Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej cena w 2023

CennikiIle kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej cena w 2023

Płyty indukcyjne coraz częściej zastępują tradycyjne kuchenki gazowe. Wynika to przede wszystkim z korzyści, jakie przynosi gotowanie na ich powierzchni. Korzystając z indukcji jesteśmy w stanie zredukować koszty energii elektrycznej nawet o 70%, ponadto tego typu rozwiązanie jest niezwykle bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości; ten fakt pewnością doceni  każdy, kto choć raz czyścił zaschnięty brud z powierzchni kuchenki gazowej.

Kiedy już zdecydujemy się na indukcję, pojawia się problem montażu płyt. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, dlatego zaleca się skorzystanie z usług fachowców. W artykule zawarliśmy informacje na temat kosztów montażu oraz szczegółów pracy i parametrów płyt indukcyjnych dostępnych na rynku. 

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej przez fachowca?

Podłączenie płyty indukcyjnej przez profesjonalistę to wydatek rzędu od 130-250 zł. Cena uzależniona jest głównej mierze od wielkości miasta, w którym zamawiamy usługę. Cena naprawy płyty indukcyjnej przez fachowca zależy od rodzaju usterki i wymaganych narzędzi przy naprawie: średni koszt 300-400 zł. 

Jak działa płyta indukcyjna?

Indukcja to inaczej „indukcja elektromagnetyczna”, co w skrócie oznacza, że wytwarzanie energii elektrycznej odbywa się za pomocą magnetyzmu. Gotowanie indukcyjne odbywa się przy pomocy prądu, który wytwarza pole magnetyczne pod gładką powierzchnią płyty, a ta z kolei podgrzewa cząstki żelaza, z którego zrobione są nasze garnki. 

Palnik indukcyjny składa się z płyty ceramicznej, pod którą znajduje się cewka elektromagnetyczna. Po włączeniu płyty, przez cewkę przepływa prąd elektryczny, który wytwarza pole magnetyczne.  Wówczas jeszcze na palniku nie jest wytwarzane ciepło. Dopiero po umieszczeniu na blacie patelni lub garnka przystosowanego do indukcji, pole magnetyczne zostaje aktywowane – wytwarza prąd elektryczny w metalu patelni, powodując jej rozgrzanie. Działa to w ten sposób, że strumień pola magnetycznego przenika przez dno garnka umieszczonego na aktywnym polu kuchenki, wytwarzając tym samym prądy wirowe. To właśnie przepływ tych prądów generuje ciepło, którym ogrzewane są nasze potrawy. 

Gotowanie przy użyciu płyty indukcyjnej jest niezwykle bezpieczne, gdyż po przyłożeniu ręki do ceramicznej powierzchni nie poczujemy żadnej różnicy temperatury – indukcja nie reaguje z naszym ciałem. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, kuchenki indukcyjne nie sprawiają problemów z konserwacją. Przez niskie temperatury jakie osiągane są na powierzchni kuchenki, żadne resztki pokarmów nie przypalają się i nie przywierają do jej ceramicznej powłoki. Ze względu na to czyszczenie kuchenek indukcyjnych nie wymaga używania specjalistycznych preparatów zmiękczających ani drucianych szczotek. 

Jakie parametry powinna mieć dobra płyta indukcyjna? Jaką wybrać?

Przed zakupem musimy zastanowić się nad rozmiarem i ilością płyt indukcyjnych. Płyta z 4 polami grzewczymi jest w stanie zaspokoić potrzeby 4-osobowej rodziny. Jeśli chodzi o rozmiar, to producenci oferują szeroki wybór. Największym zainteresowaniem cieszą się modele o szerokości 58-60 cm. 

Płyty indukcyjne wykonywane są z dwóch materiałów: szkła oraz ceramiki. Należy wziąć pod uwagę, że ceramika jest znacznie bardziej wytrzymała na uszkodzenia i zarysowania niż szkło. 

Dziś dostęp do płyt indukcyjnych zasilanych napięciem 230V, czyli standardowym dostępnym we wszystkich gniazdkach, jest znacznie łatwiejszych niż jeszcze kilka lat temu. Płyty na prąd zmienny 400V charakteryzują się nieco większą efektywnością pracy, jednak wymagają przygotowania tzw. trójfazowej instalacji elektrycznej. 

Dobra płyta indukcyjna powinna posiadać takie funkcje jak: 

– pauza, pozwalająca w każdej sytuacji wstrzymać grzanie płyty. Jest to szczególnie ważne w przypadku nagłego odchodzenia od garnków. Po powrocie jednym przyciskiem przywrócimy działanie indukcji,

– funkcja Eco, która pozwala jeszcze bardziej ograniczyć wykorzystywanie prądu przez kuchenkę. Dzięki inteligentnemu rozpoznaniu stopnia nagrzania płyty, kuchenka będzie w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę podgrzewania, bez konieczności pobierania dodatkowej energii. 

– booster, czyli możliwość błyskawicznego podgrzania zawartości naczynia. 

– rozpoznawania obecności garnka, która chroni przed marnotrawieniem niepotrzebnej energii, jeśli przez nieuwagę uruchomimy puste pole grzewcze. 

– timer, czyli możliwość ustawienia dokładnego czasu podgrzewania. 

– system bezpieczeństwa, który uniemożliwia korzystanie z płyty dzieciom. System ten polega na wciśnięcie prostej sekwencji przez rozpoczęciem grzania płyt. 

Jaką moc płyty indukcyjnej wybrać?

Moc płyt indukcyjnych obejmuje zakres od 2,8 – 12kW. Płyty podłączone pod jedną fazę mają moc do 4,7kW, natomiast dwu- bądź 3-fazowe mają moc od 4,7kW do 12kW. 

Płyty zasilane jednofazowo dostarczają mniej mocy i poleca się je do użytku parom, bądź osobom, które na co dzień nie gotują wiele. Natomiast 2-fazowe oraz 3-fazowe są w stanie odpowiednio obsłużyć do 6 pól grzewczych i znacznie szybciej podgrzać płytę do wybranej temperatury. Takie rozwiązania z pewnością docenią osoby przygotowujące posiłki dla wielu członków rodziny. 

Jakich garnków należy używać do płyty indukcyjnej?

Podstawowym zarzutem podnoszonym przeciwko kuchenkom wykorzystujących zjawisko indukcji jest konieczność dostosowania do niej swoich garnków. Pole magnetyczne wytwarzane przez indukcję reaguje jedynie z metalem, dlatego aby gotować na panelach indukcyjnych musimy posiadać garnki i patelnie wykonane z metali ferromagnetycznych. Teoretycznie istnieje szansa wykorzystywania zwykłych naczyń, jednak wiązałoby się to z ogromnym zwiększeniem ilość energii dostarczanej do płyty. 

Wybierając garnki dedykowane płytom indukcyjnym, warto zwrócić uwagę na płaskość ich podstawy. Im wyższe, tym słabiej będą one współpracować z płytami. Wybierz garnki, które najefektywniej rozprowadzą ciepło indukcji po powierzchni dna. Wszystkie garnki przeznaczone do indukcji posiadają specjalne oznaczenia i piktogramy na swoich opakowaniach.

Cenniki

Teraz popularne