Domy z bali, czyli tradycyjne drewniane „domy góralskie” wracają do łask wśród mieszkańców Polski. Na ten pozytywny trend składają się m.in. coraz większa świadomość ekologiczna Polaków, a także chęć do stosowanie tradycyjnych rozwiązań – swego rodzaju moda na wszystko co „vintage”. Sprawdzamy ile kosztuje budowa domu z bali.
- Ile kosztuje budowa domu z bali za m2?
- Budowa domu z bali – roboty przygotowawcze i fundamenty?
- Budowa domu z bali – ile kosztuje wykonanie ścian?
- Budowa domu z bali – wykonanie dachu?
- Budowa domu z bali – ile kosztuje stolarka drewniana?
- Ile kosztuje budowa domu z bali 70 m2 do stanu surowego zamkniętego?
- Ile kosztuje budowa domu z bali 100 m2 do stanu surowego zamkniętego?
- Ile kosztuje budowa domu z bali 150 m2 do stanu surowego zamkniętego?
Przedstawiamy, jak krok po kroku przebiega budowa domu z bali. Sprawdzamy jakie materiały będą potrzebne i ile za nie zapłacimy oraz ile będzie kosztować robocizna przy realizacji takiej inwestycji. Jednak nasz przybliżony kosztorys budowy domu z bali zawiera wydatki, które musimy ponieść na zakup koniecznych do realizacji projektu materiałów oraz wydatki, które musimy ponieść na pracę fachowców na placu budowy. To wszystko dotyczy budowy drewnianego domu z bali do stanu surowego zamkniętego – nie zawiera ceny zakupu działki, projektu architektonicznego, wszelkich niezbędnych formalności, ani przeprowadzenia prac wykończeniowych.
Ile kosztuje budowa domu z bali za m2?
Koszt wybudowania domu z bali (materiały budowlane i robocizna) zawiera się w przedziale 1600 – 2800 zł/m2. Za materiały budowlane zapłacimy w granicach 1100 – 1700 zł/m2. Praca fachowców na wszystkich etapach budowy powinna wynieść w granicach około 500 – 1100 zł/m2. Wyliczenia te dotyczą jednokondygnacyjnego – parterowego domu z bali bez piwnicy do stanu surowego zamkniętego.
Budowa domu z bali – roboty przygotowawcze i fundamenty?
Gdy zdecydowaliśmy się na budowę domu z bali – mamy załatwione wszystkie formalności, posiadamy odpowiednią działkę i satysfakcjonujący nas projekt domu – możemy wykonać pierwsze prace przygotowawcze, a następnie wylać fundamenty pod budowę domu.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że od jakości fundamentów będzie zależeć stabilność domu z bali.
Budowa domu z bali – przygotowanie terenu
Pierwszy etap prac to przygotowanie terenu pod budowę. Prace przygotowawcze, które należy przeprowadzić to:
- wygrodzenie terenu budowy, a także wyznaczenie dróg dojazdowych na miejsce budowy,
- wycięcie wszelkiej roślinności, która znajduje się na miejscu budowy, mowa tu o drzewach oraz krzewach,
- wyrównanie terenu, na którym będzie prowadzona budowa,
- wydzielenie miejsca, gdzie będą składowane materiały budowlane,
- wykonanie wykopów na fundamenty.
Za wyrównanie terenu pod budowę zapłacimy w granicach 4 – 6 zł/m2. Przygotowanie wykopów pod budowę to w przypadku robót ręcznych wydatek rzędu 130 – 200 zł za godzinę pracy ekipy, natomiast w przypadku robót ciężkim sprzętem zapłacimy około 200 – 270 zł za godzinę pracy ekipy.
Budowa domu z bali – koszty fundamentów
Jeśli prace przygotowawcze wraz z wykonaniem wykopów zostały już przeprowadzone, czas na przystąpienie do właściwych prac budowlanych, choć jeszcze bez użycia drewna – wylanie fundamentów.
To od jakości wykonania fundamentów zależeć będzie stabilność konstrukcji domu z bali.
Dlatego na tym etapie prac należy szczególnie dopilnować jakości pracy. W przypadku źle wykonanych fundamentów możemy mieć do czynienia z osiadaniem domu.
Fundament pod dom z bali to zazwyczaj płyta fundamentowa. Jest to płyta betonowa, którą wylewa się w miejscu wcześniej przygotowanych wykopów.
Płytę fundamentową zbroi się zbrojeniem rozproszonym lub stalowymi prętami.
Koszt wykonania fundamentu (materiały wraz z robocizną) pod dom z bali to około 250 – 280 zł/m2.
.
Budowa domu z bali – ile kosztuje wykonanie ścian?
Jeśli już wykonane zostały fundamenty i odczekaliśmy na ich wyschnięcie, czas na wykonanie ścian naszego domu z bali.
Jeśli chodzi o ścisłość, to według nomenklatury PN-D-94021:2013-10 – balami określa się elementy drewniane, których przekrój zawiera się w przedziale 50 – 100 mm, zaś elementy grubsze to krawędziaki lub belki.
Jednak potocznie domami z bali określa się domy wykonane zarówno z definicyjnych bali, jak i z wymienionych wcześniej grubszych elementów drewnianych.
Rodzaje bali do budowy domu
Bale stosowane do budowy domów to lite elementy drewniane, które wykonuje się z jednego pnia drzewa. Ze względu na kształt przekroju takich elementów, wyróżnia się:
- bale okrągłe – są one stosunkowo trudne, jeśli chodzi o wykonanie ścian przy ich zastosowaniu, szczególnie wewnątrz domu,
- bale płaskie – posiadają płaskie ściany oraz wycięcia na łączeniach, dzięki temu dobrze się sprawdzają do budowy domu,
- bale półokrągłe – są pośrednią formą pomiędzy balami okrągłymi i płaskimi.
Inny rozwiązaniem są bale klejone – wytwarza się je z mniejszych fragmentów drewna.
Mają lepsze właściwości fizyczne od bali wytwarzanych z pojedynczych pni – nie pękają i nie wypaczają się.
Mają jednak mniej estetyczny wygląd od tych typowych, nie są całkowicie naturalne, ani zdrowe – to ze względu na to, że posiadają w swoim składzie zawartość kleju.
Koszty bali na budowę domu – gatunki drewna
Do budowy domu zastosować można bale z różnych gatunków drewna – to jeden z czynników wpływających na cenę w tą inwestycję:
- drewno sosnowe – to jeden z najpopularniejszych gatunków drewna stosowanych w budownictwie w naszych warunkach klimatycznych dzięki powszechnemu występowaniu, charakteryzuje się dobrą wytrzymałością oraz trwałością – wybierając materiał na dom z bali, warto poszukać sosny drobnosłoistej, pozbawionej sęków – koszt zakupu bali sosnowych waha się w przedziale 1700 – 2300 zł/m3 w zależności od grubości materiału,
- drewno świerkowe – jego barwa jest bledsza od drewna sosnowego, również charakteryzuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi – do budowy domu z bali warto wybrać świerk pochodzący z rejonów górskich – za bale świerkowe do budowy domu zapłacimy w granicach 1600 – 2400 zł/m3 w zależności od tego na jak grube bale się zdecydujemy,
- drewno jodłowe – to bardzo trwały materiał do budowy domu z bali, jednak stosunkowo drogi – za bale jodłowe zapłacimy około 2000 – 2700 zł/m3 w zależności od ich grubości,
- drewno modrzewiowe – to materiał nie tylko bardzo trwały i odporny, ale również elastyczny – dzięki temu jest stosowany do budowy domów, dzięki dużej zawartości żywicy, drewno modrzewiowe ma przyjemny zapach, zapewnia to także naturalną konserwację, jednak wyciekająca żywica może sprawić problemy przy obróbce, może wyciekać nawet, gdy dom już jest gotowy – za bale z drewna z modrzewiu w zależności od ich grubości zapłacimy w granicach 2300 – 3000 zł/m3,
- drewno cedrowe – to bardzo trwałe drewno, które charakteryzuje się estetycznym kolorem i przyjemnym zapachem, jest to jednak najdroższy z popularnie stosowanych gatunków drewna do budowy domów z bal – koszt bali cedrowych w zależności od tego na jak gruby materiał się zdecydujemy wynosi w przedziale 2600 – 3500 zł/m3.
Budowa ścian z bali – koszty robocizny
Jeśli wybraliśmy już drewno o odpowiednich właściwościach, nie pozostaje nam nic innego, jak zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która zajmie się wznoszeniem ścian z bali.
Za budowę ścian w domu z bali zapłacimy w granicach 150 – 300 zł/m2 ściany.
Budowa domu z bali – wykonanie dachu?
Poza fundamentami i ścianami – trzecim spośród kluczowych elementów konstrukcji domu z bali jest jego dach.
Rola dachu to przede wszystkim ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, lecz pełni on także ważne zadania konstrukcyjne przy przenoszeniu obciążeń pomiędzy poszczególnymi elementami budynku.
W przypadku domu drewnianego, stosuje się zarówno więźbę (szkielet) dachu, jak i pokrycie – również z drewna.
Dzięki temu nasz przyszły „dom góralski” będzie miał prawdziwie tradycyjny charakter.
Ile kosztuje wykonanie drewnianej więźby dachowej?
To więźba dachowa jest najważniejszym elementem dachu, jeśli chodzi o właściwości konstrukcyjne i przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego – czy to własnym ciężarem, czy też śniegiem lub wiatrem.
Kluczowy element więźby stanowią wiązary dachowe – w każdym dachu jest ich kilka i na nich opiera się pokrycie dachu. Spośród rodzajów więźby dachowej należy wymienić:
- więźba krokwiowa,
- więźba jętkowa,
- więźba płatwinowo-kleszczowa,
- dachowe wiązary kratowe.
Drewniana więźba dachowa powstaje zazwyczaj na miejscu budowy i nie ma potrzeby dowożenia jej tam (jak ma to miejsce z przypadku więźby prefabrykowanej).
Za wykonanie wykonanie drewnianej więźby dachowej (materiały oraz robocizna) w zależności od typu tej konstrukcji zapłacimy w granicach 70 – 110 zł/m2.
Ile kosztuje przygotowanie dachu pod ułożenie pokrycia?
Jeśli konstrukcja dachu naszego domu z bali jest już gotowa, należy przygotować ją pod ułożenie drewnianego pokrycia dachowego.
Mowa tu wykonaniu poszycia, możemy wybrać dwa jego rodzaje:
- deskowanie – to sztywne poszycie, które wykonuje się desek, a te pokrywane są następnie od zewnątrz papą dachową – za wykonanie deskowania dachu (materiały wraz z robocizną) zapłacimy w granicach 51 – 95 zł/m2,
- membrany dachowe – to poszycie, które wykonuje się tuż pod pokryciem dachowym, stanowi ono połączenie wewnętrznej warstwy mikroporowatego filmu funkcyjnego i włókniny polipropylenowej – wykonanie membrany dachowej (robocizna i materiały) to wydatek rzędu 21 – 30 zł/m2.
Drewniane pokrycie dachowe – ile kosztuje gont?
Gdy już więźba dachowa została skonstruowana i osadzono na niej poszycie, możemy przejść do do ostatniego etapu wykonania dachu w naszym domu z bali – ułożenia drewnianego pokrycia dachowego – gontu.
Do pojedynczego pokrycia dachu wystarczy 40 sztuk na 1 m2, jednak aby pokrycie dachu było solidne i estetyczne na 1 m2 należy użyć 60 sztuk gontu.
Mamy w tym przypadku do wybory kilka rodzajów drewna, z którego wykonuje się drewniane gonty:
- gont osikowy – 60 sztuk – 1 m2 podwójnego pokrycia dachu – to koszt w granicach 60 – 75 zł.
- gont świerkowy – 60 sztuk – 1 m2 podwójnego pokrycia dachu – to wydatek w przedziale 65 – 80 zł,
- gont modrzewiowy – 60 sztuk – 1 m2 podwójnego pokrycia dachu – zapłacimy około 85 – 100 zł
Za pracę dekarzy przy układaniu podwójnego krycia gontem zapłacimy w granicach 85 – 130 zł/m2. Powyższe ceny dotyczą zakupu i ułożenia gontu ciętego, kupno i układanie gontu łupanego jest zazwyczaj dużo bardziej kosztowne.
Budowa domu z bali – ile kosztuje stolarka drewniana?
Jeśli już wszystkie elementy konstrukcyjne naszego „domu góralskiego” są gotowe, przyszedł czas na ostatni etap budowy domu z bali do stanu surowego zamkniętego – wstawienie stolarki okiennej oraz drzwi wejściowych.
Tak jak ściany, podłogi i dach, tak samo drzwi i okna w naszym domu z bali będą drewniane.
Za zakup i montaż solidnych, antywłamaniowych, dobrze wzmacnianych zewnętrznych drzwi wejściowych z drewna zapłacimy w przedziale 2000 – 3000 zł.
W przypadku drewnianej stolarki okiennej, ceny zależę przede wszystkim od ilości szyb w profilu okna – najczęściej stosowanym rozwiązaniem są okna drewniane dwu- lub trzyszybowe.
Okna drewniane mogą być wytwarzane z różnych gatunków drewna, najczęściej spotykane to: świerk, modrzew, dąb, a spośród gatunków egzotycznych – drewno meranti.
Kupno i montaż okien drewnianych to wydatek rzędu 1030 – 1520 zł/mb,
Ile kosztuje budowa domu z bali 70 m2 do stanu surowego zamkniętego?
Inwestycja w niewielki jednokondygnacyjny pozbawiony piwnicy dom z bali do stanu surowego zamkniętego, którego powierzchnia wynosi 70 m2 to wydatek około 112000 – 196000 zł. Za wszystkie materiały budowlane na poszczególnych etapach prac zapłacimy w granicach 77000 – 119000 zł. Natomiast za robociznę odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów zapłacimy w przedziale 35000 – 77000 zł.
Ile kosztuje budowa domu z bali 100 m2 do stanu surowego zamkniętego?
W przypadku, gdy decydujemy się na budowę średniej wielkości domu z bali, czyli o powierzchni 100 m2, musimy liczyć się z wydatkiem dochodzącym do 160000 – 280000 zł. Mowa tu o inwestycji w drewniany „dom góralski” parterowy bez piwnicy, zawierającej zarówno koszty materiałów, jak i robocizny i budowie do stanu surowego zamkniętego. Za same materiały budowlane w tym przypadku zapłacimy w granicach 110000 – 170000 zł. Koszty pracy fachowców wyniosą nas natomiast w przedziale 50000 – 110000 zł.
Ile kosztuje budowa domu z bali 150 m2 do stanu surowego zamkniętego?
Jeśli natomiast zdecydujemy się na wybudowanie stosunkowo dużego domu z bali, o powierzchni wynoszącej 150 m2 będziemy musieli na taką inwestycję przeznaczyć kwotę w granicach 240000 – 420000 zł. Koszty pracy fachowców powinny wynieść w przedziale 75000 – 165000 zł. Za materiały konieczne do budowy zapłacimy około 165000 – 255000 zł. Wyliczenia te dotyczą budowy do stanu surowego zamkniętego parterowego domu drewnianego z bali bez podpiwniczenia.