Zbiornik na LPG kupić czy wydzierżawić? – ceny, wady, zalety

InstalacjeZbiornik na LPG kupić czy wydzierżawić? - ceny, wady, zalety

Spis treści:

W przypadku, gdy nie mamy dostępu do zewnętrznej sieci gazowej nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z ogrzewania gazowego. Wówczas można skorzystać ze zbiornika na LPG. Zbiornik taki można zakupić lub wydzierżawić.

Instalacja zbiornika na LPG jest rozwiązaniem stosowanym w sytuacji, jeśli nie mamy dostępu do paliw grzewczych, a zwłaszcza zewnętrznej sieci gazu ziemnego. Podpowiadamy, w jakich miejscach można zainstalować zbiornik na, jak wyglądają procedury, formalności instalacja? Sprawdzany jakie są koszty zakupu i wydzierżawienia zbiornika na LPG oraz które z tych rozwiązań jest częściej wybierane przez inwestorów – zakup czy dzierżawa zbiornika na LPG?

Zbiornik na LPG kupić czy wydzierżawić – zalety i wady

Zbiornik na LPG kupić czy wydzierżawić

Kupno zbiornika LPG zalety:

 • niezależność od firmy dostarczającej gaz – większa swoboda w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań pod względem finansowym,
 • nie ma konieczności zużycia określonej ilości paliwa,
 • montując odpowiedni miernik, płaci się za uzupełnianą ilość LPG,
 • możliwość oszczędności na paliwie w dłuższej perspektywie czasowej,

Kupno zbiornika LPG wady:

 • konieczność wykonywania okresowych przeglądów zbiornika – rewizja zewnętrzna co 2 lata, rewizja wewnętrzna co 10 lat w przypadku zbiorników naziemnych lub co 5 lat w przypadku zbiorników podziemnych, kontrola zaworów bezpieczeństwa co 2 lata – trzeba pamiętać o ich terminowości,
 • inwestycja droższa od wydzierżawienia zbiornika na gaz płynny.

Wydzierżawienie zbiornika LPG zalety:

 • wszelkie przeglądy dokonywane przez inspektorów UDT organizuje dostawca,
 • koszty instalacji są mniejsze niż w przypadku kupna zbiornika LPG.

Wydzierżawienie zbiornika LPG wady:

 • wiąże się z podpisaniem umowy z dostawcą gazu – przez cały czas korzystania ze zbiornika możemy tylko od niego kupować paliwo – jest ono zwykle sprzedawane drożej niż na wolnym rynku, dostawca może podnieść ceny paliwa,
 • umowa jest zwykle długoterminowa umowa i trwać może od 3 do 10 lat,
 • umowa określa także ilość zużytego paliwa – bez względu na jego faktyczne zużycie, trzeba za tyle zapłacić,
 • mniej korzystne rozwiązanie od kupna zbiornika na LPG w dłuższej perspektywie czasu – nie daje możliwości zaoszczędzenia na paliwie opałowym.

Koszt kupna zbiornika LPG:
10000 zł – 13000 zł za kupno zbiornika,
projekt instalacji i instalację

Koszt dzierżawy zbiornika LPG:
4500 zł – 5500 zł za wydzierżawienie zbiornika, projekt instalacji i instalację

Ile kosztuje kupno zbiornika LPG?

Kupno zbiornika na LPG to całkowity wydatek około 10000–13000 zł. Sam zbiornik na LPG kosztuje 5500–6500 zł. Prace instalacyjno-budowlane to około 2000–2200 zł. Projekt, zgłoszenie i odbiór wiążą się z łącznymi kosztami w granicach około 2300 – 2500 zł.

Ile kosztuje wydzierżawienie zbiornika LPG?

Wydzierżawienie zbiornika na LPG to koszt 4500–5500 zł. Formalności: projekt, zgłoszenie i odbiór to około 2300–2500 zł. Montaż kosztuje 2000–2200 zł. Koszty za zbiornik na LPG wliczane są w rachunki za dostawy gazu i jego użytkowanie. Kaucja za użytkowanie zbiornika może wynieść 200 – 1000 zł.

Zbiornik na LPG kupić czy wydzierżawić – instalacja, formalności

Instalacja zbiornika na gaz płynny – LPG przebiega stosunkowo szybko i jest to czynność dosyć łatwa. Zbiornik na LPG nie wymaga oddzielnego pomieszczenia. System ogrzewania takim gazem jest bezobsługowy, natomiast jego instalacja całkowicie bezpieczna. Gaz płynny przechowywany w zbiorniku jest paliwem uniwersalnym i można nim zasilać wszystkie inne urządzenia gazowe. Zbiornik na LPG można zainstalować na powierzchni ziemi, może on być także całkowicie zakopany. Do ogrzewania domu stosuje się czysty propan-butan techniczny. W obydwu przypadkach – zarówno przy zakupie zbiornika na gaz ciekły, jaki i przy dzierżawie wszelkie formalności i prace instalacyjno-budowlane przebiegają tak samo.

Montaż zbiornika LPG rozpoczyna się od opracowania projektu instalacji. Projekt techniczny przygotowuje projektant posiadający niezbędne uprawnienia. W przypadku zbiorników o pojemności do 7 m3 wystarczy zgłoszenie do Starostwa Powiatowego, natomiast w przypadku większych zbiorników na gaz płynny konieczne będzie pozwolenie na budowę. Właściwe prace rozpoczyna się od wykonania instalacji gazowej na zewnątrz budynku oraz wszelkich koniecznych prac ziemnych. W następnej kolejności wykonuje się posadowienie zbiornika oraz jego instalację. Jak zbiornik jest już umiejscowiony wykonuje się instalację gazową wewnątrz domu. Gdy instalacja zbiornikowa jest już gotowa zgłasza się ją do Urzędu Dozoru Technicznego, który dokonuje odbioru końcowego.

Zbiornik na LPG kupić czy wydzierżawić – jakie są koszty?

Aby zakupić zbiornik na gaz płynny musimy liczyć się z wydatkiem w granicach około 10000 – 13000 zł. Za sam zbiornik na LPG zapłacimy około 5500 – 7500 zł. Około 2000 – 2800 zł zapłacimy za fachowcom za prace budowlano-instalacyjne. Koszty projektu, zgłoszenia i odbioru przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego to kolejne wydatki, które wyniosą nas w granicach około 2300 – 2500 zł.

Za wydzierżawienie zbiornika na gaz płynny zapłacimy w okolicach 4500 – 5500 zł. Na koszty te składają się m.in. uzyskanie wszelkich niezbędnych formalności, czyli projekt, a także zgłoszenia i późniejszy odbiór inspektora Urzędu Dozoru Technicznego – za to wszystko zapłacimy około 2300 – 2500 zł. Za pracę ekipy montującej zapłacimy natomiast w granicach 2000 – 2200 zł. Koszty za sam zbiornik na LPG poniesiemy natomiast w ramach rachunków za dostawy gazu i jego użytkowanie. Czasami jednak operator – dostawca gazu może także pobrać kaucję za użytkowanie takiego zbiornika. Może ona wynieść w granicach od około 200 zł do nawet 1000 zł.

Zbiornik na LPG kupić czy wydzierżawić – które rozwiązanie jest częściej wybierane?

W przypadku, gdy inwestorzy nie posiadają dostępu do zewnętrznej, ogólnej sieci gazowej i chcą zastosować zbiornik na gaz płynny, częściej decydują się wydzierżawić taki zbiornik aniżeli go zakupić. Na decyzję taką wpływa m.in. to, że sam montaż zbiornika na LPG jest tańszy w przypadku dzierżawy niż kupna. W wielu przypadkach zbiornik na gaz ziemny jest rozwiązaniem tymczasowym – działka może zostać w przyszłości podłączona do ogólnej sieci gazowej. W takim przypadku ewentualne korzyści w dłuższej perspektywie czasu tracą znaczenie.

Cenniki

Teraz popularne