Ile kosztuje remont pokoju? – aktualny cennik 2023

CennikiIle kosztuje remont pokoju? - aktualny cennik 2023

Jak każde wnętrze, tak i pokój przynajmniej co kilka lat wymaga przeprowadzenia remontu. W niektórych przypadkach wystarczy delikatne odświeżenie pomieszczenia. Jednak jeśli decydujemy się na remont pokoju po dłuższym czasie lub wprowadzamy się do nowego mieszkania, konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowych prac.

Przedstawiamy jak powinien przebiegać remont pokoju i jakie prace należy wykonać, aby był on dobrze wykonany. Przybliżamy, co konkretnie wpływa na finalną cenę, jakie są przybliżone ceny materiałów i robocizny na poszczególnych etapach remontu. Szacujemy także ile kosztuje remont pokoju powierzchni 16 m2, a ile pokoju wielkości 20 m2.

Remont pokoju – co wpływa na ostateczne koszty?

Na to, ile finalnie zapłacimy za remont pokoju wpływa wiele czynników.

Na ostateczny koszt wpływa m.in. to w jaki sposób wykończyć chcemy ściany (malowanie czy tapety) i podłogę (parkiet czy panele).

Przy wyliczaniu kosztów remontu pokoju należy wziąć także pod uwagę to, czy chcemy mieć sufit podwieszany, a jeśli tak to jak skomplikowana ma być jego konstrukcja.

Na ostateczny koszt remontu pokoju wpłyną oczywiście również takie czynniki jak wielkość tego pokoju oraz jakość materiałów. Ceny robocizny różnić się będą także w poszczególnych regionach Polski.

Remont pokoju – prace przygotowawcze

Każdy remont pokoju rozpoczyna się od przeprowadzenia prac przygotowawczych. Jeśli chodzi o prace przygotowawcze ścian, składają się na nie: usuwanie tapet (jeśli takowe były), uzupełnienie ewentualnych ubytków, a następnie gruntowanie ścian.

Za przygotowanie ścian pod malowanie lub tapetowanie zapłacimy w granicach 10 – 20 zł/m2. Pod odpowiednie wykończenie należy również przygotować podłogi.

W tym przypadku należy zerwać wykładzinę lub parkiet. Przygotowanie podłogi w pokoju pod dalsze prace remontowe to wydatek około 15 – 22 zł/m2.

Ile kosztuje pomalowanie pokoju? – aktualne ceny w 2023

Jeśli ściany zostały oczyszczone, położono na nich gładź i odpowiednio zagruntowano możemy przejść do wykończenia ścian – w tym przypadku pomalowania ich.

Za malowanie ścian (a także sufitu) zapłacimy w granicach musimy liczyć się z kosztem około 8 – 17 zł/m2.

Mowa tu o malowaniu dwukrotnym. Do tego należy doliczyć oczywiście koszt farby, który powinien wyjść 2 – 3 zł/l. 

Jakie są koszty tapetowania pokoju?cennik w 2023

Ściany można także tapetować. Mamy tu do wyboru kilka rozwiązań, np.:

 • tapety papierowe,
 • tapety winylowe, 
 • tapety akrylowe, 
 • tapety korkowe, 
 • tapety tekstylne, 
 • tapety z włókna szklanego,
 • tapety fizelinowe,
 • fototapeta.

Koszt robocizny przy tapetowaniu pokoju to około 22 – 40 zł/m2. Natomiast za samą tapetę w zależności od rodzaju zapłacimy od około 5 zł/m2 w przypadku tradycyjnej tapety papierowej do około 20 zł w przypadku fototapety. 

Panele podłogowe lub parkiet – cennik w 2023

Jako wykończenie podłogi w pokoju najczęściej stosuje się obecnie panele podłogowe lub parkiet. Rozwiązania te różnią się pomiędzy sobą zarówno kosztami materiałów, jak i kosztami robocizny.

Parkiet w pokoju – koszty

Parkiet to rozwiązanie bardziej eleganckie niż panele podłogowe, jednak również droższe pod względem materiałów, jak i robocizny.

Same prace przebiegają zdecydowanie dłużej i są bardziej skomplikowane. Układanie, cyklinowanie, lakierowanie parkietu to wydatek około 80 – 110 zł/m2.

Za bezpyłowe cyklinowanie parkietu zapłacimy w granicach 17 – 33 zł/m2. Odpowiednio przygotowane drewno na parkiet to wydatek rzędu 170 – 220 zł/m2

Panele podłogowe w pokoju – koszty

Tańszą alternatywą dla parkietu są panele podłogowe, które mogą do złudzenia przypominać drewno.

Panele podłogowe jednak ustępują nieco pod względem estetyki parkietowi. Są jednak tańsze i szybsze w układaniu.

Koszt ułożenia paneli podłogowych to około 22 – 40 zł/m2. Cena paneli podłogowych wynosi od około 20 zł/m2 do nawet 270 zł/m2.

Sufit podwieszany i oświetlenie – cennik w 2023

Remontując pokój, powinniśmy także zdecydować jak wykończyć sufit. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest pozostawienie oryginalnej płaszczyzny sufitu.

Wówczas ponosimy tylko koszty malowania i montażu lampy. Jednak coraz więcej osób decyduje się na sufity podwieszane.

Ile kosztuje wykonanie sufitu podwieszanego w pokoju?

Sufit podwieszany nadaje charakter pomieszczeniu, pozwala na ciekawą aranżację pokoju i umożliwia oświetlenia pomieszczenia w niebanalny sposób. Dziś jest praktycznie standardem w wykończeniu  wnętrz.

 • sufit podwieszany jednowarstwowy – koszt robocizny to około 65 – 75 zł/m2,
 • sufit podwieszany wielowarstwowego – cena montażu to około 75 – 95 zł/m2, 
 • sufit kasetonowy – za robociznę zapłacimy w granicach 45 – 65 zł/m2, 
 • sufit podwieszany dekoracyjny z łukami – montaż wiąże się z wydatkiem 100 – 120 zł/m2. 

Koszt materiałów potrzebnych do wykonania sufitu podwieszanego to około 60 – 70 zł/m2. Dodatkowo za ocieplenie takiego sufitu zapłacimy w granicach 25 – 30 zł/m2. 

Oświetlenie podwieszanego sufitu w pokoju – koszty

W sufitach podwieszanych w standardzie montuje się oświetlenie. Współcześnie najczęściej do tego celu stosuje się światła LEDowe.

Za zakupienie i montaż takiej instalacji świetlnej w suficie zapłacimy około 12 – 17 zł/mb w przypadku lamp jednokolorowych.

Natomiast w przypadku wielokolorowych lamp LED wydatek na ich zakup i montaż to około 18 – 22 zł/m2.

Jakie są koszty położenia gładzi?

W większości przypadków remontując pokój, konieczne będzie otynkowanie ścian i naniesienie na nie gładzi. Zaprawa tynkarska to wydatek około 0,33 – 0,43 zł/kg, natomiast za samo tynkowanie zapłacimy w granicach 27 – 30 zł/m2. Gładź szpachlowa to z kolei wydatek około 1,00 – 1,50 zł/kg, a za robociznę przy nakładaniu gładzi szpachlowej zapłacimy w granicach 18 – 20 zł/m2.

Remont pokoju – ile kosztują prace montażowe?

Prace związane z remontem domu to nie tylko wykończenie podłóg, sufitów i ścian, ale również prace montażowe stolarki drzwiowej i okiennej, czy grzejnika. Za typowe drewniane drzwi z ościeżnicą oraz montażem zapłacimy w granicach 1250 – 1400 zł. Koszt zakupu i montażu białych okien PCV o łącznej powierzchni 5,00 m2 to wydatek w przedziale 2000 – 2200 zł. Za kupno i montaż grzejnika centralnego ogrzewania w pokoju zapłacimy 770 – 850 zł.

Ile kosztuje remont pokoju 16 m2?

Średnia cena remontu pokoju w przeliczeniu na jego powierzchnię to około 625 – 815 zł/m2. Za gruntowny remont pokoju o powierzchni 16 m2 zapłacimy więc w granicach 10000 – 13000 zł. Wszystko w zależności od zastosowanych rozwiązań z zakresu wykończenia ścian i podłóg, a także cen stolarki, elektryki itp. 

Ile kosztuje remont pokoju 20 m2?

Uwzględniając cenę remontu pokoju 625 – 815 zł/m2, za wyremontowanie pokoju o powierzchni 20 m2 zapłacimy w granicach 12500 – 16000 zł. Są to oczywiście ceny przybliżone, mocno uśrednione, jak wspomnieliśmy na początku – na ostateczny koszt remontu pokoju wpływa wiele czynników. Nasze wyliczenie nie zawieją m.in. zakupu mebli i innych elementów aranżacyjnych.

Sprawdź też inne cenniki:

Cenniki

Teraz popularne