Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? – wady i zalety

InstalacjeOgrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? - wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe to taki sposób na ogrzanie pomieszczeń, w którym  ciepło dostarczane jest całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie. To rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne. Możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne lub powietrzne.

Na zastosowanie ogrzewania podłogowego decydują się zwykle osoby, dla których kryteriami wyboru sposobu ogrzewania czterech ścian są chęć jak najmniejszego zużycia energii – co przekłada się na niższe rachunki i wpływa korzystnie na  środowisko przyrodnicze oraz walory estetyczne – ogrzewanie podłogowe jest całkowicie schowane pod powierzchnią podłogi, nie trzeba montować grzejników, rur itp. Którą zatem metodę ogrzewania podłogowego wybrać? Przeanalizujemy, który sposób z tych dwóch jest korzystniejszy, ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne – zalety i wady

ogrzewanie podłogowe cena

Ogrzewane podłogowe wodne zalety:

 • niższe koszty eksploatacji,
 • współpraca urządzeniami grzewczymi (np. pompą ciepła),
 • równomierny rozkład temperatur wewnątrz całego ogrzewanego pomieszczenia,
 • można dopasować je do przestronnych jak i małych wnętrz
 • straty ciepła są coraz mniejsze
 • estetyka – instalacja jest niewidoczna,

Ogrzewane podłogowe wodne wady:

 • stosunkowo wysokie koszty wykonania instalacji,
 • konieczność zastosowania dodatkowych urządzeń (np. pomp, zaworów, kotła),
 • w przypadku uszkodzenia – wysokie koszty naprawy,
 • dla odpowiedniej wydajności instalacji, mały wybór materiałów wykończeniowych na podłogi (kamień, ceramika)
 • jeśli występuje ucieczka ciepła, instalacja może nie zapewnić odpowiedniej temperatury – temperatura wody w instalacji to maksymalnie 29°C,
 • instalacja przysłonięta meblami lub grubym dywanem jest mniej wydajna,
 • montaż wymaga wykonania projektu
 • konieczność utrzymywania temperatury w pomieszczeniach na poziomie 5°C, by zapobiec zamarzaniu.

Ogrzewane podłogowe elektryczne zalety:

 • wygoda i komfort użytkowania,
 • nie wymaga konserwacji,
 • niski stopień unoszenia kurzu w pomieszczeniu,
 • estetyka – instalacja jest niewidoczna,
 • tryb antyzamarzaniowy – możliwość zapobiegania znacznym spadkom temperatury, nie może ona spaść poniżej 7°C.
 • łatwość sterowania,
 • nie ma potrzeby przeznaczenia dodatkowego miejsca na urządzenia grzewcze,
 • możliwość ogrzewania także powierzchni poza budynkiem (np. stromy podjazd, schody),
 • możliwość przeprowadzenia instalacji na istniejących posadzkach,
 • nie ma ryzyka wycieku, ani zamarznięcia.

Ogrzewane podłogowe elektryczne wady:

 • stosunkowo wysoki koszt późniejszej eksploatacji – przekłada się na wysokie rachunki za energię elektryczną,
 • duża bezwładność cieplna – musi upłynąć pewien czas od momentu włączenia ogrzewania do zagrzania się podłogi.
 • konieczność uwzględnienia stałych elementów zabudowy (kominek, wanna, prysznic itp.) na etapie projektowania instalacji

Koszt ogrzewania podłogowego wodnego:
110 zł – 180 zł za m2

Koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego:
130 zł – 400 zł za m2

Ile kosztuje instalacja wodnego ogrzewania?

Cena wodnego ogrzewania podłogowego to około 110-180 zł/m2: materiały budowlane i rury to około 15-20 zł/m2, koszty pracy to około 25-35 zł/m2, do tego dochodzą sterownik około 300-600 zł wraz z montażem na ścianie, automatyka do 2000 zł, pompy do kilku tysięcy zł. Cena nie zawiera wykonania wylewki.

Ile kosztuje instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego to koszt w przedziale 130zł-400 zł/ m2. Maty grzewcze kosztują od 70 zł/m2 do nawet 300 zł/m2. Koszty pracy fachowców przeprowadzających instalację to około 70-130 zł/m2. Tańsze od mat są przewody grzewcze, jednak należy doliczyć  koszt wykonania wylewki.

Ogrzewanie wodne czy elektryczne – korzyści

Wodne ogrzewanie podłogowe to system rur grzejnych wykonanych z tworzyw sztucznych lub metalu, a przez te rury przepływa ogrzana woda. Rury umieszcza się na izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej – bezpośrednio lub na wysokości około 1 cm ponad izolacją. Następnie rury grzejne zalewa się warstwą jastrychu, a na nim umieszcza się warstwę wykończeniową podłogi. Wodne ogrzewanie podłogowe jest w stanie współpracować ze wszystkimi źródłami energii: pompami ciepła,  kotłami gazowymi, elektrycznymi, olejowymi, a także kolektorami słonecznymi. Wodne ogrzewanie podłogowe można stosować do ogrzewania budynków, które posiadają instalacje centralnego ogrzewania. System takiego ogrzewania składa się z dwóch obwodów grzewczych.

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego w podłodze umieszcza się przewody grzejne lub maty grzejne.

Przekazują one ciepło do pomieszczenia przez podłogę. Temperatura regulowana jest za pomocą termostatów lub czujników temperatury. Najczęściej  stosowanymi elementami grzejnymi są kable grzewcze.

Kable układa się przed zalaniem wylewki betonowej. Odstępy pomiędzy kablami powinny być większe niż 50 mm.

Maty grzewcze to element grzejny w postaci pasów specjalnej siatki, w którą wpleciony jest kabel grzejny.

Maty grzejne instaluje się w warstwie kleju lub masy samopoziomującej bezpośrednio pod płytkami. Maty grzejne powinny być umieszczane w bezpiecznej odległości od studzienek ściekowych, stojących umywalek i innych elementów, które przytwierdzane są do podłogi na stałe.

Folie grzejne są z kolei wykonywane z zatopionych w folii poliestrowej płaskich drutów aluminiowych. Folie grzejne są cienkie, kupuje się je w zestawach składających się z modułów grzewczych.

Wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe – jakie są koszty?

Na całkowity koszt wykonania instalacji ogrzewania podłogowego wodnego składają się: koszty materiałów budowlanych (m.in. styropianu podłogowego, czy folii aluminiowej), koszty poszczególnych elementów hydraulicznych, cena za sterownik na ścianę, a także wynagrodzenie fachowców.

Za materiały budowlane oraz rury zapłacimy około 15-20 zł/m2 powierzchni. Koszty pracy ułożenia izolacji i rur wahają się  w granicach 25-35 zł/m2. 

Sterownik to wydatek w granicach 300-600 zł (zakup wraz z montażem na ścianie), odpowiednia automatyka kotłowa wiąże się z wydatkiem od kilkuset zł do 2000 zł), potrzebny będzie także zestaw pomp do obiegu mieszaczowego (tutaj ceny wahają się od kilkaset do kilku tysięcy zł).

Cena wodnego ogrzewania podłogowego wynosi w przedziale 110-180 zł/m2. Należy pamiętać, że cena ta nie uwzględnia wykonania wylewki

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego średni całościowy koszt jego wykonania przez profesjonalistów waha się w przedziale 130zł – 400 zł za m2.

Jednak na całkowity koszt największy wpływ ma rodzaj materiałów grzewczych, na jakie chcemy zastosować.

Najtańsze dobrej jakości maty grzewcze z prostą regulacją , które układa się w kleju pod terakotę można nabyć od 70 zł/m2, a najdroższe zestawy mogą kosztować nawet 300 zł/m2 (w takim przypadku całkowity koszt montażu to nawet około 400 zł).

Tańszym rozwiązaniem od mat są przewody grzewcze, jednak w tym przypadku dochodzi koszt wykonania betonowej wylewki. Koszty pracy fachowców przy instalacji wodnego ogrzewania podłogowego to około 70-130 zł/m2.

Co jest częściej wybierane – ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne

Kilkakrotnie częściej wybieranym sposobem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie wodne.

Największy wpływ na decyzję inwestorów mają  nie tylko koszty inwestycyjne, które w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego mogą być nawet dwukrotnie wyższe od wodnego ogrzewania podłogowego, ale również wyższe koszty eksploatacyjne.

Cenniki

Teraz popularne