Ile kosztuje skuwanie płytek? – cena w 2023

CennikiIle kosztuje skuwanie płytek? - cena w 2023

Przed przystąpieniem do układania nowych kafli ceramicznych, często niezbędne jest skuwanie starych i uszkodzonych płytek oraz pozbycie się niepotrzebnej zaprawy ze ściany. Oprócz samego skuwania, ważne jest również przygotowanie podłoża pod nowe płytki. Skuwanie płytek można wykonać we własnym zakresie, co pozwoli na zaoszczędzenie sporej sumy w domowym budżecie. W tym artykule dowiecie się zarówno ile kosztuje skuwanie płytek przez firmę budowlaną, oraz jak w profesjonalny sposób zrobić to bez angażowania fachowców. 

Od czego zależy koszt skuwania płytek?

Cena skuwania płytek w dużej mierze zależy od tego, w jakim stanie fachowiec zastanie naszą kuchnię bądź łazienkę. J

eśli przed samym skuwaniem trzeba usunąć wiele dodatkowych elementów takich jak: wanna, brodzik, umywalka bądź sedes, cena może być wyższa.

Ponadto cena skuwania kafli w dużej mierze uzależniona od miejsca naszego zamieszkania. Najniższe ceny obowiązują w małych miastach, natomiast najdrożej – w stolicach województw.

Dodatkowymi czynnikiem zwiększającym cenę skuwania kafli może być piętro, na jakim znajduje się nasze mieszkanie. 

Ile kosztuje skuwanie płytek?

Cena skuwania płytek to średnio 35-48  zł/m2. Często firmy osobno wyliczają cenę za przygotowanie podłoża, czyli wyrównywanie oraz gruntowanie. Wyrównywanie powierzchni to koszt rzędu 18-24 zł/m2, zaś gruntowania 4-6  zł/m2. 

Jakich narzędzi użyć do usuwania płytek i kleju?

Przy demontażu kafelek oraz kleju potrzebne będą nam zarówno narzędzia ułatwiające prace, jak i środki ochrony indywidualnej, które zapewnią bezpieczeństwo podczas remontu. Z pewnością przydadzą się okulary ochronne, aby chronić oczy przed odłamkami. Potrzebne będą również maska przeciwpyłowa, z uwagi na pył jaki generuje skuwanie płytek, oraz skórzane rękawice do lepszego chwytu i ochrony przed odciskami.

Z kolei narzędzia, w jakie musimy się zaopatrzyć, to przede wszystkim: sporych rozmiarów młotek, skrobak do farby i podłogi, przecinak, łom budowlany, a jeśli okaże się, że klej będzie trzymał zbyt mocno –  potrzebna będzie również młotowiertarka. 

Jak skuć płytki ze ściany i podłogi?

Czasem kafelki odpadają razem z klejem, co znacznie ułatwia prace, innym razem zmuszeni jesteśmy skuwać klej i kafelki osobno.

Trudno przewidzieć to przed remontem, dlatego zawsze warto mieć pod ręką młotowiertarkę udarową  wyposażoną w odpowiednie końcówki, czyli dłuta do skuwania płytek.

Aby skuć płytki, wystarczy umieści końcówkę dłuta wiertarki pomiędzy klejem a ścianą, a następnie podważać fragment po fragmencie.

Wibracje młotowiertarki sprawią, że kafelki będą same odpadać od ściany i podłogi. Można również nawiercić otwory w kafelkach, a później rozbić je na mniejsze części przy pomocy młotka. 

Oczywiście bez wiertarki udarowej również damy sobie z tym radę.

Najprostszym sposobem będzie rozbicie jednej z kafli młotkiem, a następnie, przy użyciu przecinaka bądź skrobaka do podłogi, odkucie reszty materiału.

Jeszcze jednym sposobem jest podważanie warstwy kleju i kafelek przy użyciu łomu budowlanego.

Warto jednak przypomnieć, że ta metoda wymaga od nas zdecydowanie większego nakładu czasu i energii. 

Jak wymienić jedną uszkodzoną płytkę?

Czasami zdarza się, że wymiany wymaga wyłącznie jedna płytka.

Nie musimy wtedy podejmować generalnego remontu i skuwać całej powierzchni ściany. Wystarczy pozbyć się uszkodzonej płytki i zamontować na jej miejsce nową.

Jak to zrobić?

Należy przygotować nóż z wymiennymi końcówkami, bądź płaski śrubokręt i przy ich pomocy pozbyć się fugi okalającej płytkę.

Jednak należy uważać, aby nie uszkodzić sąsiednich płytek. Teraz musimy wydobyć kaflę, a jest na to kilka sposobów: 

– ostukać delikatnie młotkiem powierzchnię płytki i podważyć ją przecinakiem, następnie uderzać o trzonek przecinaka młotkiem i powoli odrywać kaflę od ściany, 

– uderzyć silnie w środek płytki przecinakiem i rozbić ją na małe kawałki.

Po pozbyciu się kafelki, usuwamy resztki kleju przywierającego do ściany. Można posłużyć się przecinakiem bądź skrobakiem do farby.

Na zakończenie należy przygotować podłożę pod nowy klej i płytkę. W tym celu warto zagruntować powierzchnię specjalnym preparatem wzmacniającym przyczepność powłoki. Teraz wystarczy tylko namieszać klej i umocować nową płytkę. 

Jak wyrównać posadzkę po skuwaniu?

Po skuciu płytek podłogowych, warto wyrównać posadzkę.

Zapewni to równą bazę pod ułożenie płytek i pozwoli przedłużyć ich żywotność. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie wykonanie samopoziomującej wylewki cienkowarstwowej.

Jest ona odpowiednia do każdego rodzaju podłoża, a co najważniejsze – dzięki swojej konsystencji, rozprowadza się pod wpływem działania grawitacji, dlatego nie musimy martwić się nieprzewidzianymi nierównościami.

Przed remontem musimy obliczyć, jaką grubość posadzki potrzebujemy i ile materiału należy zakupić. Wylewka cienkowarstwowa ma zakres grubości od 2 do 50 mm. 

Chcąc wykonać 1 m2 posadzki o grubości 1 mm, potrzebne będzie 1,5 – 1,7 kg masy. 

Ile kosztuje wykonanie wylewki cienkowarstwowej?

Za wykonanie wylewki cienkowarstwowej zapłacimy średnio  24-31 zł/m2. Cena ta obejmuje jedynie robociznę i nie pokrywa kosztów materiału. Średnia cena gotowej zaprawy samopoziomującej to 1-2 zł/kg. 

Co zrobić z gruzem po skuwaniu kafelek?

Gruz pozostały po skuwaniu kafelek najlepiej zapakować do worków z tworzywa sztucznego bądź grubej folii i wywieźć na pobliskie wysypisko śmieci. W

arto również przejrzeć ogłoszenia w internecie, gdyż często gruz przyjmowany jest na placach budowy przy stawianiu fundamentów bądź wyrównywaniu działek. Usługi wywozu gruzu świadczy

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Po umówieniu szczegółów Przedsiębiorstwo podstawi pod nasz dom kontener, a później odbierze go wraz z zawartością i zutylizuje.

Cena takiej usługi uzależniona jest od rozmiaru kontenera i regionu, w którym mieszkamy. Jednak średnio cena waha się między 90 a 110 zł/m3.

Przypomnieć należy, że za  wyrzucanie gruzu do zwykłych kontenerów grozi nam mandat w wysokości do 500 złotych. 

Cenniki

Teraz popularne