Ile kosztuje podłączenie zmywarki cena w 2023

CennikiIle kosztuje podłączenie zmywarki cena w 2023

Po zakupie wybranej zmywarki i przetransportowaniu jej do mieszkania, należy odpowiednio podłączyć ją do kuchennego syfonu. Zadanie nie jest skomplikowane, szczególnie że do każdej zmywarki otrzymuje instrukcje instalacyjną. Jednak jeśli chcemy oszczędzić czas i mieć pewność, że nie obudzimy z zalaną kuchnią, warto zwrócić się w tej sprawie do fachowców. Usługi zawodowych monterów nie są wysokie, dlatego jest osoby często decydują się na wezwanie hydraulika. Artykuł zawiera przegląd typów zmywarek dostępnych na rynku wraz z ich charakterystyką i zużyciem prądu. Ponadto analizujemy koszty montażu oraz radzimy jak samodzielnie podłączyć zmywarkę.   

Zmywarka wolnostojąca, czy do zabudowy?

Zmywarki powoli stają się standardem w kuchni. Konsumenci docenili ich ekonomiczność, prostą obsługę oraz oszczędność czasu, którą zapewnia ten sprzęt. Większą popularnością cieszą się zmywarki do zabudowy, które umożliwiają umieszczenie sprzętu w ciągu szafek, bez naruszania estetyki i zaburzenia przestrzennej struktury w naszej kuchni. Front zmywarki do zabudowy pokrywa ten sam materiał, z którego wykonana jest reszta kuchni, dając harmonijny efekt. 

Dlatego jeśli zależy Ci na spójnym wyglądzie kuchni, powinieneś wybrać zmywarkę do zabudowy, natomiast jeśli kwestie estetyczne są drugorzędne, wówczas można postawić na zmywarkę wolnostojącą, której rozmiaru nie trzeba dopasowywać do kształtu kuchni oraz gotowej zabudowy. 

Zmywarki do zabudowy często posiadają oprócz szuflad i koszyków na sztuczce także tace i maty, na których można ułożyć małe naczynia oraz sztuczce; to rozwiązanie znacznie ułatwia domywanie się noży i łoży oraz sprawia, że wsadzanie oraz wyciąganie ich do małych otworów nie zajmuje tak dużo czasu. Przed zakupem zmywarki warto sprawdzić jakiego rodzaju rozwiązanie na sztuczce zostało w niej zaproponowane. 

Jakie są rozmiary zmywarek na rynku?

Zmywarki do zabudowy są dostępne w dwóch standardowych szerokościach: 45 cm oraz 65 cm. Szersza zmywarka jest w stanie pomieścić większą ilość brudnych naczyń, dlatego jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, lepiej zdecydować się na ten model. Oprócz dwóch standardowych rozmiarów firmy często oferują duże zmywarki o szerokości 90 cm. 

Ponadto na rynku znajdziemy jeszcze zmywarki o szerokości 50-56 cm: takie rozwiązanie dedykowane jest dla rodzin z dwoma lub trzema dziećmi; w ich wnętrzu zmieści się nawet do 11 kompletów naczyń. Zmywarki o mniejszej szerokości (45 cm) bez problemu obsłużą dom z nawet trzema domownikami i w swoim wnętrzu pomieszczą do 8 kompletów naczyń.

Ile kosztuje podłączenie zmywarki przez fachowca?

Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej i kanalizacyjnej przez fachowca kosztuje 90-110 zł. Za wyszukanie i naprawę przecieków z rur dochodzących do zmywarki przez fachowca zapłacimy około 80-110 zł. Wymiana zaworu wody w zmywarce to koszt rzędu 100-120 zł. 

Ile zmywarka zużywa wody i prądu?

Średnie zużycie prądu przez zmywarkę uzależnione jest od klasy energetycznej zmywarki. Klasa energetyczna z kolei to informacja na temat zużycia energii elektrycznej w skali roku (280 cykli) przy wykorzystaniu zimnej wody oraz trybów niskiego zużycia energii. Zużycie to podawane jest w kWh. Klasa C, czyli najniższa energooszczędna klasa zmywarek, w ciągu roku zużywa około 290 KWH, co daje przybliżony koszt w wysokości 138 zł. Klasa B zużywa 210 KWH, czyli 126 zł. Natomiast klasa A 180 KWH, co daje nam wydatek rzędu 109 zł. Wszystkie wyliczenia zostały oparte na średniej stawce za energie elektryczną w Polsce wynoszącej 0,6 zł za 1 kWh. 

Ile zmywarka zużywa wody?

Jeśli chodzi o zużycie wody, tutaj dużą rolę odgrywa wybrany przez nas tryb mycia. Standardowy, czyli tryb dwugodzinny, pobiera średnio 8 litrów wody, co w ciągu roku daje 2240 litrów, inaczej 2,3 metrów sześciennych wody. 

Ile kosztuje zmywarka?

Cena zmywarek wolnostojących o szerokości 45 cm waha się między 750-1200 zł. Natomiast cena tej samej zmywarki o szerokości 60 cm to wydatek rzędu 1000-1650 zł. Za zmywarkę do zabudowy o szerokości 45 cm zapłacimy 900-1500 zł. Jeśli chodzi o  szerszą (60cm) zmywarkę do zabudowy,  wtedy cena waha się między 1200-1700 zł. Zmywarki o szerokości 50-56 cm kosztują średnio 1000-1600 zł. 

Jak podłączyć zmywarkę samodzielnie?

Samodzielne podłączenie zmywarki nie jest czynnością wymagającą specjalnych zdolności, jednak wskazana jest duża ostrożność i dokładność podczas wykonywania podłączenia ze względu na duże konsekwencje pomyłki. W razie nieodpowiedniego podłączenia może nastąpić wyciek i zalanie sąsiedniego mieszkania, co może przełożyć się na spore wydatki w naszym budżecie domowym.

Zmywarka potrzebuje dostępu do bieżącej zimnej wody oraz odpływu ze ściekami. W pierwszym kroku należy sprawdzić, czy nasza zmywarka może zostać podłączona do wody ciepłej. Jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie, jednak jest z tym nieco więcej trudności technicznych. Jeśli posiadasz zmywarkę z możliwością dostarczania ciepłej wody, potrzebne są dwa dojścia wody, natomiast jeśli tylko zimnej – jedno. 

Następnym krokiem jest podłączenie zmywarki do przyłączy wodnych i kanalizacyjnych, które najczęściej znajdują się obok, bądź za zmywarką. W tym celu należy połączyć wąż wychodzący ze zmywarki z przyłączem wody zakończonym zaworem czerpalnym. 

Kolejny krok to podłączenie zmywarki do bieżącej wody. Najlepiej zrobić to, łącząc się bezpośrednio z kranem. Potrzebne będzie do tego: zawór do zmywarki, uszczelka oraz przedłużka, i oczywiście wąż dostępny w komplecie do zmywarki. Standardowo mają one od 1,2 do 1,5 metra długości. Jeśli potrzebujesz dłuższego, musisz dokupić taki w sklepie budowlanym. 

Aby podłączyć się do kranu, na początku należy zakręcić zawór główny i zdemontować baterię. Następnie zamontować zawory czerpalne ze zmywarki i ponownie założyć baterię kranową. 

Odpływ zmywarki najwygodniej podłączyć do syfonu kuchennego zlewozmywaka. Cały proces przypomina podłączenie zmywarki do wody. Jeśli nie posiadamy syfon z bocznym przyłączem, musimy wymienić go na taki i dla bezpieczeństwa przymocować cybantem. 

Cenniki

Teraz popularne