Ile kosztuje zabudowa balkonu? – cena w 2023

CennikiIle kosztuje zabudowa balkonu? - cena w 2023

Zabudowa balkonu to rozwiązanie często wybierane zwłaszcza przez mieszkańców bloków, aby móc zagospodarować przestrzeń balkonu nie tylko jako miejsce do przebywania na świeżym powietrzu. Zabudowa pozwala na to, aby balkon był zarówno miejscem odpoczynku, ale również stanowił dodatkową przestrzeń mieszkania.

Dzięki temu rozwiązaniu można korzystać z balkonu przez cały rok, nie tylko podczas ciepłych miesięcy. Zapoznajmy się z rodzajami zabudowy balkonowej, a także ich zastosowaniu i sposobom montażu. Sprawdźmy, co daje wykonanie zabudowy i w jaki sposób można zagospodarować powstałą w ten sposób dodatkową przestrzeń mieszkania. Sprawdźmy także, czy potrzebne jest pozwolenie na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia. Przeanalizujmy, ile kosztuje zabudowa balkonu.

Ile kosztuje ramowa zabudowa balkonu ze szkła?

Ramowa zabudowa balkonu od podłogi do sufitu szklanymi szybami o grubości 4 mm to wydatek około 450 – 590 zł/m2, a szybami o grubości 6 mm to koszt około 500 – 670 zł/m2. Za ramową zabudowę od barierki do sufitu szybami o grubości 4 mm zapłacimy w granicach 490 – 640 zł/m2, taki sam typ zabudowy z szybą 6 mm to wydatek około 550 – 720 zł/2. Wyliczenia zawierają ceny materiałów i robocizny.

Rodzaje zabudowy balkonu

Zabudowy balkonowe mogą się różnić pomiędzy sobą m.in. materiałem, z jakiego są wykonane, systemem otwierania zabudowy oraz tym na jakim rodzaju balkonu ma być zastosowana. 

Materiały, z jakich wykonuje się szyby do zabudowy – rodzaje

Szyby do zabudowy balkonu mogą być wykonane z takich materiałów jak:

  • zabudowa ze szkła – stosowane do zabudowy balkonowej szyby szklane mogą mieć różne grubości, co przekłada się na ceny zabudowy 
  • zabudowa z pleksi – dostępne są także różne grubości szyb z pleksi stosowanych do zabudów balkonowych.

Systemy otwierania zabudowy na balkon – rodzaje

Zabudowa balkonu może mieć różne systemy otwierania lecz zwykle korzysta się z dwóch rozwiązań opartych o aluminiowe konstrukcje:

  • zabudowa bezramowa – polega na montażu przesuwnych tafli bez pionowych ram aluminiowych, w takim systemie panele pleksi lub tafle szkła przesuwają się na osobnych torach i przy ścianie bocznej składają jedna na drugą ,
  • zabudowa ramowa – polega na montażu specjalnych profili aluminiowych, przykręcanych do sufitu i balustrady lub podłogi – w zależności od typu balkonu, w ramach umieszczane są  tafle wzmocnionego PCV lub szkła, profile przesuwają się na rolkach po torze prowadnicy.

Obydwa systemy różnią się nieco pomiędzy sobą sposobem, w jaki przemieszczają się względem siebie panele, a także efektem wizualnym zabudowy.

Zabudowy na różne rodzaje balkonów – ceny

Zabudować można każdy rodzaj balkonu: 

  • zabudowa typowego balkonu wystającego poza bryłę budynku – w tym przypadku wykonanie zabudowy wiąże się z wykonaniem konstrukcji zarówno od strony frontowej, jak i po bokach balkonu.
  • zabudowa balkonu typu loggia – taki balkon jest równy z linią elewacji budynku, i stanowi część jego kondygnacji, jeśli chcemy wykonać zabudowę takiego balkonu, wystarczy wykonanie zabudowy od strony frontowej.

Czy jest potrzebne pozwolenie na zabudowę balkonu?

Powyższe pytanie często spędza sen z powiek osobom, które chcę zainwestować w zabudowę balkonu. W niektórych przypadkach wykonanie takiej konstrukcji jak zabudowa balkonowa wymaga zgłoszenia, lecz nie zawsze. W pewnych sytuacjach potrzebne będzie pozwolenie na rozbudowę lub zgłoszenie, ale wszystko po kolei. 

Zabudowa balkonu – wniosek do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej

Należy pamiętać, że mieszkając w wielorodzinnym bloku nie jesteśmy właścicielami całego budynku. W związku z tym powinniśmy konsultować wszelkiego rodzaju zmiany na naszym balkonie, które wykraczają poza standardowy remont.

Pamiętajmy, że pod szczególną obserwacją są takie  aranżacje, które w znaczącym stopniu wpływają na wygląd i charakter całej elewacji.

Mieszkając w bloku, powinniśmy także wystąpić z wnioskiem do zarządu spółdzielni mieszkaniowej  lub wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o wydanie zgody.

Spółdzielnie i wspólnoty zazwyczaj  pozytywnie rozpatrują takie prośby. Nie dotyczy to oczywiście mieszkańców domów jednorodzinnych.

Zabudowa balkonu – czy wystarczy zgłoszenie?

W przypadku, gdy konstrukcja taka jest lekka (czyli np. wykonana z pleksi i aluminium), a jej wysokość nie przekracza 3 m nie musimy zgłaszać jej budowy, czy też starać się o pozwolenie.

Jednak w przypadku masywnej zabudowy balkonowej, bardzo istotne będzie dopełnienie koniecznych formalności.

Projekt takiej zabudowy zgłasza się w odpowiedniej jednostce – zwykle jest to miejski lub gminny wydział architektury.

Wniosek powinien zawierać opis planowanych zmian oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Formalności tych dopilnować powinni mieszkańcy domów i mieszkań w blokach.

Czy do zabudowy balkonu potrzebne jest pozwolenie na rozbudowę?

Pozwolenie na budowę potrzebne będzie natomiast w przypadku, gdy chcemy wykonać zabudowę balkonu, a jednocześnie zrezygnować z dotychczasowych okien.

Wedle prawa budowlanego mamy wówczas do czynienia z rozbudową – powiększamy w ten sposób metraż mieszkania lub domu.

W takim przypadku należy wystąpić o pozwolenie na rozbudowę do w odpowiedniej jednostki administracyjnej, którą jest najczęściej wydział architektury lokalnego urzędu miejskiego lub gminnego.

Dotyczy to zarówno mieszkańców bloku, jak i domów jednorodzinnych.

Co daje zabudowa balkonu?

Zabudowa balkonu pozwala na powiększenie przestrzeni użytkowej mieszkania lub domu.  Jest to także dobry sposób na ograniczenie hałasu miejskiego, zwłaszcza gdy mieszkamy przy ruchliwej drodze.

Zabudowa balkonowa pozwala również na ograniczenie przedostawania się do mieszkania, czy domu kurzu, czy innych zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz, a także ochroni znajdujące się na balkonie przedmioty przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak: wilgoć, wiatr, promieniowanie UV, czy zmienne temperatury.

Zabudowa balkonu w bloku – jak wykorzystać przestrzeń?

Zabudowany balkon w mieszkaniu w bloku może mieć różne zastosowania. Może np. stanowić dodatkową przestrzeń – składzik na przechowanie rzadko używanych przedmiotów, czy mebli.

Obudowany balkon może także stanowić miejsce dla roślin – możemy tam np. urządzić szklarnię dla  roślin.

Jeśli zdecydujemy się na zabudowę balkonu z usunięciem wcześniejszej stolarki okiennej i ścian, pokój zyskuje kilka metrów przestrzeni do zagospodarowania.

Można tam np. umieścić łóżko, czy kanapę.

Ile kosztuje ramowa zabudowa balkonu z pleksi?

Zabudowa ramowa od podłogi do sufitu panelami pleksi o grubości 3 mm to wydatek w granicach 340 – 470 zł/m2, a panelami o grubości 5 mm to koszt około 380 – 570 zł/m2. Ramowa zabudowa od barierki do sufitu panelami o grubości 3 mm to wydatek około 300 – 420 zł/m2, taki sam typ zabudowy z pleksi 5 mm kosztować będzie w granicach 330 – 460 zł/2. W koszty wliczono zarówno materiały, jak i robociznę.

Ile kosztuje bezramowa zabudowa balkonu?

Zabudowa bezramowa balkonu od podłogi do sufitu oknami oknami szklanymi o grubości 4 mm to wydatek rzędu 700 – 900 zł/m2, za taką samą zabudowę szybami o grubości 6 mm zapłacimy w granicach 790 – 1000 zł/m2. Bezramowa zabudowa balkonu od barierki do sufitu z oknami szklanymi o grubości 4 mm to  850 – 1000 zł/m2, natomiast w przypadku szyby o grubości 6 mm musimy liczyć się z wydatkiem około 950 – 1100 zł/m2. Na koszty te składają się materiały i robocizna.

Cenniki

Teraz popularne