Ile kosztuje montaż okapu kuchennego cena w 2023

CennikiIle kosztuje montaż okapu kuchennego cena w 2023

Okap kuchenny spełnia  bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniego funkcjonowania całej kuchni: odprowadza nadmiar pary, dymu oraz tłuszczu, który generujemy podczas przygotowywania posiłków.  Ponadto okap kuchenny razem z kuchenką stanowią często centralne miejsce naszej kuchni, dlatego ważne jest, aby oprócz swojej funkcji technicznej, zapewniał on odpowiednie wrażenia estetyczne. W artykule umieściliśmy informacje na temat cen montażu oraz szereg praktycznych porad, o których musimy pamiętać przy okazji zakupu oraz instalacji okapu kuchennego w naszym mieszkaniu. 

Jakie funkcje powinien mieć okap, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze okapu?

Na rynku znajdziemy trzy rodzaje okapów: 

pochłaniacze: pochłania powietrze znad kuchenki i przepuszcza je przez warstwę filtrów, tym samym czyści je i z powrotem wdmuchuje do pomieszczenia. Tego typu urządzenie można zamontować w każdej kuchni,

wyciąg: jego praca polega na zasysaniu powietrza do specjalnego kanału wentylacyjnego, który wyprowadza powietrze poza budynek. Do zainstalowania tego okapu potrzebne jest połączenie z kominem bądź specjalną rurą z wyjściem poza budynek,

dwa w jednym: okap posiada zarówno specjalne filtry, jak i możliwość odprowadzania nadmiaru powietrza do kanału wywiewnego.

Oprócz tego podstawowego rozróżnienia, okapy można podzielić według innych kryteriów:

okap wyspowy: najdroższy ze wszystkich rodzajów okapów. Dedykowany kuchniom, gdzie kuchenka znajduje się na środku pomieszczenia. Montuje się go do sufitu wraz z rurą wentylacyjną odprowadzającą powietrze poza kuchnię. Ceny okapów wyspowych wahają się między 1800 do nawet 6000 zł. 

okap podszafkowy: tym rodzajem okapów powinni zainteresować się posiadacze małych kuchni. Jego kompaktowa budowa pozwala umieścić go we wnętrzu wiszącej półki. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, okapy te posiadają mniejszą wydajność, ale tym samym są znacznie tańsze: ich cena to 150-600 zł.

okap kominowy: montowane przy samej ścianie nad kuchenką. Posiadają długi komin, maskujący rurę wentylacyjną. Charakteryzują się nowoczesnymi, geometrycznymi kształtami. Za okap kominowy zapłacimy 400-1800zł.

okap sufitowy: umieszcza się je w suficie, dlatego zajmują mało powierzchni użytkowej kuchni i nie ingerują w przestrzeń. Ceny tego typów okapów to 1400-4000 zł.

okap uniwersalny: przeznaczony do montażu we wszystkich rodzajach kuchni. Zarówno w zabudowie, jak i samodzielnie nad kuchenką. Ceny okapów uniwersalnych to 120-300 zł. 

Polecane okapy

okap do zabudowy: wśród najpopularniejszych okapów do zabudowy znajdziemy okap teleskopowy. Tego typu okapy charakteryzują się wysoką wydajnością oraz dyskrecją, gdyż można je schować do wnętrza zabudowy kuchni. Główna część okapu teleskopowego znajduje się na dnie szafki kuchennej, w której jest zamontowany. Ceny tego typu okapów oscylują od 300 do 600 zł. 

Podczas zakupu okapów powinniśmy zwrócić również uwagę na kilka kluczowych kwestii: 

– szerokość: zaleca się, aby okap był szerszy niż kuchenka. Według ekspertów przy standardowym okapie wystarczy półtora razy większy od powierzchni kuchennej. Natomiast okap wyspowy powinien być dwa razy szerszy od płyty grzewczej,

– oświetlenie: najlepszym rozwiązaniem są źródła światła LED. Spróbuj ocenić, czy światła okapu są ustawione pod odpowiednim kątem wobec Twojej wysokości.

– łatwość w czyszczeniu: filtry powinny być łatwo dostępne. Dodatkowo tłuszcz powinien mieć jak najmniej miejsca do gromadzenia się, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz okapu. Warto pamiętać, że kurz jest bardziej widoczny na szklanym okapie niż na nieprzezroczystym,

Jakie są rodzaje filtrów w okapach kuchennych?

Filtry metalowe – umieszczane są w  każdym okapie. Zbudowane z kilku warstw gęstej siatki metalowej, które maja za zadanie wyłapywać tłuszcz z powietrza. Po umyciu bieżącą wodą można stosować jeden filtr wielokrotnie, 

Filtry węglowe – specjalistyczne filtry pochłaniające zapachy. Dedykowane okapom, które nie posiadają bezpośredniego połączenia z kominem. Dzięki swoim właściwością oczyszczają powietrze ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń i uwalniają do pomieszczenia oczyszczone powietrze, 

Filtry flizelinowe – coraz rzadziej spotykane. Flizelina dobrze zatrzymuje tłuszcz, niestety wymaga częstej wymiany. Fachowcy zalecają wymianę raz na dwa miesiące,

Filtry akrylowe – również należą do filtrów jednorazowego użytku. Stworzone ze syntetycznego włókna, które wychwytuje z powietrza cząsteczki tłuszczów oraz innych zabrudzeń. Wyjątkowo dobrze absorbują wilgoć z pary. Zaleca się wymianę co 3-4 miesiące. 

Jak obliczyć jaką powinien mieć wydajność okap do kuchni?

Na rynku znajdziemy okapy kuchenne szerokiej mocy maksymalnej jeśli chodzi o  pochłanianie powietrza. Średnia maksymalna moc wynosi około 400 m3/h, ale są również okapy o wydajności do 1000 m3/h. Wszystkie okapy posiadają zróżnicowane poziomy mocy, które można zwiększać lub zmniejszać w dowolnym momencie. 

Minimalne zapotrzebowanie na wyciąg wyrażone w m3/h” można obliczyć na podstawie objętości kuchni pomnożonej przez co liczbę dziesięć:  długość kuchni x szerokość x wysokość x 10.  

Należy pamiętać, że średnica i długość rury oraz ilość kątów prostych, przez które musi przejść powietrze, są kluczowymi czynnikami wpływającymi na wydajność wyciągu. Zalecamy stosowanie rurek o średnicy 150 mm i umieszczenie ich w możliwie najprostszej drodze do wylotu.

Ile kosztuje montaż okapu kuchennego?

Montaż okapu kuchennego razem z podłączeniem go do wylotu kominowego to koszt około 110-130 zł. Natomiast mniej zapłacimy za montaż okapu pochłaniającego powietrze, bez podłączania do wylotu kominowego: cena za tę usługę to ok 45-60 zł.  

Na jakiej wysokości można zawiesić okap?

Okap wieszamy na wysokości zalecanej przez producenta. Zazwyczaj jest to około 40-50 cm nad kuchenką. Taka wysokość powinna uchronić okap przez uszkodzeniem oraz umożliwić nam komfortową pozycję podczas gotowania. Nieco wyżej powinien być zamontowany okap do zabudowy. Ze względów bezpieczeństwa najwyżej montujemy okap, który znajduje się nad kuchenką gazową: około 65 cm. 

Cenniki

Teraz popularne