to inwestycja w rozwiązanie estetyczne i trwałe, które będzie służyć przez lata. Zamawiając projekt garażu u architekta, a także wykonując prace wykończeniowe, warto dopasować styl tego budynku do indywidualnych potrzeb: stylu domu, małej architektury ogrodowej i ogrodzenia.

Również dach konstrukcję dachu i jego pokrycie można dopasować do własnych potrzeb, należy jednak pamiętać, aby trzymać się ściśle projektu architektonicznego. Do budowy garażu murowanego wykorzystuje się  m.in. cegły, pustaki i bloczki komórkowe.

Ostatni z wymienionych materiałów jest najczęściej wybierany przez inwestorów. Fundamenty garażu murowanego są najczęściej wykonywane w formie ław.

Garaż murowany to budynek, który może zostać ocieplony, zwykle do tego celu stosuje się wełnę mineralną.

Garaż murowany może być jedno-, dwu- lub wielostanowiskowy. W garażu murowanym można zaprojektować także inne pomieszczenia, np.  warsztat lub magazyn. Garaż murowany daje nieporównywalnie więcej możliwości konstrukcyjnych i aranżacyjnych niż garaż blaszany.

Garaże blaszane zazwyczaj występują jako minimalistyczna konstrukcja prostopadłościenna.

Można się także spotkać z konstrukcjami posiadającymi dach ze spadkiem na bok, do tyłu, a czasem także dach dwuspadowy. Dostępne są również garaże blaszana wielostanowiskowe.

Dostępne są różne kolory blach, z których wykonywane są takie garaże. Blachy i inne elementy metalowe w takich garażach są zabezpieczone przed korozją i innymi czynnikami, wymagają jednak regularnej konserwacji.

Tego typu garaże nie wymagają pozwolenia na budowę, w związku z czym mogą pełnić rolę konstrukcji tymczasowych, przeznaczonych do rozbiórki.

Garaż „blaszak” to niedrogie rozwiązanie, jeśli jednak chcemy zainwestować w ocieplony blaszany garaż z przyjemnym mikroklimatem wewnątrz, musimy zapłacić nieco więcej.

Garaż murowany czy blaszany – jakie są koszty?

Proces budowy garażu murowanego jest znacznie bardziej skomplikowany niż garażu blaszanego.

Co za tym idzie, cena garażu murowanego jest kilkukrotnie wyższa od ceny budowy garażu blaszanego.  Za wykop, prace ziemne i wykonania podłogo zapłacimy około 5500 – 8000 zł.

Za doprowadzenie do stanu surowego, czyli postawienie ścian nośnych z betonu komórkowego i skonstruowanie dachu trzeba zapłacić w granicach 7700 – 14000 zł (cena zależy m.in. od konstrukcji dachu i jego pokrycia).

Prace wykończeniowe (tynkowanie, malowanie ścian) to wydatek rzędu 5700 – 9000 zł (cena zależy m.in. od jakości użytych materiałów).

Za wykonanie instalacji elektrycznej zapłacimy w granicach 500 – 800 zł. Brama garażowa otwierana ręcznie to kosztuje około 1700 – 2300 zł, brama z napędem elektrycznym to wydatek około 4600 – 5000 zł.

Sumując przedstawione powyżej koszty poszczególnych etapów prac i elementów niezbędnych do wykonania garażu murowanego, za budowę jednostanowiskowego garażu murowanego zapłacimy około 24000 – 37000 zł.

Wyliczenia te zawierają materiały oraz koszty pracy fachowców.

Jeśli decydujemy się na inwestycję w garaż blaszany, musimy liczyć się z wydatkiem w granicach 2500–4000 zł.

Garaż blaszany o wymiarach 6,00 x 3,00 m z dachem dwuspadowym kosztuje około 2500 zł.

Ocynkowany garaż blaszany o wymiarach 7,00 x 5,00 m z dachem jednospadowym w tył, który posiada w dodatkowe drzwi i otwór okienny to wydatek około 3000 zł.

Garaż blaszany ocynkowany o wymiarach 7,00 x 5,00 m, posiadający dach dwuspadowy oraz bramę uchylną kosztuje 4000 zł. W ceny te wliczony jest zakup garażu, jego transport oraz montaż.

Co jest częściej wybierane – garaż murowany czy blaszany?

Zdecydowanie częściej wybieraną opcją są garaże blaszane niż murowane. Największy wpływ na wybór inwestorów ma kilkukrotnie niższa cena na garaż „blaszak” względem garażu murowanego.

Ponadto garaż murowany to rozwiązanie dużo bardziej trwałe i inwestorzy decydują się na nie zwykle w przypadku, gdy chcą wybudować estetyczny garaż na własnej posesji.

Natomiast garaż „blaszak” to często rozwiązanie tymczasowe, stawiane na potrzeby budowy, ale również jako inwestycja pod wynajem – te czynniki również wpływają na większe zainteresowanie garażami blaszanymi względem murowanych.

Cenniki

Teraz popularne