Ocieplenie poddasza – Pianka PUR czy wełna mineralna?

Wykańczanie i urządzanieOcieplenie poddasza – Pianka PUR czy wełna mineralna?

Coraz częściej poddasze adaptowane jest na pomieszczenia mieszkalne. Pokój użytkowy na poddaszu powinien jednak zapewnić komfort termiczny osobom, które w tam przebywają. Do ocieplenia dachu można użyć styropian, piankę poliuretanową lub wełnę mineralną.

Jeszcze do niedawna strych w domach jednorodzinnych służył przede wszystkim jako domowy magazyn, pomieszczenie gospodarcze, czy spiżarnia – miejsca, do których nie zagląda się zbyt często. Jeśli  chcemy, aby poddasze służyło jako pomieszczenie użytkowe, musimy je ocieplić. Przyjrzyjmy się dokładnie zaletom i wadom pianki oraz wełny jako termoizolacji

Pianka poliuretanowa i wełna mineralna – zalety i wady

ocieplenie poddasz cena

Pianka poliuretanowa zalety:

 • dokładność – pianka w czasie aplikacji pokrywa całą izolowaną powierzchnię, co redukuje praktycznie do zera ryzyko ryzyko nieprawidłowego wykonania ocieplenia,
 • niskie ryzyko wystąpienia mostków cieplnych – miejsc, przez które ciepłe powietrze ucieka z nagrzanego pomieszczenia lub dostaje się do niego powietrze ciepłe,
 • izolacyjna pianka poliuretanowa jest lekka – dzięki czemu ocieplenie nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla poddasza,
 • pianka PUR słabo chłonie wilgoć – sprawia to, że znacznie mniej nasiąka wodą w  w porównaniu z wełną mineralną,
 • termoizolacyjna pianka poliuretanowa ma wysokie parametry przewodnictwa cieplnego – zatrzymuje ciepłe powietrze, dzięki czemu cechuje się lepszą izolacją termiczną niż wełna 
 • pianka PUR nie stanowi atrakcyjnego pożywienia dla gryzoni,
 • dzięki dokładnemu wypełnieniu wszystkich zakamarków i szczelin, pianka PUR niweluje ryzyko zagnieżdżenia się szkodników.

Pianka poliuretanowa wady:

 • stosunkowo wysoka cena – ocieplanie poddasza przy użyciu pianki poliuretanowej jest zwykle około dwa razy droższe niż przy użyciu wełny mineralnej,
 • bezpieczeństwo materiału i wpływ na zdrowie – w trakcie natrysków fachowcy muszą mieć założone kombinezony, maski i respiratory – chronią one przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych,  utwardzanie pianki PUR trwa od 48 do 72 godzin – w tym czasie nie można korzystać z pomieszczenia,  szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które są wrażliwe na substancje chemiczne oraz osoby, które  zmagają się z chorobami układu oddechowego.

Wełna mineralna zalety:

 • stosunkowo niska cena – koszt wykonania izolacji dachu wełną mineralną jest średnio dwukrotnie niższy niż pianką PUR,
 • popularność – sprawdzone rozwiązanie ocieplenia poddasza, które stosowane jest od lat,
 • izolacja akustyczna – wełna mineralna ma znacznie lepsze parametry do pianki poliuretanowej, jeśli chodzi o wyciszenie dachu, dzięki temu, że jest ciężka i zbita, wełna w dużym stopniu zatrzymuje dźwięki z zewnątrz.

Wełna mineralna wady:

 • stopień pokrycia powierzchni dachu i szczelność ocieplenia – źle zamocowane płyty z wełny często się osuwają, co prowadzi do powstawania szczelin, przez które ucieka ciepłe powietrze – pod tym względem znacznie ustępuje piance poliuretanowej,
 • chłonięcie wilgoci – zwiększa to ryzyko pojawienie się na poddaszu grzybów i pleśni,
 • nie powinno się stosować ocieplenia poddasza wełną mineralną, jeśli istnieje realne ryzyko zagnieżdżenia się gryzoni – wełna będzie stanowić pożywienie dla szczurów oraz kun – gryzonie te mogą zniszczyć taki system ocieplenia dachu.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Ocieplenie dachu pianką poliuretanową, aby było skuteczne, grubość pianki powinna wynosić 15-20 cm. Przy założeniu, że poddasze ma 100 m2, koszt wykonania takiego ocieplenia waha się w zależności od województwa od 62 zł za m2 do 85 zł za m2. W cenę tą wliczona jest także pianka.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza wełną mineralną?

Aby izolacja poddasza wełną mineralną była skuteczna, powinna osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,18 W/(m2. K). Wymaga to zakupu wełny o współczynniku λ = 0,033 W/(m.K) oraz grubości 18 cm. Średnia cena takiej wełny mineralnej to 25-30 zł/m2, a koszty robocizny to około 35 zł/m2.

Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna – korzyści

Pianka poliuretanowa PUR dostępna jest w formie preparatu, który aplikuje się metodą natryskową.

Metoda ta polega na spryskiwaniu powierzchni dachu preparatem, po kilku sekundach preparat puchnie i formuje się w piankę.

Dzięki temu dopasowuje się on do podłoża. Stosując metodę termoizolacji pianką PUR można dotrzeć do każdego, nawet najmniejszego utworu, szczeliny. To z kolei daje pewność, że wewnętrzna powierzchnia dachu jest dobrze zabezpieczona.

Ocieplanie poddasza przy użyciu pianki poliuretanowej PUR przebiega dosyć szybko i sprawnie.

Wykwalifikowana ekipa remontowa  przeciętnych rozmiarów poddasze jest w stanie pokryć pianką w ciągu jednego dnia.

Do ocieplenia poddasza można również zastosować płyty z wełny mineralnej. Najlepszy efekt daje układ dwuwarstwowy.

Polega on na umieszczeniu wełny między, a także pod krokwiami – metoda ta znacznie obniża ryzyko wystąpienia mostków cieplnych.

W celu zniwelowania cyrkulacji powietrza, należy okryć wełnę foliami – paroizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi. Daje to dodatkowe zabezpieczenie wełny, a także sprawia, że nie chłonie wilgoci i zachowuje właściwości termoizolacyjne.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną można także wykonać stosując metodę wdmuchiwania wełny.

Metoda ta polega na wdmuchiwaniu wełny, która występuje w postaci drobnego granulatu.

Stosując tą metodę mamy możliwość pokrycia każdej szczeliny izolowanej powierzchni. Gęstość tego materiały sprawia, że wełna dobrze osiada i nie przesuwa się – niweluje to ryzyko wystąpienia mostków cieplnych.

Wełna mineralna czy pianka PUR – jakie są koszty?

Całkowity koszt wykonania ocieplenia poddasza pianką PUR waha się w zależności od regionu Polski od 44 zł za m2 do 76 zł za m2. W cenę tą wliczona jest także pianka. Wszelkie materiały, sprzęt i narzędzia zapewnia ekipa zajmująca się ociepleniem. Poniżej kilka przykładowych elementów wyposażenia ekipy, wraz z cenami:

 • Systemy natryskowe pianki poliuretanowej Purex NG 0428HG to cena 18,95 zł
 • Pianka do dociepleń PUR VASMANN zestaw 71elem to cena od 969,00 zł
 • Zestaw Polinor 25elem izolacja natryskowa pianka cena od 497,00 zł

Na całkowity koszt izolacji poddasza wełną mineralną w granicach 60-75 zł m2, składają się m.in. cena  wełny mineralnej – około 25-30 zł/m2, koszty robocizny – około 30 zł/m2 oraz koszty pozostałych materiałów, z tym folie paroizolacyjne i paroprzepuszczalne. Oto przykładowe ceny wełny mineralnej wiodących producentów:

 • Knauf Wełna Mineralna Unifit 032 18cm to cena od 33,50 zł
 • Rockwool Wełna 037 Frontrock S 3Cm (4,8M2) to cena od 79,02 zł
 • Rockwool Wełna Mineralna Rockton 7,32m2 100x61x5cm to cena od 79,00 zł

Co jest częściej wybierane – wełna mineralna czy pianka poliuretanowa?

Aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, którą metodę ocieplenia dachu wybrać, powinniśmy określić nasze oczekiwania, możliwości finansowe oraz wziąć pod uwagę stan zdrowia domowników.

Pianka PUV zapewnia znacznie lepsze parametry termoizolacyjne, nie jest podatna na pojawienie się wilgoci, szkodników i gryzoni. Jest to jednak rozwiązanie znacznie droższe i nie powinno być stosowane, jeśli mieszkańcy mają poważne problemy z układem oddechowym.

Wełna mineralna to sprawdzony sposób na ocieplenie dachu, który stosowany jest od lat, nie szkodzi drogom oddechowym i jest bardziej przystępny finansowo.

Istnieje jednak ryzyko wystąpienia nieszczelności, pojawienia się wilgoci, pleśni i grzybów, czy zagnieżdżenia gryzoni.

Wciąż jednak, pomimo znacznie lepszych efektów izolacyjnych, jakie daje pianka, to wełna jest częściej wybieraną metodą na ocieplenie poddasza.

Cenniki

Teraz popularne