Ścianki działowe murowane czy karton gips?

Wykańczanie i urządzanieŚcianki działowe murowane czy karton gips?

Ścianki działowe pełnią funkcję przegród między pomieszczeniami. Najczęściej spotykanymi sposobami na postawienie ścianek działowych to murowanie np. z cegieł lub bloczków komórkowych lub postawienie ścianek komórkowych z płyt kartonowo-gipsowych.

Oba rozwiązania – zarówno ścianki działowe murowane, jak i ścianki działowe z karton-gipsu – mają swoje zalety oraz wady. Zapoznajmy się z mocnymi i słabymi stronami ścian działowych murowanych i z karton gipsu. Prześledźmy proces budowania ścianek działowych murowanych i z karton gipsu, poznajmy ile kosztuje inwestycja w każde z tych rozwiązań oraz co jest częściej wybierane – ścianki działowe murowane czy karton gips?

Ścianki działowe murowane czy karton gips – zalety i wady

Ścianki działowe murowane czy karton gips – zalety i wady

Ścianki działowe murowane zalety:

 • są bardzo solidne – można na nich zawiesić ciężkie przedmioty, szafki kuchenne, czy też inne elementy wyposażenia,
 • mają zdolność do tłumienia hałasu,
 • bardziej wytrzymałe od ścianek z karton-gipsu,
 • w przypadku usterki, przeciekania rur, murowane ścianki działowe, nawet po nasiąknięciu nie zmieniają formy, nie odkształcają się, ani nie zabarwiają,
 • mamy możliwość zawieszenia na nich półek,
 • większe możliwości sposobu wykończenia takiej ściany – malowanie, tapetowanie, płytki.

Ścianki działowe murowane wady:

 • ścianki działowe z cegły mają duży ciężar – 1 m2 takiej ściany może ważyć nawet 250 kg,
 • montaż instalacji, zwłaszcza wod-kan jest większym wyzwaniem w porównaniu do ścianek z karton-gipsu,
 • długi czas budowy – spoiwo (zaprawa cementowo-wapienna) musi związać,
 • długi czas wykończenia – wysychanie tynku trwa stosunkowo długo,
 • ich stawianie najlepiej wykonać już na etapie budowy domu,
 • w wielu przypadkach wyburzenie lub przestawienie takiej ściany będzie trudnym wyzwaniem lub nawet okazać się niemożliwe do przeprowadzenia,
 • murowane ścian działowych nie są dobrym rozwiązaniem na poddaszu i na stropie – szczególnie w przypadku, jeśli ściana działowa ma być osadzona na belkach stopowych – ścianki działowe mogą pękać, a nawet się przewrócić,
 • rozwiązanie droższe od ścian działowych z płyt g-k.

Ścianki działowe z karton gipsu zalety:

 • szybki czas realizacji,
 • ich wykończenie nie jest bardzo pracochłonne,
 • są dużo lżejsze od ścian murowanych,
 • możliwość budowy na poddaszu, na stropie i praktycznie w każdym innym pomieszczeniu,
 • montaż rur, przewodów i innych instalacji nie jest kłopotliwy,
 • są tańsze niż ściany działowe murowane.

Ścianki działowe z karton gipsu wady:

 • nie są przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń,
 • mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do ścian murowanych,
 • słabsza izolacyjność akustyczna od ścian murowanych,
 • przewody elektryczne znajdujące się w takich ściankach działowych, nagrzewając się, mogą topi izolację i doprowadzać do zwarcia,
 • nie ma możliwości zawieszania półek – bardzo krucha ściana spowoduje oderwanie się mocowań,
 • ścianek działowych z płyt g-k nie można wykończyć płytkami ceramicznymi,
 • w przypadku awarii rur ścianki działowe z płytami gips karton nasiąkają i mogą ulegać deformacji.

Koszt wybudowania murowanych ścianek działowych:
120 zł za m2 – 210 zł za m2

Koszt wybudowania ścianek działowych z karton gipsu:
110 zł za m2 – 170 zł za m2

Ile kosztuje budowa murowanej ścianki działowej?

Budowa i otynkowanie murowanej murowanej ścianki działowej to koszt około 120–210 zł/m2. W cenę tą wliczone zostały: koszt materiałów wynoszący około 70–110 zł/m2, tynk – wydatek około 20–40 zł/m2 oraz robocizna, za którą zapłacimy w granicach około 30–60 zł/m2.

Ile kosztuje budowa ścianki działowej z karton gipsu?

Budowa ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych to wydatek rzędu 110–170 zł/m2. Materiały – stelaże i płyty g-k o grubości 12,5 mm to wydatek około 70–100 zł/m2. Natomiast koszty robocizny przy budowie ściany działowej z płyt karton-gips wyniosą nas w granicach około  40–70 zł/m2.

Ścianki działowe murowane czy karton gips – budowa

Ściany działowe murowane – są oparte na podłodze, gruncie lub stropie, lecz nie są z nimi połączone trwale. Dzięki temu każdy element może się swobodnie odkształcać i wywierają one wzajemnego nacisku na siebie i nie przenoszą drgań. Muruje się je na warstwie poślizgowej – stanowi ją pas papy lub folii polietylenowej. Na warstwie poślizgowej można także stosować podkładki z filcu. Cegły, bloczki, płytki lub pustaki układa się warstwami z przesunięciem, łączy się je stosując odpowiednie wiązania materiału, a także grubości spoin – w zależności od rodzaju materiału, z jakiego ściana jest budowana. Pomiędzy ścianą a stropem pozostawia się odstęp o wysokości 1-3 cm, który później wypełnia się materiałem trwale elastycznym – może to być np. pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Jeśli ściana działowa łączy się z inną ścianą nośną, przemurowuje się je. Jeśli natomiast łączy się ze ścianą nośną, łączy się je na strzępia zazębione – w ścianach nośnych pozostawiane są puste miejsca w co drugiej warstwie – pionowy rząd strzępi. Wymurowaną ścianę działową tynkuje się, po czym można ją wykończyć na dowolny sposób.

Ścianka działowa karton gips – aby wybudować ściankę działową karton gips, należy wybrać odpowiedni typ płyt g-k oraz profile o odpowiedniej szerokości. Profile przycina się na odpowiednie wymiary – w ten sposób powstaje ruszt. Zanim zamontuje się ruszt do spodniej strony profili obwodowych, przykleja się systemową taśmę uszczelniającą – ma to na celu zapewnienie izolacyjności akustycznej ścianki działowej. Następny etap prac to zamocowanie profili obwodowych do otaczających elementów, czyli ścian, podłogi i stropu. Służą do tego kołki szybkiego montażu – powinny być one rozstawione  co 1000 mm. Następnie zaznacza się na podłodze rozstaw profili pionowych co 600 mm. Jeśli w ścianie mają być umieszczone drzwi, konstrukcję otworów drzwiowych wzmacnia się dodatkowo. Gdy wykony został ruszt z profili stalowych poziomuje się go. Płyty g-k do powierzchni pionowych przykręca się w rozstawie co 250 mm. Kolejny etap prac to przed montażem płyt g-k do stelażu to fazowanie krótszych ich krawędzi za pomocą noża. Montaż płyt gipsowo-kartonowych polega na przykręcaniu ich do rusztu. Na dole podkłada się kawałki płyty, aby zachować dylatację, na na górze pozostawia się szczelinę podobnej wysokości. Po ułożeniu płyt z jednej strony ścianki, przestrzeń od drugiej strony wypełnia się materiałem izolacyjnym. Następnie mocuje się płyty po drugiej stronie ścianki. Ostatni etap prac to spoinowanie wszystkich połączeń między płytami.

Ścianki działowe murowane czy karton gips – jakie są koszty?

Ostateczny koszt wykonania murowanej ścianki działowej wraz z tynkowaniem to 120 – 210 zł/m2. Za materiały potrzebne do wybudowania 1 m2 ścianki działowej zapłacimy w granicach 70 – 110 zł. Praca fachowców to wydatek około 30 – 60 zł/m2. Natomiast za tynk zapłacimy około 20 – 40 zł/m2.  Za wybudowanie i obustronne otynkowanie ścianki działowej murowanej o łącznej powierzchni 10 m2 zapłacimy w przedziale  1400 – 2500 zł.

Za wykonie ścianki działowej w karton gipsu zapłacimy około 110 – 170 zł/m2. Koszt zakupienia stelaży i płyt g-k o grubości 12,5 mm zapłacimy w przedziale 70 – 100 zł/m2. Za pracę fachowców zapłacimy natomiast około 40 – 70 zł/m2. Ścianka karton-gips o łącznej powierzchni 10 m2 to wydatek w granicach 1100 – 1700 zł.

Co jest częściej wybierane – ścianki działowe murowane czy karton gips?

Inwestorzy częściej decydują się na wykonanie ścianek działowych murowanych niż z płyt kartonowo-gipsowych. Na wybór ten największy wpływ ma znacznie większa solidność, wytrzymałość  oraz dźwiękoszczelność ścian murowych w porównaniu do tych wykonanych z karton-gipsu. Jednocześnie inwestycja w ściankę murowaną jest niewiele droższa niż w ściankę z płyt g-k.

Cenniki

Teraz popularne