Ile kosztuje kucie bruzd w betonie? – cena w 2023

CennikiIle kosztuje kucie bruzd w betonie? - cena w 2023

Beton należy do najpopularniejszych materiałów budowlanych w naszym kraju. Jego kucie i bruzdowanie bywa uciążliwe, pracochłonne i generujące dużą ilość pyłu oraz kurzu. Dlatego w tego typu zajęciach istotne jest odpowiednie przygotowanie sprzętowe oraz doświadczenie, które pozwoli sprawnie przeprowadzić cały proces prac remontowych. Bruzdy w betonie pozwalają ukryć  wewnątrz ściany instalacje: elektryczne, wodne, kanalizacyjne, komputerowe, telewizyjne, telefoniczne, gazowe i wiele innych. W jaki sposób najłatwiej kuć bruzdy w betonie? Jakich narzędzi powinniśmy używać? Czy lepiej zatrudnić fachowców oraz ile kosztuje bruzdowanie w betonie?

Co to jest bruzdowanie i w jakim celu się je wykonuje?

Bruzdowanie w betonie polega na wycięciu bądź wykuciu fragmentu ściany, bez naruszania jej konstrukcji. Bruzdy wykonuje się w gotowych murach, na etapie stanu surowego. 

Bruzdowanie wykonuje się w celu ułożenia dowolnej instalacji we wnętrzu ściany pomieszczenia. Dzięki temu oszczędza się miejsce oraz zachowuje odpowiednią estetykę wnętrza, gdyż bruzdy z zamontowanymi w ich wnętrzu instalacjami można pokryć cienkim tynkiem bądź gładzią. 

Jakie przygotować się do bruzdowania w betonie?

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy w pierwszej kolejności ocenić, czy za betonem nie znajduje się infrastruktura, która mogłaby zostać uszkodzona podczas wiercenia. Sprawdź, czy nie ma tam rur kanalizacyjnych, przewodów elektrycznych lub kanałów wentylacyjnych. Następnie powinniśmy zmierzyć jakiej głębokości bruzdę potrzebujemy. 

Do wykonania bruzd w ścianie należy użyć specjalistycznego urządzenia – bruzdownicy, która służy wyłącznie do wykonywania rowków, wgłębień, szczelin oraz rowków na ścianach oraz podłogach wykonanych z betonu. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał bruzdownicy musimy zastosować wytrzymałe tarcze diamentowe, z kolei bruzdownica elektryczna powinna posiadać minimalną moc 2000 W. Dodatkowo jeśli nie chcemy wzniecić chmury pyłu i kurzu w pomieszczeniu, możemy pomóc sobie odkurzaczem, którego rurę umieścimy w specjalnie przygotowanym miejscu bruzdownicy. Odkurzacz wpływa również na szybsze chłodzenie bruzdownicy, co przekłada się na wydłużenie żywotności urządzenia.   

Innym sposobem wykonania bruzd w betonie będzie użycie w tym celu młotowiertarki. Narzędzie to jest przeznaczone do wiercenia otworów w betonie. Poprzez zamontowanie specjalnego wiertła z szeroką końcówką oraz ustawienie funkcji kucia, czyli udaru bez obrotów, na pokrętle wiertarki możemy bez problemu rozpocząć bruzdowanie. W przypadku naprawdę wyjątkowo twardej płyty betonowej powinniśmy użyć młotowiertarki z udarem elektropneumatycznym. 

Aby osiągnąć wymaganą głębokość bruzdy bez ciągłego sięgania po miarę, powinniśmy owinąć  mały kawałek taśmy maskującej wokół końcówki młotowiertarki bądź przebijaka na długość  pożądanej głębokości. Natomiast do wyrównywania miejsc po wykuciu betonu można użyć przebijaka oraz młotek. 

Ile kosztuje bruzdowanie w betonie?

Za bruzdowanie w betonie pod przewody zapłacimy około 36-50 zł/mb. Większą cenę zapłacimy, jeśli bruzdy będą musiały zostać wykonane pod znacznie większą ilość przewodów i instalacji, wówczas fachowcy będą zmuszeni wykonać grubsze nacięcia i wykuć większą ilość betonu: cena to  50-75 zł/mb. Za wypałnianie, zacieranie wykonanych w betonie bruzd zapłacimy średnio 15-30zł/mb. 

Ile kosztuje bruzdowanie w cegle?

Za bruzdowanie w cegle pod przewody zapłacimy średnio 20-40 zł/mb. Większą cena obowiązuje , jeśli bruzdy będą musiały zostać wykonane pod szerszą trasę przewodów, wówczas cena wynosi 40-60 zł/mb.  Za fugowanie i wypełnianie bruzd wykonanych w cegle zapłacimy około 15-30zł/mb.

Jak kłaść przewody pod instalacje elektryczną?

Jeśli wykonujemy bruzdy pod instalację elektryczną, musimy pamiętać, aby wszelkie skręty wykuwać pod kątem prostym. Ten drobiazg pomaga nanieść na plan mieszkania drogę przewodów i ustrzec się przez przebiciem przy okazji przyszłych wierceń w ścianach. Instalacje elektryczne umieszczane w bruzdach powinny mieć wysoką jakość oraz być usytuowane na odpowiedniej głębokości. Zapobiegnie to powstawaniu przebarwień tynku w miejscach, gdzie poprowadziliśmy naszą instalację. 

Czym wypełnia się bruzdy po wykonaniu instalacji elektrycznej lub hydraulicznej?

Przed przystąpieniem do wypełniania bruzd musimy najpierw oczyścić wyżłobienia nawilżoną zmiotką bądź zmoczonym pędzlem; w innym przypadku nasz wypełniacz odklei się od ściany. Następnie powinniśmy zagruntować podłoże, czyli zwiększyć jego przyczepność i poprawić strukturę ściany. Ten etap jest szczególnie ważny podczas remontów starych ścian, wówczas zaleca się użycie głęboko penetrującego gruntu. 

Wypełnienie bruzdy po wykonanej instalacji elektrycznej można wykonać przy pomocy zaprawy tynkarskiej i masy szpachlowej. W tym celu należy przygotować zaprawę według zaleceń producenta i stopniowo nakładać do wnętrza bruzdy. Zaprawa powinna być elastyczna i nie spływać samowolnie ze ściany. Wypełnianie bruzdy stopniowo pozwoli zaprawię solidnie związać  się w ścianie i zwiększy jej wytrzymałość. Cykle nakładanie powinny odbywać się w 15 minutowych odstępach. Po wypełnianiu należy zaszpachlować miejsce masą szpachlową. Do wyboru mamy gładź cementowo-polimerową oraz wapienną. Przy korzystaniu z każdej z tych gładzi powinniśmy postępować według zaleceń producenta. Masę szpachlową należy równomiernie rozprowadzić wzdłuż wypełnionej bruzdy i wyrównać względem reszty ściany. Jeśli po szpachlowaniu pojawią się nierówności, można je usunąć przy pomocy papieru ściernego. 

Do ostatniego etapu wypełniania należy gąbkowanie powierzchni. W tym celu wystarczy nawilżyć gąbkę i wytrzeć świeżą zaprawę, aby wyciągnąć z niej tzw. mleczko, które wygładzi powierzchnię gipsu.

Cenniki

Teraz popularne