Ile kosztuje układanie parkietu w 2023?

CennikiIle kosztuje układanie parkietu w 2023?

Ułożenie podłogi to jeden z największych remontowych lub wykończeniowych wydatków. Podłoga jest intensywnie użytkowana, narażona na różnego rodzaju zabrudzenia. Z drugiej strony powinna służyć przez wiele lat i nadawać charakter aranżacji pomieszczenia. Jak pogodzić funkcjonalność i wytrzymałość z estetyką?  Wybrać materiał, który zachwyca swoim pięknem, a jednocześnie cechuje się wysokimi walorami użytkowymi.  Dobrym wyborem będzie parkiet.

Ile kosztuje położenie parkietu?

Ułożenie parkietu tradycyjnego to koszt w przedziale 50-75 zł/m2. Za ułożenie mozaiki zapłacimy 120-145 zł/m2. Koszt preparatu gruntującego pod kleje poliuretanowe 15-20 zł/litr. Za klej do parkietu zapłacimy od 14-22 zł/kg. Demontaż starego parkietu to koszt od 20-26 zł/m2

Jaki parkiet podłogowy wybrać?

Parkiet drewniany zachwyca wyglądem, sprawdza się w pomieszczeniach różnej wielkości. Przez architektów wnętrz jest uznawany za jedną z najszlachetniejszych metod wykończenia podłogi.

Parkiet nadaje się do pomieszczeń intensywnie użytkowanych. Gatunek drewna odpowiada za trwałość nawierzchni i koszt wykonania podłogi.

Wybierając rodzaj parkietu, należy kierować się  względami estetycznymi, użytkowymi i finansowymi. Parkiet sprawdza się zarówno w aranżacji klasycznej, jak i nowoczesnej.

Parkiet klasyczny (tradycyjny)- popularny i dekoracyjny

Jest to jeden z  najpopularniejszych sposobów układania podłogi. Tradycyjny parkiet jest wykonany z  deszczułek z litego drewna. Dąb, jesion, buk czy brzoza to najczęściej wykorzystywane rodzaje drewna rodzimego na deski o grubości 15 i 22 mm i długości 30 cm.

Zaletą tego  parkietu jest możliwość wielokrotnego odnawiania – cyklinowania i lakierowania. Pióra i wpusty tworzą szczelną i jednolitą podłogę.

Parkiet tradycyjny zapewnia znakomitą  izolację akustyczną, więc jest szczególnie polecany do mieszkań w blokach lub kamienicach.

Najchętniej wybierane wzory to  jodełka, kwadraty i cegiełki. Parkiet podłogowy klasyczny nie pozwala na montaż ogrzewania podłogowego. Cena zależy od gatunku drewna i wynosi od 65 do 250 zł za m2 materiału.

Parkiet mozaikowy – oryginalny efekt

Parkiet podłogowy mozaikowy jest efektowny i wykorzystywany w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro lub klasycznym. Tworzą go paluszki – niewielkie drewniane elementy o grubości 8 -14 mm. Naklejane są się na siatkę a następnie mocuje za pomocą kleju do parkietów. Mozaikę można układać w dowolny wzór: jodełkę, szachownicę czy cegiełkę. Koszt zakupu mozaiki waha granicach 65-120 zł/m2.

Parkiet warstwowy – idealny na ogrzewanie podłogowe

Występuje w odmianach dwu lub trzywarstwowych. Jego górna warstwa jest dekoracyjna. Klepki łączy się za pomocą piór i wpust. Parkiet na zewnątrz jest lakierowany fabrycznie lub olejowany. Dzięki lakierowaniu jest odporny na zabrudzenia i wilgoć. Wskazane jest cyklinowanie go co jakiś czas. Parkiet warstwowy jest chętnie wybierany przy ogrzewaniu podłogowym.

Parkiet przemysłowy – na duże obciążenie

To przykład parkietu podłogowego, który jest wykorzystywany w budynkach użyteczności publicznej. Jest trwały i prosty w montażu. Deszczułki mają grubość od 14 do 22 mm i szerokość od 8 do 10 mm. Łączone są w płyty za pomocą samoprzylepnej taśmy. Dzięki temu mają podwyższoną wytrzymałość na obciążenia statyczne.

Parkiet lamelowy – oszczędność przy ogrzewaniu podłogowym

Składa się z desek wykonanych z litego drewna, które nie mają piór i wypustów. Taki parkiet jest polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Jest krótszy i węższy od tradycyjnego parkietu. Koszt zakupu klepek lamelowych to przedział 47-85 zł/m2.

Drewno krajowe czy egzotyczne?

Wybierając jeden z rodzajów parkietów, trzeba zdecydować się na jakiś rodzaj drewna. Popularne są polskie gatunki drewna takie jak np. buk, dąb, jesion, jak i drewno egzotyczne: merbau, teak, iroko, jatoba czy sucupira. Drewno egzotyczne wykazuje większą odporność na ścieranie.

Jakie są wady i zalety parkietu?

Podłoga ma zapewnić wnętrzu piękny wygląd. Ponadto musi być trwała, funkcjonalna i odporna na działanie środków czyszczących. Parkiet podłogowy jest trwały (potrafi przetrwać setki lat), odporny na ścieranie i uszkodzenie powierzchni. Można go wielokrotnie odnawiać metodą cyklinowania. Parkiet drewniany cechuje ponadczasowa elegancja. Nie przyciąga kurzu, ma niepowtarzalną strukturę i barwę i cechuje się doskonałą izolację termiczną.Parkiet podłogowy można położyć na perfekcyjnie wypoziomowane podłoże. Do jego montażu niezbędne jest wynajęcie fachowca. Układanie parkietu jest czasochłonne .

	Ile kosztuje układanie parkietu

Jak powinno być przygotowane podłoże pod parkiet?

Trwałość parkietu drewnianego zależy od jakości podkładu. Najważniejsze jest, aby podłoże było równe i suche. Najlepsze podłoże to wylewka, jastrych lub szlichta. Posadzki drewniane nieustannie pracują – drewno kurczy się lub pęcznieje. Dlatego konieczne jest wypoziomowanie podłogi.

Jak zabezpieczyć i dbać o parkiet?

Parkiet podłogowy ma zapewnić elegancki wygląd podłogi. Codzienne użytkowanie wcześniej, czy później może doprowadzić do niszczenia pięknej podłogi. Na szczęście można temu zapobiec, odpowiednio zabezpieczając powierzchnię parkietu. Do zabezpieczenia drewnianego parkietu służy lakier lub olej, które tworzą na powierzchni dodatkową warstwę. Może ona by błyszcząca, półmatowa albo matowa. Chroni ona parkiet przed powierzchniowym zarysowaniem i uszkodzeniami. Polakierowaną podłogę łatwiej utrzymać czystości, ponieważ lakier uniemożliwia wnikanie brudu. Co kilka lat trzeba parkiet poddać cyklinowaniu. Olejowanie podkreśla naturalny charakter drewna. Olej wnika w strukturę drewna.

Parkiet drewniany jest synonimem elegancji.  Jego ułożenie jest inwestycją na lata – podłogi nie trzeba wymieniać, wystarczy ją odnowić. Zaletą parkietu jest to, że pasuje do każdego wnętrza i nadaje pomieszczeniom przytulności.

Cenniki

Teraz popularne