Ile kosztuje wykonanie tarasu – ceny, wady i zalety

Wokół domuIle kosztuje wykonanie tarasu - ceny, wady i zalety

Taras wykończony deską drewnianą, czy kompozytową? To dylemat wielu osób, które chcą w estetyczny sposób zaaranżować swój taras i stworzyć na nim miejsce wypoczynku. Obydwa rozwiązanie mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Taras to miejsce, gdzie wypoczywamy. W sezonie letnim możemy oddać się lekturze książki, czy też  korzystać z opalających właściwości promieni słonecznych. Taras to także miejsce, gdzie możemy urządzić grilla, imprezę, spędzić czas z rodziną, zaprosić przyjaciół. Jednak komfort korzystania z tarasu w znacznej mierze zależy od tego, jakim materiałem została wykończona jego nawierzchnia. Do najpopularniejszych sposobów na wykończenie nawierzchni tarasu należą deska kompozytowa i drewniana. Przedstawiamy mocne i słabe strony obu rozwiązań, ceny wykonania tarasu z kompozytu i drewna oraz, które rozwiązanie jest częściej wybierane, deska terasowa drewniana czy kompozytowa?

deski tarasowe cena

Deski tarasowe drewniane wady:

  • naturalny kolor i faktura drewna – estetyka,
  • łatwość w obróbce,
  • możliwość wykonania elementów ozdobnych,
  • komfort,
  • drewno rodzime jest tańsze od kompozytu.

Deski tarasowe drewniane wady:

  • konieczność impregnacji i konserwacji,
  • podatność na działanie na wilgoci, mrozu, dużych różnic temperatury i silnego nasłonecznienia,
  • skłonność do wypaczania drewna,
  • drewniane deski tarasowe są trudniejsze w układaniu w porównaniu do kompozytowych.

Deski tarasowe kompozytowe wady:

  • wyglądem przypominają typowe ryflowane deski tarasowe, często imitują spatynowane drewno egzotyczne,
  • są wygodniejsze w układaniu niż typowe drewno tarasowe,
  • są trwalsze od drewna tarasowego,
  • deski kompozytowe nie wymagają malowania, konserwacji i odnawiania,
  • są odporne na wilgoć.

Deski tarasowe kompozytowe wady:

  • deski kompozytowe niższej jakości – wytwarzane na bazie HDP – mogą się zarysować,
  • kompozyty są mniej odporne na wysoką temperaturę,
  • kompozyty bywają podatne na działanie gorącego tłuszczu – grillowanie na tarasie pokrytym deskami kompozytowymi wymaga szczególnej ostrożności
  • mogą się pojawić zacieki po deszczu,
  • mogą wystąpić odbarwienia w skutek działania słońca,
  • mogą sprawiać kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc,
  • poszczególne partie płytek kompozytowych mogą się różnić odcieniami.


ile kosztuje wykonanie tarasu drewnianego?

Koszt zakupu i ułożenia drewnianych desek na tarasie wynosi w przedziale 170–440 zł/m2. Na cenę tę składają się materiały: drewno rodzime 50–130 zł/m2 lub drewno egzotyczne 150–360 zł/m2, a także robocizna (wykonanie fundamentów, konstrukcji nośnej i ułożenie desek) w granicach 70–100 zł/m2.

ile kosztuje wykonanie tarasu z kompozytu?

Inwestycja w taras pokryty deską kompozytową to wydatek w wysokości około 180–300 zł/m2. Na cenę tą składają się koszty pracy fachowców (fundamenty, konstrukcja nośna i ułożenie desek) około 70–100 zł/m2, a także zakup desek kompozytowych i innych materiałów, czyli wydatek w granicach 90–200 zł/m2.

Deska tarasowa drewniana czy kompozytowa – korzyści

Deski kompozytowe na taras występują najczęściej jako mieszanina mączki drzewnej oraz PCV lub HDP. W dobrej jakości deskach kompozytowych zawartość drewna w tworzywie wynosi 45%.

Sprawia to, że powierzchnia desek kompozytowych przypomina w dotyku powierzchnię drewna, a dzięki zastosowaniu PCV są trwałe, mają żywe kolory i są odporne na wilgoć.

W sprzedaży dostępne są gotowe systemy tarasowe. Składają się na nie oprócz desek kompozytowych także legary, maskownice, łączniki oraz listwy do montażu.

Aby ułożyć deski kompozytowe na tarasie konieczne jest zastosowanie podkonstrukcji. Legary układa się bezpośrednio na betonie, a ten należy wcześniej zaizolować.

Wylewka betonowa powinna mieć niewielki spadek, który umożliwi odpływ wody – najlepiej 2% spadku. Wszelkie nierówności, a także pozostałości tynku lub farby należy skuć. Legary systemowe układa się na wylewce na elementach poziomujących – te niwelują spadek do 0,5%.

Deski kompozytowe są puste w środku, aby to ukryć stosuje się specjalne listwy maskujące.

Drewniane deski tarasowe są suszone komorowo i heblowane, dzięki czemu mają powierzchnię gładką lub ryflowaną.

Układanie desek drewnianych na tarasie przebiega podobnie, jak układanie desek drewnianych – układa się je na stabilnym fundamencie, a także wykonuje konstrukcję nośną z legarów.

Nieco inaczej przebiegają prace wykończeniowe – są szybsze i łatwiejsze.

Drewno jest materiałem naturalnym, każdy element posiada swój niepowtarzalny kolor oraz fakturę, ponadto drewno jest materiałem, który łatwo poddaje się obróbce, możemy więc wykonać różne elementy ozdobne zachowując jednolity styl.

Decydując się na deski tarasowe z rodzimych gatunków drewna zapłacimy mniej niż za deski z egzotycznych gatunków drewna, czy też z kompozytów.

Deska tarasowa drewniana czy kompozytowa – jakie są koszty?

Największy wpływ na ostateczną cenę tarasu drewnianego ma jakość materiału. Tańszym rozwiązaniem jest drewno rodzime: deska tarasowa z sosny lub świerku kosztuje około 50 zł/m2, z modrzewia europejskiego od 80 zł/m2, z modrzewia syberyjskiego około 130 zł/m2, z dębu od około 100 zł/m2, więc to spory wydatek przy zakupie większej ilości desek tarasowych.

Deski terasowe z drewna egzotycznego kosztują: kampas od 150 zł/m2, cumar od 210 zł/m2, bangkirai od 250 zł/m2, lapacho od 360 zł/m2. Za pracę specjalistów zapłacimy około 70 – 100 zł/m2.

Całość prac (wykonanie fundamentów, konstrukcji nośnej i ułożenie desek na tarasie) oraz zakup materiału to inwestycja w granicach 170 – 440 zł/m2.

Jeśli decydujemy się na pokrycie tarasu deską kompozytową, za robociznę (w tym wykonanie fundamentów, a także przygotowanie konstrukcji nośnej) zapłacimy tyle samo, co w przypadku ułożenia desek drewnianych, czyli w przedziale 70 – 100 zł/m2.

Deska kompozytowa to koszt rzędu 90 – 200 zł/m2.  Za całość inwestycji w taras pokryty deskami kompozytowymi zapłacimy zatem w okolicach 180 – 300 zł/m2.

Co jest częściej wybierane – deska tarasowa drewniana czy kompozytowa?

Częściej wybieranym rozwiązaniem jest inwestycja w kompozytową deskę tarasową niż w drewniane wykończenie tarasu.

Cena wykonania tarasu z kompozytu jest porównywalna do ceny ułożenia prawdziwego drewna.

Jednak na  częstsze stosowanie desek kompozytowych wpływają m.in.: brak konieczności regularnej konserwacji kompozytu, większa odporność tego materiału na czynniki pogodowe, a jednocześnie dobrej jakości kompozyt może do złudzenia przypominać drewno.

Cenniki

Teraz popularne