Styropian EPS czy XPS na fundament?

Budowa stan surowyStyropian EPS czy XPS na fundament?

Fundament to bardzo ważna część budynku, nie tylko ze względów konstrukcyjnych, ale również jeśli chodzi o utrzymanie ciepła. Przez niezaizolowane termicznie fundamenty ucieka ciepło. Do termoizolacji fundamentów stosuje się styropian EPS i styrodur XPS.

Grunt to miejsce najbardziej narażone na uciekanie ciepła z budynku i powstawanie mostków cieplnych. Skuteczne zaizolowanie termiczne fundamentów pozwoli na uniknięcie tych problemów, ale przełoży się także niższe rachunki za ogrzewanie. Najskuteczniejszymi materiałami stosowanymi do izolacji termicznej fundamentów są polistyren ekspandowany – popularny styropian EPS oraz  polistyren ekstrudowany – znany jako styrodur XPS (lub styropian XPS). Jakie są korzyści ze stosowania tych materiałów, ich zalety i wady? Co jest częściej stosowane styropian EPS czy XPS na fundament i ile kosztują te rozwiązania?

Styropian EPS czy XPS na fundament – zalety i wady

styropian EPS i XPS cena

Styropian EPS zalety:

  • bardzo lekki materiał,
  • łatwy i szybki w montażu, przycinaniu i obróbce,
  • stosunkowo tani materiał – jeden z najtańszych materiałów izolacyjnych,
  • nie jest szkodliwy dla zdrowia,
  • jest materiałem samogasnącym,
  • polistyren ekspandowany może być łączony z innymi substancjami.

Styropian EPS wady:

  • nie jest odporny na działanie wielu substancji chemicznych, m.in. rozpuszczalników, farb
    i klejów,
  • większa podatność na wilgoć i pojawianie się grzybów i pleśni w porównaniu do styropianu XPS,
  • słaba izolacyjność akustyczna,

Styropian XPS zalety:

  • znacznie większa twardość i wytrzymałość mechaniczną niż płyty EPS,
  • niska podatność na wilgoć, a także wystąpienie się grzybów i pleśni,
  • mrozoodporny,
  • jest bardziej przyjazny dla środowiska
  • nie gnije,
  • jest odporny na promieniowanie UV,
  • właściwości, którymi się odznacza, pozostają niezmienione podczas eksploatacji,
  • materiał samogasnący.

Styropian XPS wady:

  • niska izolacyjność akustyczna,
  • wyższa cena niż styropian EPS,
  • podatność na wgniecenia.

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów styropianem EPS?

Izolacja termiczna fundamentów polistyrenem ekspandowanego (materiały wraz z robocizną) to wydatek rzędu 60–80 zł/m2. Styropian EPS o grubości 10 cm to koszt rzędu 25–35 zł/m2 (250–350 zł/m3). Za pracę specjalistów zapłacimy przy ociepleniu fundamentów styropianem EPS zapłacimy około 35–45 zł/m2. 

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów styropianem XPS?

Za ocieplenie fundamentów domu polistyrenem ekstrudowanym (materiały i robocizna) zapłacimy w granicach 100–200 zł/m2. Styrodur XPS o grubości 10 cm to koszt rzędu 45–130 zł/m2 (450–1300 zł/m3). Natomiast praca fachowców przy ociepleniu fundamentów tą metodą to wydatek około 55–70 zł/m2.  

Styropian EPS czy XPS na fundament – korzyści

Styropian EPS, czyli płyty z polistyrenu ekspandowanego to materiał termoizolacyjny, który powstaje poprzez wstępne spienienie granulek, te są następnie „zlepiane” w formę bloku. Bloki EPS wycina się na płyty o określonych wymiarach. Struktura ich powierzchni jest dość porowata. Aż 98% objętości EPS stanowi powietrze, dzięki czemu materiał ten jest bardzo lekki. To z kolei sprawia, że styropian EPS nie obciąża konstrukcji, jest łatwy i szybki w montażu i odróbce. Materiał ten nie jest szkodliwy dla zdrowia. Polistyren ekspandowany może być mieszany z innymi substancjami, np. z grafitem, co z kolei pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych parametrów termoizolacji. Płyty EPS mają właściwości samogasnące – poddane działaniu płomieni ulegają stopieniu  i zwęgleniu, lecz nie podtrzymują ognia, a po odjęciu jego źródła szybko gasną.

Styrodur XPS (można się także spotkać z potoczną nazwą styropian XPS), czyli płyty z polistyrenu ekstrudowanego to materiał termoizolacyjny, który wytwarzany jest w formach mających docelowe wymiary płyt. Do tych form wtłacza się granulat, który ulega spienieniu. Płyty XPS charakteryzują jednorodną strukturą zamkniętokomórkową i mają gładkie powierzchnie. To z kolei zmniejsza podatność tego materiału na nasiąkanie wodą, może być on nawet długotrwale zanurzony. Dzięki odporności na wilgoć płyty XPS nie są podatne na pojawienie się grzybów lub pleśni, nie gnije, ani nie butwieje. Jest także odporny na działanie promieniowania UV (lecz nie powinno się go eksponować na słońcu dłużej niż kilka miesięcy). Polistyren ekstrudowany, podobnie jak polistyren ekspandowany jest tworzywem samogasnącym i po ograniczeniu jego kontaktu z ogniem natychmiast wygasa. Jego właściwości nie zmieniają się w trakcie eksploatacji.

Styropian EPS czy XPS na fundament – jakie są koszty?

Aby skutecznie ocieplić fundamenty i piwnice przy użyciu styropianu ekspandowanego, należy ułożyć warstwę styropianu o grubości 8 – 12 cm. Do naszych obliczeń kosztów ułożenia izolacji z płyt EPS przyjmiemy grubość tego materiału 10 cm. Styropian ekspandowany o takiej grubości to wydatek w przedziale 25 – 35 zł/m2 powierzchni ocieplenia tym materiałem lub 250 – 350 zł/m3 jeśli chodzi o objętość użytego styropianu. Praca fachowców przy ociepleniu fundamentów i piwnic styropianem ekspandowanym EPS to wydatek w granicach 35 – 45 zł/m2. Łącznie za termoizolację fundamentów zapłacimy w granicach polistyrenem ekspandowanym zapłacimy w przedziale 60 – 80 zł/m2. Należy jednak pamiętać, że wyliczenia te zawierają koszty materiałów i ich ułożenia, lecz nie zawierają kosztów odkopania fundamentów, które należy wykonać w przypadku, gdy chcemy ocieplić fundamenty w starym domu.

Do skutecznego zaizolowania termicznego fundamentów należy użyć styrodur o grubości przynajmniej 10 cm. Styropian ekstrudowany o grubości 10 cm to wydatek w przedziale 45 – 130 zł/m2 za powierzchnię ocieplaną materiałem lub 450 – 750 zł/m3 za objętość materiału. Za pracę fachowców przy ociepleniu fundamentów i piwnic styrodurem XPS zapłacimy około 55 – 70 zł/m2. Całkowity koszt termoizolacji fundamentów i piwnic polistyrenem ekstrudowanym to wydatek rzędu 100 – 200 zł/m2. Również w tym przypadku obliczenia cenowe nie zawierają ewentualnych kosztów odkopania fundamentów w przypadku izolacji termicznej fundamentów starego budynku.

Co jest częściej wybierane – styropian EPS czy XPS na fundament?

Pomimo lepszych właściwości, jakimi charakteryzuje się styrodur XPS, to wciąż styropian EPS jest częściej wybierany do wykonywania izolacji termicznych fundamentów. O częstszym wyborze  styropianu ekspandowanego EPS przez inwestorów decyduje niższa cena materiału i pracy oraz stosunkowo podobne właściwości, jeśli chodzi o zastosowanie do podziemnych (nie widocznych na co dzień) elementów budynku.

Cenniki

Teraz popularne