Garaż murowany czy drewniany?

Wokół domuGaraż murowany czy drewniany?

Posiadając własny dom, powinniśmy w ramach naszej posesji posiadać także miejsce parkingowe – garaż lub wiatę – korzystniejszym rozwiązaniem jest garaż. Możemy zdecydować się na garaż murowany, drewniany lub blaszany. Porównujemy garaż murowany i drewniany.

W wielu przypadkach w ramach projektu domu jednorodzinnego przewidziany jest również garaż. Jeśli jednak mieszkamy w domu starego typu, w którym nie ma garażu lub w projekcie nowego domu nie zostały przewidziane miejsca parkingowe, powinniśmy się o nie zatroszczyć sami. Jako miejsce postoju pojazdu może służyć wiata parkingowa lub garaż. Jednak zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest posiadanie na swojej posesji garażu. Mamy do wyboru garaże murowane, drewniane oraz blaszane. Zajmijmy się garażami drewnianymi i murowanymi – jakie mają zalety, wady, z jakimi korzyściami wiąże się ich zastosowanie? Wreszcie, ile kosztują i które z nich są częściej wybierane?

Garaż murowany czy drewniany – zalety i wady

Budowa garazu cena

Garaż murowany zalety:

 • jest to rozwiązanie trwałe i estetyczne,
 • możliwość użycia różnych materiałów do budowy, m.in. cegły, bloczki komórkowe,
 • dowolność wykończenia i możliwość dopasowania do architektury domu,
 • konstrukcja może być zaprojektowana w sposób odpowiadający oczekiwaniom inwestora,
 • nie trzeba dbać o regularną konserwację,
 • istnieje możliwość ocieplenia garażu murowanego,
 • dowolność wyboru konstrukcji dachu i pokrycia dachowego.

Garaż murowany wady:

 • możliwość wystąpienia nieprzewidzianych trudności podczas budowy,
 • długi czas budowy – należy stosować przerwy technologiczne,
 • należy zamówić projekt garażu,
 • wysokie koszty całej inwestycji.

Garaż blaszany zalety:

 • możliwość zastosowania jako konstrukcji tymczasowej, przeznaczonej do rozbiórki,
 • nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę
 • bardzo niskie koszty inwestycji,
 • bardzo szybki montaż.

Garaż blaszany wady:

 • bardzo krótka żywotność konstrukcji,
 • niskie walory estetyczne,
 • konieczność regularnej impregnacji i konserwacji,
 • konstrukcja znacznie mniej trwała w porównaniu do garażu murowanego,
 • duża podatność na niekorzystne warunki pogodowe, np. silne podmuchy wiatru mogą uszkodzić konstrukcję garażu blaszanego.

Koszt budowy jednostanowiskowego garażu murowanego:
24000 zł – 37000 zł

Koszt budowy jednostanowiskowego garażu blaszanego:
2500 zł – 4000 zł

Ile kosztuje garaż murowany?

Cena budowy garażu murowanego (materiały + robocizna) wynosi 24000–37000 zł. Wykop, prace ziemne i podłoga to cena 5500–8000 zł. Stan surowy to koszt 7700–14000 zł. Tynkowanie, malowanie ścian to cena 5700–9000 zł, instalacja elektryczna to koszt 500–800 zł. Za bramę zapłacimy 1700–5000 zł.

Ile kosztuje garaż drewniany?

Całkowity koszt budowy garażu drewnianego to około 5900–13000 zł. Cena pracy fachowców to około 900 – 2000 zł. Gotowe garaże drewniane kosztują od 5000 zł. Garaż drewniany o wymiarach 4,00 x 5,50 m z podwójnymi drzwiami głównymi i dodatkowymi drzwiami bocznymi to cena około 13000 zł.

Garaż murowany czy drewniany – korzyści

Garaż murowany można wykonać z różnych materiałów, takich jak m.in. cegły, pustaki, czy bloczki komórkowe. Spośród wymienionych materiałów to właśnie ten ostatni jest najczęściej wybierany. Fundamenty garażu murowanego wykonuje się zazwyczaj w formie ław. Garaż murowany można także ocieplić, np. przy użyciu wełny mineralnej. Garaż murowany można dopasować idealnie do własnych potrzeb. W kontekście wykończenia, garaż można dopasować do stylu architektonicznego domu, czy małej architektury ogrodowej. Dach można wykonać w dowolnej konstrukcji, nakładając dowolne pokrycie dachowe. Można zdecydować na garaż murowany jedno-, dwu-, czy też wielostanowiskowy. Może być wyposażony np. w przydomowy warsztat lub składzik. Garaż murowany może mieć bardziej skomplikowaną konstrukcję niż garaż drewniany. Jednak należy ściśle trzymać się projektu architektonicznego.

Garaże drewniane najczęściej wykonywane się z iglastych gatunków drewna, zwykle są to sosna lub świerk. Drewno, z którego powstaje konstrukcja garażu poddawane jest impregnacji zewnętrznej – zapewnia to ochronę konstrukcji przed czynnikami atmosferycznymi oraz pasożytami, jak np. korniki. Impregnacja drewna wywiera także wpływ na jego kolor. Drewniany garaż powinno się także zaimpregnować od wewnątrz. Drewniane garaże mogą występować w różnych ciekawych konstrukcjach – bryłach – np. z dachem jedno- lub dwuspadowym, popularne są tego typu garaże jedno- oraz dwustanowiskowe. Drewniany garaż może być wyposażony dodatkowo np. w pomieszczenie gospodarcze. Garaż drewniany najlepiej sprawdzi się, jeśli ma być uzupełnieniem domu drewnianego, czy też w ogrodzie występuje drewniana mała architektura ogrodowa i ogrodzenie drewniane. Decydując się na drewniany garaż, warto skorzystać z pomocy projektanta, który dopasuje garaż do konstrukcji domu, a także aranżacji ogrodu.

Garaż murowany czy drewniany – jakie są koszty?

Na całkowity koszt wybudowania garażu murowanego składa się wiele czynników i etapów prac. Wykop, prace ziemne i wykonanie podłogi to wydatek rzędu 5500 – 8000 zł. Kolejny etap prac – doprowadzenie do stanu surowego – budowa ścian nośnych z betonu komórkowego oraz dachu to wydatek około 7700 – 14000 zł, a ostateczna cena zależy od rodzaju konstrukcji dachowej i pokrycia dachowego. Otynkowanie, pomalowanie ścian to kolejny etap prac, za który zapłacimy około 5700 – 9000 zł, tu cena zależy m.in. od materiałów. Wykonanie instalacji elektrycznej to wydatek rzędu 500 – 800 zł. Cena bramy garażowej otwieranej ręcznie to około 1700 – 2300 zł, natomiast za bramę z napędem elektrycznym zapłacimy około 4600 – 5000 zł. Cena jednostanowiskowego garażu murowanego zawiera się zatem w przedziale 24000 – 37000 zł. W cenę wliczone zostały zarówno materiały, jak i koszty pracy fachowców.

Całkowity koszt jednostanowiskowego garażu drewnianego wynosi w przedziale 5900 – 13000 zł. W cenę wliczono zarówno materiały, jak i pracę specjalistów. Za gotowy jednostanowiskowy garaż drewniany zapłacimy od około 5000 zł. Cena robocizny w przypadku montażu gotowego garażu drewnianego wynosi w przedziale 900 – 2000 zł. Za wybudowanie garażu drewnianego o wymiarach 5,70 x 3,20 m, wyposażonego w podwójne drzwi zapłacimy około 8000 zł. Za skonstruowanie garażu drewnianego o wymiarach 4,00 x 3,50 m, z podwójnymi drzwiami głównymi, doświetlającymi, nieotwieranymi oknami oraz z dachem pokrytym gontem zapłacimy około 10000 zł. Garaż drewniany ze świerku syberyjskiego o wymiarach 4,00 x 5,50 m, wyposażony w podwójne drzwi główne i dodatkowe drzwi boczne to wydatek rzędu 13000 zł.

Co jest częściej wybierane – garaż murowany czy drewniany?

Garaże drewniane są rozwiązaniem częściej wybieranym przez inwestorów niż garaże murowane. Wpływa na to przede wszystkim niższy koszt inwestycji w garaże drewniane. Jednak od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania garażami murowanymi, tendencja ta może w przyszłości zaowocować większym zapotrzebowaniem na garaże murowane niż drewniane.

Cenniki

Teraz popularne