Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej cena w 2023

CennikiIle kosztuje podłączenie kuchenki gazowej cena w 2023

Kuchenka gazowa należy do najbardziej podstawowych sprzętów w naszych domach. Jej stan ogólny oraz szczelność zaworów nie powinna budzić naszych wątpliwości. Dlatego kiedy zauważysz najmniejsze problemy, powinieneś pomyśleć o wezwaniu fachowca, bądź zacząć rozglądać się za nową kuchenką gazową. Po wybraniu odpowiedniej, przyjdzie czas na montaż i podłączenie jej do źródła gazu. W tym artykule zamieściliśmy wiedzę na temat montażu i podłączania kuchenki gazowej oraz sprawdziliśmy, jakie są koszty takiej usługi. 

Czy można samemu podłączyć kuchenkę gazową?

Podłączenie kuchenki gazowej powinno odbywać się w obecności osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia. Istnieje rozporządzenie (§44 ust.1), które nakazuje przeprowadzenie głównej próby szczelności instalacji gazowej przed przekazaniem jej do użytkowania, jednak w praktyce możemy podłączyć kuchenkę gazową sami, jednak po zamontowaniu jej w domu powinniśmy wezwać fachowca, aby sprawdził szczelność instalacji. Jego stempel gwarantuje nam uzyskanie gwarancji oraz odszkodowania w przypadku awarii instalacji oraz samego urządzenia. 

Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej?

Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej

Cena za podłączenie kuchenki gazowej to wydatek rzędu od 90-180 złotych. W cenie zawarty jest montaż urządzenia, przeprowadzenie testu szczelności oraz wystawienie odpowiedniego pozwolenia na użytkowanie. 

W którym miejscu podłączyć kuchenkę gazową?

Pomieszczenie, w którym montujemy kuchenkę gazową powinno posiadać odpowiednią ilość wywietrzników i nawiewników. Jest to powodowane środkami ostrożności, które mają minimalizować ryzyko zatrucia przez  i wybuchu w przypadku ulatniania się gazu z nieszczelnej instalacji. Odpowiednia przewiewność pomieszczenia uniemożliwi zbyt szybkie gromadzenie się gazu w pomieszczeniu.  Ponadto odległość od okna nie powinna być mniejsza niż 0,5m, gdyż silny podmuch wiatru może zgasić płomień palnika i doprowadzić do ulatniania się gazu.  Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie czujnika gazu ziemnego w pobliżu kuchenki, co w zupełności zabezpieczy nas przed nieprzewidzianymi okolicznościami. 

Jak przebiega podłączenie kuchenki gazowej?

Samodzielne podłączanie kuchenki gazowej może skończyć się dla nas tragicznie, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Proces podłączania kuchenki zależy w dużej mierze od źródła gazu. Jeśli mieszkamy w bloku bądź w domu z przyłączem do sieci gazowej, wystarczy połączyć kuchenkę z gotową instalacją przy pomocy specjalnego przewodu elastycznego.  

Kiedy nie posiadamy gotowej instalacji, musimy stworzyć ją od początku, bądź zakupić butlę propan-butan i to do niej podłączyć kuchenkę. Natomiast jeśli decydujemy się na stworzenie nowej instalacji, powinniśmy wykorzystać do tego stalowe rury bez szwu i doprowadzić je do pożądanego miejsca. Musimy pamiętać o zainstalowaniu zaworów bezpieczeństwa, które w błyskawiczny sposób odetną dopływ gazu do kuchenki, bądź całego domu. 

Kuchenka gazowa jakie ma wady i zalety?

Kuchenki gazowe charakteryzują się względnie niskim kosztami eksploatacji. Ponadto wiele osób utrzymuje, że potrawy przygotowywane na tzw. żywym ogniu smakują znacznie lepiej, a gotowanie jest prostsze i bardziej intuicyjne. Kuchenki gazowe doceniane są również ze względu na możliwość stosowania na nich wszystkich typów garnków, patelni czy też kafeterek. Przez co użytkownicy tego typu rozwiązań nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. 

Wśród największych wad kuchenek gazowych wymienia się mały wybór kuchenek do zabudowy. Ponadto przygotowywanie potraw „na gazie” trwa z reguły dłużej, a ponadto istnieje możliwość poparzenia się. Do wad można zaliczyć również trudność w utrzymaniu czystości; szczególnie jeśli chodzi o stan palników gazowych, w których lubią gromadzić się resztki jedzenia. 

Jedną z największych wad jest możliwość ulotnienia się gazu. Gaz ziemny to bardzo niebezpieczna substancja lotna, która może wyrządzić sporo szkód. Szczególnie narażone są na to rodziny z małymi dziećmi, które przez swoją wrodzoną ciekawość mogą nieświadomie poruszyć kurki z gazem i doprowadzić do ulatniania się gazu. 

Ile kosztuje kuchenka gazowa?

Ceny kuchenek gazowych mają dużą rozpiętość. Wszystko zależy od technicznego zaawansowania sprzętu oraz tego, czy kuchenka posiada również piekarnik. Średnio za kuchenkę gazową wraz z piekarnikiem musimy zapłacić od 1200 złotych do nawet 1900 złotych. Natomiast sama płyta górna kuchenki gazowej do koszt rzędu od 80-200 złotych. 

Co może zepsuć się w kuchence gazowej i ile kosztuje wymiana?

Do najczęstszych usterek kuchenki zalicza się słabnięcie mocy płomienia, które może zostać spowodowane zarówno przez zapchanie się dyszy resztkami jedzenia, bądź też przez zalanie grzałek i zaworów. W tym wypadku należy przeprowadzić dokładne czyszczenie i udrożnienie wszelkich elementów odpowiedzialnych za dostarczanie gazu. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy kuchenka nie chce się w ogóle odpalić. Natomiast zbyt duży płomień w naszej kuchence może występować, kiedy wylot dyszy został mechanicznie uszkodzony i wskutek tego zwiększa ilość dostarczanego gazu. 

Cenniki

Teraz popularne