Projekt domu gotowy czy indywidualny?

Budowa stan surowyProjekt domu gotowy czy indywidualny?

Jeśli chcemy spełnić marzenie o swoim własnym domu jednorodzinnym, musimy zdecydować się na wybór odpowiedniego projektu architektonicznego. Mamy do wyboru gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne. Które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze?

Wybór odpowiedniego projektu to jedna z kluczowych decyzji, jeśli chcemy mieć swój własny dom. Możemy wybierać pomiędzy gotowymi projektami, które jednak należy dopasować do działki i własnych wymagań oraz wykonywane na zamówienie projekty indywidualne. W jakich sytuacjach lepiej skorzystać z projektu gotowego, a w jakich z projektu indywidualnego? Które rozwiązanie jest korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia?

Wady i zalety obu rozwiązań

Projekt domu cena

Gotowy projekt domu zalety:

 • szeroka i różnorodna oferta gotowych projektów domów,
 • możliwość zapoznania się z wizualizacjami, a także zdjęciami gotowych domów, które zostały  wybudowane na podstawie danego projektu,
 • możliwość konsultacji z firmą projektową na każdym etapie – od projektu, po budowę,
 • możliwość modyfikacji oraz poprawek do własnych potrzeb,
 • dostępność różnych wariantów tego samego projektu,
 • pewność dokumentacji,
 • łatwość znalezienia ekipy wykonawczej i krótki czas realizacji projektu,
 • sprawdzone rozwiązania budowlane,
 • stosunkowo niska cena projektu,

Gotowy projekt domu wady:

 • konieczność adaptacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem,
 • powtarzalność i brak indywidualności projektów,
 • gotowe projekty mogą być niedopasowane do potrzeb mieszkańców, a także narzucać pewne rozwiązania,
 • możemy mieć problem z akceptacją projektu w przypadku terenów objętych ochroną konserwatorską lub przyrodniczą.

Indywidualny projekt domu zalety:

 • możliwość dopasowania projektu do działki o specyficznej charakterystyce (np. działki małej, wąskiej, z dużym spadkiem lub o grząskim gruncie),
 • możliwość dopasowania projektu do indywidualnych wymagań,
 • możliwość dopasowania projektu do miejsc objętych ochroną konserwatorską, a także położonych na terenie parków narodowych
 • możliwość konsultacji z projektantem na każdym etapie powstawania projektu.

Indywidualny projekt domu wady:

 • stosunkowo wysokie koszty,
 • długi czas realizacji projektu,
 • niestandardowe rozwiązania generują wyższe koszty prac budowlanych i ryzyko błędów i dodatkowych kosztów.
 • duże zaangażowanie architekta i inwestora w projekt na zamówienie
 • niepewność projektu,
 • brak jasnego kosztorysu.

Koszt gotowego projektu domu jednorodzinnego:
2800 zł – 8600 zł

Koszt indywidualnego projektu domu jednorodzinnego:
15000 zł – 35000 zł

Ile kosztuje gotowy projekt domu?

Za gotowy projekt domu jednorodzinnego zapłacimy około 2000–6000 zł. Do tego należy doliczyć koszty adaptacji projektu do własnych potrzeb, przyłączy mediów itp., które wynoszą w przedziale 1200–2600 zł. Całkowita cena gotowego projektu domu wraz z adaptacją do potrzeb inwestora to 3200–8600 zł.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego średniej wielkości (około 200 m2 powierzchni podłogi) wiąże się z wydatkiem 15000–35000 zł. Na ostateczny koszt wpływają m.in. takie czynniki jak: skomplikowanie projektu, wielkość domu, warunki terenowe, lokalizacja i renoma biura projektowego.

Projekt gotowy czy indywidualny – korzyści

Gotowe projekty domów są zdecydowanie tańsze od projektów wykonywanych na zamówienie.

Ponadto, dzięki powtarzalności rozwiązań łatwo znaleźć będzie ekipę budowlaną, która podejmie się realizacji takiego projektu.

Mniej czasu zajmuje przygotowanie takiego projektu już na potrzeby konkretnego inwestora, jak również realizacja budowy domu według takiego planu.

Decydując się na gotowy projekt domu zawsze możemy zapoznać się z gotowymi wizualizacjami projektu, jak również z przykładowymi wcześniejszymi realizacjami wybranego projektu, czy to na podstawie zdjęć, czy odwiedzając takie miejsce.

Zawsze istnieje także możliwość wykonania pewnych modyfikacji w projekcie, które pozwolą dopasować projekt do naszych potrzeb.

W pewnych sytuacjach modyfikacje te będą wręcz konieczne, np. w kwestii przyłączy mediów.

Jeśli natomiast decydujemy się na indywidualny projekt domu, zyskujemy przede wszystkim to, że projekt będzie unikalny – prawdopodobnie niepowtarzalny.

Niekiedy indywidualny projekt to jedyna możliwość na wybudowanie domu w obszarze objętym ochroną konserwatorską lub przyrodniczą, czy też na dopasowanie domu do małej, wąskiej, stromej lub podmokłej działki.

Dodatkowo konsultując się z architektem praktycznie na każdym etapie prac projektowych mamy możliwość dopasowania projektu dokładnie do potrzeb mieszkańców – czy to pod względem ułożenia i wielkości pomieszczeń, wysokości budynku, czy też jego umieszczenia względem kierunków świata.

Ten ostatni argument sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy planujemy korzystać z coraz popularniejszych odnawialnych źródeł energii, np. fotowoltaiki.

Projekt gotowy czy indywidualny – jakie są koszty?

Cena gotowego projektu domu jednorodzinnego wynosi w przedziale 2000–6000 zł.

Czas realizacji  od zamówienia projektu do dostarczenia gotowego planu to zazwyczaj około 5 dni roboczych.

Kolejnym wydatkiem jest adaptacja gotowego projektu do indywidualnych potrzeb inwestora, jak np. rozmieszczenie przyłączy wodnokanalizacyjnych, elektrycznych, czy gazowych.

Cena adaptacji projektu wynosi od 1200 zł w przypadku wymienionych wcześniej, drobnych zmian w projekcie do 2600 zł w przypadku poważniejszych ingerencji w konstrukcję budynku. Adaptacja projektu tra zazwyczaj około 3-5 tygodni.

Koszt gotowego projekt domu wraz z adaptacją do indywidualnych potrzeb, na podstawie którego można przystąpić do budowy to 3200–8600 zł.

Za indywidualny projekt domu jednorodzinnego zapłacimy natomiast w przedziale 15000–35000 zł w przypadku domu o średniej wielkości, czyli około 200 m2 powierzchni podłogi.

Cena końcowa zależy od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania projektu, docelowa wielkość domu, dopasowanie do warunków terenowych, region, miasto, czy renoma biura architektonicznego.

Można oczywiście spotkać się z cenami znacznie wyższymi, dochodzącymi nawet do 100000 zł i więcej za indywidualny projekt domu – dla domów bardzo dużych, o dużym stopniu skomplikowani, czy wykonywanych przez słynnych architektów według skomplikowanych wytycznych.

Przyjmujemy jednak uśrednione wartości.

Co jest częściej wybierane – projekt gotowy czy indywidualny?

Pomimo ponad dwukrotnie wyższej ceny, indywidualne projekty domów mieszkalnych cieszą się nieco większą popularnością niż projekty gotowe.

Wynika to stąd, że koszty projektu architektonicznego są tylko częścią kosztów całej inwestycji we własny dom, która to jest inwestycją mającą służyć przez wiele lat.

Decydując się na projekt indywidualny inwestor zyskuje możliwość dopasowania wszystkich rozwiązań do potrzeb mieszkańców.

Gotowe projekty często wybierają deweloperzy inwestujący w osiedla domów jednorodzinnych, domów bliźniaków, czy domów szeregowych.

Podsumowanie – Projekt domu gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny

Gotowy projekt domu to korzyści w postaci niższej ceny samego projektu, sporego wyboru gotowych rozwiązań w różnych wariantach, projekt otrzymujemy w momencie zakupu. Projekt indywidualny jest droższy ale mamy możliwość dopasowania go do indywidulnych wymagań np. do działki o specyficznym kształcie.

Cenniki

Teraz popularne