Schody drewniane czy betonowe? – wady, zalety, koszty

Wykańczanie i urządzanieSchody drewniane czy betonowe? - wady, zalety, koszty

Wybór odpowiednich schodów to ważna decyzja przy budowaniu domu. Schody powinny być wygodne, stabilne, bezpieczne i pasować do wnętrza. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem  do przemieszczania się pomiędzy piętrami są schody drewniane i betonowe.

Zarówno schody drewniane, jak i żelbetowe mogą spełniać wszystkie niezbędne funkcje, jak i być eleganckim dopełnieniem wnętrza. Muszą być jednak odpowiednio zamontowane. Jakie mają właściwości, zalety i wady schody drewniane i betonowe? Z jakimi korzyściami wiąże się ich zastosowanie? Co jest częściej wybierane – schody drewniane czy betonowe? Ile kosztuje każde z tych popularnych rozwiązań?

Schody drewniane czy betonowe – zalety i wady

Schody drewniane zalety:

 • estetyczny wygląd, wiele możliwości aranżacyjnych i naturalność,
 • możliwość zbudowania na miejscu lub zamówienia gotowej konstrukcji,
 • zajmują mniej przestrzeni niż schody betonowe,
 • wytrzymałość – drewniane schody mogą wytrzymać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat,
 • drewno można łączyć z innymi materiałami,
 • można je wykonać na każdym etapie budowy i wykańczania domu,
 • można je stawiać o każdej porze roku,
 • lekka, wolnostojąca konstrukcja nie obciąża stropu ani podłogi,
 • łatwość w montażu i demontażu,
 • rozwiązanie dużo tańsze od schodów betonowych,
 • krótszy czas wykonania w porównaniu do schodów betonowych.

Schody drewniane wady:

 • stosunkowo wysoka cena,
 • schody drewniane mogą skrzypieć w czasie użytkowania,
 • drewno to materiał podatny na wilgoć,
 • drewniane schody należy konserwować.

Schody betonowe zalety:

 • solidna konstrukcja – będą przydatne już na etapie budowy domu,
 • charakteryzują się odpornością przeciwpożarową,
 • zapewniają stosunkowo ciche użytkowanie w porównaniu ze schodami drewnianymi,
 • wiele możliwości aranżacyjnych przy doborze sposobu i materiału wykończenia,
 • stosując odpowiednie materiały na okładziny zapewniaj odpowiednie właściwości akustyczne,
 • nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Schody betonowe wady:

 • dłuższy czas budowy w porównaniu do schodów drewnianych,
 • wymagają oddzielnego fundamentu, a także zbrojenia,
 • są o wiele cięższe od schodów drewnianych,
 • należy je budować przy dodatnich temperaturach,
 • zajmują więcej przestrzeni niż schody drewniane.

Ile kosztuje budowa schodów drewnianych?

Schody drewniane kosztują około 1500–26000 zł – koszt materiałów i robocizny. Gotowe schody drewniane z montażem kosztują około 1500–5500 zł. Schodów drewniane na zamówienie  (materiały i robocizna) z rodzimych gatunków drewna kosztują 2500–13000 zł, a egzotycznych gatunków drewna 8000–26000 zł.

Ile kosztuje budowa schodów betonowych?

Schody betonowe (materiały i robocizna) kosztują  7500–45000 zł. Beton i pręty to 1400–1750 zł. Robocizna przy konstrukcji to 600–900 zł, a przy wykończeniu kolejne 600–900 zł. Okładzina z rodzimych gatunków drewna to 7000–9000 zł, z egzotycznych gatunków do 35000 zł, z płytek około 4000–5500 zł.

Schody drewniane czy betonowe – korzyści

Schody drewniane mogą być wykonane na miejscu, można także zamówić gotowe schody do zamontowania w domu. Mają zwykle lekką konstrukcję wolnostojącą i nie są związane z elementami konstrukcyjnymi budynku. Schody drewniane są szybkie i łatwe w montażu i można je zamontować o każdej porze roku. Schody drewniane stawia się na etapie wykończenia domu, można także postawić je w wybudowanym domu (np. przy adaptacji poddasza, czy budowie antresoli). Można je wykonać na wiele sposobów konstrukcyjnych (np. w pełnej zabudowie, czy ażurowe) i wykończyć różnymi materiałami )np. tradycyjnym drewnem, płytami kamiennymi, czy szkłem). Gotowe schody drewniane wykonane na zamówienie nie wymagają dodatkowej konserwacji i pielęgnacji.

Schody betonowe, a właściwie żelbetowe charakteryzują się solidną konstrukcją. Wykonuje się je na zasadzie formy sporządzonej z desek albo płyt OSB lub pilśniowych. Następnie układa się zbrojenie ze stali, a tak przygotowaną formę zalewa się betonem o odpowiedniej klasie. Schody żelbetowe wykonuje się już na etapie budowy domu, często ich konstrukcja jest połączona z elementami konstrukcyjnymi budynku: stropu, ścian nośnych i wieńców. Schody betonowe na tym etapie są bardzo przydatne w trakcie wykonywania wszelkich prac budowlanych. Schody z betonu wykańcza się w końcowej fazie etapu wykonawczego. Na schody betonowe można ułożyć: drewno, płytki ceramiczne, gres, kamień naturalny, a także materiały drewno- lub kamienno-pochodne. Schody z surowego betonu można także pomalować żywicami do podłóg przemysłowych.

Schody drewniane czy betonowe – jakie są koszty?

Na ostateczny koszt postawiania schodów drewnianych wpływają m.in. takie czynniki, jak to czy decydujemy się na gotową konstrukcję, czy zamawiamy indywidualny projekt, na gatunek drewna się decydujemy, jak skomplikowana ma być konstrukcja, ich kształt oraz rozmiar. W przypadku gotowych schodów drewnianych wydamy w granicach 1500 – 5500 zł z montażem. Jeśli decydujemy się na indywidualny projekt koszt finalny będzie dużo wyższy. W zależności od gatunku drewna i rodzaju konstrukcji pojedynczy stopień to cena około 140 – 750 zł, spocznik to wydatek około 1300 – 1700 zł, wspornik to koszt około 5400 – 6700 zł. Całkowita cena schodów drewnianych na zamówienie  wliczając materiały i koszty pracy fachowców wynosi w granicach 2500 – 13000 zł w przypadku rodzimych gatunków drewna lub 8000 – 26000 zł w przypadku gatunków egzotycznych. Za schody drewniane zapłacimy więc w przedziale 1500 – 26000 zł.

Na całkowity koszt wybudowania schodów żelbetowych wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj konstrukcji, szerokość, liczba i wysokość stopni, czy sposób wykończenia.  Koszt wykonania pojedynczego stopnia to około 75 – 160 zł. Materiały budowlane potrzebne do wykonania takich schodów (beton oraz pręty) to koszt około 1400 – 1750 zł. Za pracę fachowców przy samym wykonaniu konstrukcji zapłacimy w granicach 600 – 900 zł, a kolejne 600 – 900 zł za pracę przy wykończeniu schodów – ułożeniu okładziny. Okładzina z rodzimych gatunków drewna to koszt w granicach 7000 – 9000 zł, a z egzotycznych gatunków drewna dojść może nawet do 35000 zł. Okładzina z płytek to wydatek rzędu 4000 – 5500 zł. Inwestycja w schody betonowe kształtuje się więc w przedziale od około 7500 zł do nawet 45000 zł.

Co jest częściej wybierane – schody drewniane czy betonowe?

Spośród schodów drewnianych i betonowych częściej wybieranym rozwiązaniem jest to pierwsze. Na taki wybór inwestorów wpływają m.in. niższa cena schodów drewnianych w porównaniu do schodów betonowych, znacznie szybszy czas montażu tych pierwszych oraz możliwość ich postawienia na praktycznie każdym etapie budowy, czy urządzania domu, a nawet gdy dom jest już wybudowany. O częstszym wyborze schodów drewnianych niż betonowych decyduje również możliwość zastosowania ich jako schodów na poddasze, czy na antresolę.

Cenniki

Teraz popularne