Ogrzewanie elektryczne w domu – rodzaje instalacji, koszty, opinie

InstalacjeOgrzewanie elektryczne w domu – rodzaje instalacji, koszty, opinie

Ogrzewanie jest jednym z tych obszarów, w którym można dokonać największych oszczędności finansowych oraz cięć w zakresie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Dlatego tak ważnym jest, aby dokonać najlepszego wyboru i mieć pewność, że nasz system grzewczy jest nie tylko tani w eksploatacji, ale również energooszczędny, a tym samym przyjazny środowisku.

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne w domu było zupełnie nieopłacalne, jednak rozwój technologii wzrosła jego efektywność co przełożyło się na zminimalizowanie kosztów eksploatacji.

Przyjrzyjmy się rodzajom instalacji elektrycznych oraz sprawdźmy koszty ogrzewania domu prądem.

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne było montowane jedynie w przypadku braku innych alternatyw.

Jednak dziś ogrzewanie domu przy pomocy prądu staje się coraz bardziej popularne.

Zacznijmy od tego, na czym polega ogrzewanie domu przy pomocy prądu.

W dużym skrócie jest to przemiana prądu w energię cieplną.

Służą do tego specjalne urządzenia jak: piece akumulacyjne, grzejniki konwekcyjne, piece c.o. lub panele na podczerwień.

Dzięki rozwojowi technologii urządzeń grzewczych oraz popularności paneli fotowoltaicznych można z całą pewnością obalić mit o wysokich rachunkach w przypadku stosowania elektrycznego ogrzewania w domach jednorodzinnych. 

Jest to niezwykle komfortowy i bezpieczny model ogrzewania naszych mieszkań: nie musimy martwic się o dostawę węgla, zaglądać do komory pieca, a także obawiać się ewentualnego pożaru.

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe?

Oba systemy mają swoje plusy i minusy, a wybór konkretnego modelu ogrzewania w dużej mierze zależy konstrukcji naszego domu oraz dostępu do gazu ziemnego. Jednak przyjrzyjmy się wadom i zaletą każdego z modeli:

 • Systemy elektryczne mają opinię bezpieczniejszych, ponieważ nie wytwarzają otwartego płomienia wewnątrz domu. Wiele pożarów w domach jednorodzinnych spowodowane jest brakiem regularnych przeglądów kotłów oraz filtrów. Ponadto piece gazowe narażone są na wycieki tlenku węgla do wnętrza domu, co może przerodzić się w śmiertelne zagrożenie,
 • Żywotność pieca elektrycznego jest zazwyczaj dwukrotnie dłuższa niż gazowego: od 20 do 30 lat.
 • Piece elektryczne są zwykle mniej wydajne energetycznie i mają wyższe koszty eksploatacji niż gazowe,
 • Brak złóż gazu w Polsce i wymuszony import powoduje, że ceny gazu narażone są na większe wahania cen niż jest to w przypadku prądu wytwarzanego z węgla oraz energii odnawialnej
 • Piece wykorzystujące gaz nagrzewają mieszkania znacznie szybciej niż w przypadku technologii bazujących na elektryczności,
 • Oba systemy muszą być konserwowane i kontrolowane co najmniej raz w roku. Piec gazowy ma tendencję do robienia hałasu, jeśli zapomnimy o rutynowej konserwacji

Jakie są wady i zalety ogrzewania elektrycznego?

Zalety ogrzewania elektrycznego

 • dostępna jest szeroka gama produktów: od grzejników akumulacyjnych, przez pompy ciepła wykorzystujące powietrze, po mniejsze grzejniki elektryczne,
 • powszechna dostępność do sieci elektrycznej,
 • brak bezpośredniej emisji dwutlenku węgla z mieszkania,
 • niskie koszty utrzymania oraz stabilność cen energii,
 • nowoczesne systemy elektryczne wyposażone są w inteligentne sterowniki ogrzewania, które pozwalają efektywnie zarządzać ogrzewaniem,
 • ogrzewanie elektryczne doskonale nadaje się do odbudowanych pokoi lub zaadaptowanych poddaszy. Systemy elektryczne z klimatyzacją mogą efektywnie ogrzewać jedno pomieszczenie,
 • lepsza jakość powietrza w domu (ważne dla alergików)oraz komfort i bezpieczeństwo w użytkowaniu; ogrzewanie elektryczne nie grozi wybuchem lub niekontrolowanych wyciekiem, jak ma to miejsce w przypadku m.in. gazu,
 • taryfy z tanim nocnym oraz weekendowym prądem pozwalają użytkownikom systemów elektrycznych na duże oszczędności.

Wady ogrzewania elektrycznego

 • ceny jednostkowe energii elektrycznej są droższe niż w przypadku gazu,
 • ogrzewanie elektryczne może być drogie w instalacji, podobnie jak pompy ciepła,
 • starsze podgrzewacze akumulacyjne, wyprodukowane kilkanaście lat temu, nie są tak wydajne jak najnowsze modele,
 • podstawowe modele grzejników akumulacyjnych mogą prowadzić do przegrzewania pomieszczeń i tym samym do marnowania energii,
 • starsze modele grzejników akumulacyjnych zawierają azbest, dlatego przed zakupem warto skonsultować zakup z fachowcem.

Jakie są rodzaje grzewczych instalacji elektrycznych?

Co to jest ogrzewanie elektryczne akumulacyjne?

Podstawą tego typu ogrzewania są piece, które akumulują ciepło.

Zaletą pieców akumulacyjnych jest możliwość pracy w porach taniego prądu (głównie nocą przy taryfach G12 oraz G12W), a oddawanie ciepła w godzinach szczytowych, kiedy ceny prądu są najwyższe.

Ciągłość pracy pieców akumulacyjnych powoduje, że nie odczuwamy zmian temperatury w pomieszczeniu.

Piece akumulacyjne mają duże gabaryty i są stosunkowo ciężkie, jednak koszt eksploatacji jest znacznie tańszy od przeciętnych pieców na prąd.

Za statyczny piec akumulacyjny o mocy 2kW musimy zapłacić ok. 2000-2500 zł, natomiast za piec akumulacyjny dynamiczny o tej samej mocy zapłacimy w granicach 2900–3500 zł.

Co to jest ogrzewanie elektryczne konwekcyjne?

O ogrzewaniu konwekcyjnym mówimy wtedy, gdy ciepły obiekt jest umieszczony w płynnym medium, takim jak woda lub powietrze.

Cienka warstwa cząsteczek w bezpośrednim, fizycznym kontakcie z przedmiotem nagrzewa się w procesie przewodzenia i powoduje ich rozszerzanie.

Następnie przemieszczają się one w górę, wypierając chłodniejsze, gęstsze cząsteczki.

Zimne są zmuszone do opadania i zetknięcia się ze źródłem ciepła, które je ogrzewa.

To w skrócie nazywamy zjawiskiem ogrzewania konwekcyjnego.

Z racji tego, że powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła, grzejniki konwekcyjne pracują powoli, stopniowo ogrzewając powietrze do uzyskania jednolitej temperatury.

Ogrzewanie konwekcyjne w postaci grzejników montowanych na ścianach lub wolnostojących słabo sprawdza się w roli jedynego źródła ciepła w domu.

Eksperci zalecają je jako model uzupełniający i dodatkowy. Średnia cena grzejnika konwekcyjnego o mocy 2000W to ok. 500-750 zł. 

Co to jest piec elektryczny c.o. ? (opinie, koszty)

Chociaż piece elektryczne c.o. są znacznie tańsze niż piec olejowy, to nie są one oszczędnym i efektywnym sposobem ogrzewania domów.

Oprócz kosztów pieca i kanałów (które mogą być dość drogie), nagrzewanie wymaga zarówno generowania ciepła, ale również energii potrzebnej do rozprowadzenia wytworzonego ciepła po całym domu.

Piece elektryczne wymagają również regularnej konserwacji, wymiany filtrów i czyszczenia kanałów.

W przypadku instalacji pieca elektrycznego należy go zgłosić do lokalnego rejonu elektrycznego i wnioskować o zwiększenie dostarczanego przydziału mocy.

Oczekiwana żywotność wynosi od 15 do 20 lat. Aby uzyskać najlepszą wydajność pieca elektrycznego, ważne jest odpowiednie dobranie wielkości: w tym wypadku większy nie zawsze jest lepszy.

Zbyt duży piec dla danej przestrzeni szybciej zakończy cykl ogrzewania, spędzając więcej czasu w fazie rozruchu, a nie w fazie pracy z maksymalną wydajnością.

Średni koszt pieca elektrycznego c.o. o mocy ok. 20kW to wydatek rzędu 2500-3000 zł, za piece o pomocy powyżej 25kW zapłacimy w granicach 3000-3500 zł.

Co to są panele na podczerwień? (opinie, koszty)

Jak sama nazwa wskazuje, panele na podczerwień działają poprzez generowanie promieniowania podczerwonego.

Energia podczerwona z paneli rozchodzi się w postaci niewidzialnych fal elektromagnetycznych, które są pochłaniane przez obiekty znajdujące się na ich drodze.

Jeśli kiedykolwiek siedziałeś przed ogniskiem, doświadczyłeś promieniowania cieplnego.

Ciepło promieniowania różni się od konwencji tym, że jest kierunkowe i nie ma wpływu na medium, przez które przechodzi, ponadto nie wykazuje spadów ciepła, gdy rozchodzi się w powietrzu.

Fale promieniują w linii prostej, dopóki nie zostaną pochłonięte przez przedmioty napotkane na swojej drodze, co w praktyce oznacza, że bardzo szybko nagrzewają przestrzeń.

Panele na podczerwień do ogrzania 6 m2 to wydatek w granicach 500-600 zł, natomiast mocniejsze panele mogą kosztować nawet 1500-1900 zł.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe? (opinie, koszty)

Elektryczne ogrzewanie podłogowe najczęściej wykorzystywane jest w nowo powstałych budynkach.

Głównie dlatego, że montaż tego typu ogrzewania należy do bardziej skomplikowanych.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest z pewnością duża przestrzeń grzania oraz minimalistyczna forma.

Ogrzewanie podłogowe składa się z mat grzewczych oraz przewodów grzejnych, które montujemy pod wylewki.

Ogrzewanie podłogowe działa w zestawieniu z terakotą, marmurem, parkietem oraz wykładzinami dywanowymi i panelami laminowanymi.

Siłę grzania regulujemy za pomocą panelu sterującego lub termostatu.

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego wynosi ok 150-220 zł/m2.

Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych?

Grzejniki elektryczne różnią się od siebie przede wszystkim mocą grzewczą liczoną w kW, technologią przekazującą ciepło oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Rodzaj grzejników elektrycznych powinien być dopasowany do naszych potrzeb (jaką temperaturę chcemy osiągnąć w pomieszczeniach) oraz warunkach technicznych naszego domu (wielkość i wysokość pomieszczeń, typ izolacji, rozmiar okien oraz poziom utraty ciepła). Oto najbardziej popularne rodzaje grzejników elektrycznych:

 • Grzejnik elektryczny aluminiowy: lekkie oraz wydajne grzejniki. Charakteryzują się szybkością w osiąganiu dużych temperatur oraz podobnie szybkim spadkiem. Wymagają stałego zasilania energią cieplną;
 • Grzejnik elektryczny chromowany: ich zaletą jest wysoka elegancja wykończenia i wytrzymałość. Najczęściej montowane w łazienkach i salonach. Niestety nie wykazują energooszczędności,
 • Grzejnik elektryczny stalowy: służą jako świetny magazyn ciepła. W popularnych sklepach budowlanych znajdziemy wersje ze stali nierdzewnej oraz nierdzewnej.

Jakie są miesięczne koszty ogrzewania elektrycznego?

Uśredniając: koszty miesięczne dla domu o powierzchni 150 m2 wynoszą ok. 400-500 zł. W przypadku budynków energooszczędnych koszty mogą spaść nawet do 200-300 zł na miesiąc.

Trudno jednoznacznie oszacować miesięczne koszty ogrzewania elektrycznego, gdyż na finalny wynik składa się wiele czynników: wielkość mieszkania lub domu, ilość mostków cieplnych, wielkość okien oraz rodzaj zainstalowanego pieca lub grzejników. Dlatego każde szacunki kosztów ogrzewania elektrycznego powinny zostać odpowiednio przeanalizowane pod kątem stanu technicznego i warunków w konkretnym budynku.

FAQ

Jakie są koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2?

Koszty ogrzewania elektrycznego dla domu o powierzchni 100 m2, w którym zainstalowano ogrzewanie akumulacyjne lub piec elektryczny co, kosztuje średnio 200-300 zł. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego koszty mogą wzrosnąć do 450-600 zł miesięcznie.

Ogrzewanie elektryczne mieszkania 50m2?

Dla mieszkania o powierzchni 50 m2 ogrzewanego przy pomocy pieca akumulacyjnego lub pieca c.o. będą to koszty średnio 100-180 zł miesięcznie. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego koszty mogą wzrosnąć do 200-300 zł miesięcznie.

Ile kosztuje używanie ogrzewania podłogowego elektrycznego?

W przypadku domów energooszczędnych z ogrzewaniem podłogowym koszty eksploatacyjne wyniosą średnio 80-150 zł miesięcznie. Natomiast w domach nieocieplonych koszty wzrastają do ok. 350-450 zł. 

Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego?

Koszt montażu najtańszego ogrzewania podłogowego zasilanego prądem wynosi średnio 100-180 zł/m2. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie wykonane z lepszych komponentów, wówczas cena montażu może wzrosnąć do nawet 300-400 zł/m2

Cenniki

Teraz popularne