Schody wewnętrzne spocznikowe czy zabiegowe?

Wykańczanie i urządzanieSchody wewnętrzne spocznikowe czy zabiegowe?

Budując dom, wykonując jego przebudowę, remont lub decydując się na aranżację poddasza należy liczyć się z koniecznością zastosowania schodów wewnętrznych. Spośród różnych konstrukcji schodów porównajmy schody wewnętrzne spocznikowe oraz zabiegowe. 

Oba rozwiązania, zarówno schody wewnętrzne spocznikowe, jak i zabiegowe mogą być wykonane z różnych materiałów i stosowane w różnych przestrzeniach. Oba rozwiązania wiążą się z pewnymi korzyściami, jak i ograniczeniami. Poznajmy właściwości i zastosowanie schodów spocznikowych i zabiegowych, ich zalety i wady, a także co jest częściej wybierane przez inwestorów – schody spoczynkowe czy zabiegowe i ile kosztują te rozwiązania?

Schody wewnętrzne spocznikowe czy zabiegowe – zalety i wady

Schody-wewnętrzne-spocznikowe-czy-zabiegowe

Schody wewnętrzne spocznikowe zalety:

 • rozwiązanie bezpieczniejsze w porównaniu do schodów zabiegowych, szczególnie dla dzieci i osób w podeszłym wieku
 • mogą mieć wysokie walory estetyczne,
 • rozwiązanie tradycyjne,
 • konstrukcja mniej skomplikowana niż w przypadku schodów zabiegowych.

Schody wewnętrzne spocznikowe wady:

 • zajmują więcej miejsca niż schody zabiegowe,
 • mogą się nie sprawdzić w mniejszych przestrzeniach.

Schody wewnętrzne zabiegowe zalety:

 • zajmują mniej miejsca niż schody spocznikowe,
 • można je dopasować do każdego praktycznie wnętrza,
 • mogą mieć wysokie walory estetyczne,
 • gotowe drewniane schody zabiegowe są stosunkowo tanie,
 • gotowe drewniane i metalowo-drewniane schody zabiegowe są łatwe i szybkie w montażu.

Schody wewnętrzne zabiegowe wady:

 • są mniej wygodne i bezpieczne w użytkowaniu od schodów spoczynkowych – łatwiej o upadek, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych,
 • wymagają odpowiedniego profilowania i szczególnej precyzji w części zabiegowej,
 • mogą się nie sprawdzić w pomieszczeniach i niskich stropach,
 • betonowe schody zabiegowe to droższa inwestycja od betonowych schodów spocznikowych.

Ile kosztują schody spocznikowe?

Wewnętrzne schody spocznikowe (materiały i robocizna) to wydatek 3500–25000 zł. Drewniane schody spocznikowe – wykonanie i montaż to cena od 3500 zł. Wykonanie i montaż schodów  metalowo-drewnianych to koszt od 4500 zł. Betonowe schody spocznikowe to koszt materiałów i robocizny 7500–25000 zł.

Ile kosztują schody zabiegowe?

Wewnętrzne schody zabiegowe (materiały wraz z robocizną) to koszt 2000–30000 zł. Drewniane schody zabiegowe – wykonanie i montaż to cena od 2000 zł. Wykonanie i montaż schodów  metalowo-drewnianych to koszt od 3100 zł. Betonowe schody zabiegowe – koszt materiałów i robocizny to 8500–30000 zł.

Schody wewnętrzne spocznikowe czy zabiegowe – korzyści

Schody zabiegowe to schody, które zmieniają u podstawy swój kierunek i nie posiadają spocznika. Ten zastępują stopnie o różnej szerokości, które są szersze od strony zewnętrznej i węższe  wewnątrz. Zwykle wykonuje się je z drewna lub metalu, a często konstrukcja schodów zabiegowych wykonana jest z metalu, a stopnie z drewna. Takie schody zabiegowe mogą występować jako produkty gotowe, schody modułowe, mogą być także wykonane na miejscu. Tego typu schody są stosunkowo tanie, a także łatwe i szybkie w montażu. Można się także wykonać schody zabiegowe betonowe. Schody zabiegowe zajmują stosunkowo mało miejsca, można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Ponadto dobrze zaprojektowane i wykonane będą mieć wysokie walory estetyczne.

Schody spocznikowe to schody dwubiegowe (a także trzybiegowe lub wielobiegowe), które posiadają spocznik pomiędzy poszczególnymi biegów. Najczęściej jednak to schody dwubiegowe, w których bieg dolny przebiega równolegle do górnego, rozdziela je spocznik, a stopnie są tej samej wysokości i szerokości. Dzięki temu, że to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza ze wszystkich konstrukcji schodów, rozwiązanie sprawdzi się w domach zamieszkałych przez małe dzieci i osoby starsze. To także najbardziej tradycyjna, a jednocześnie najmniej skomplikowana konstrukcja schodów. Schody spocznikowe mogą być w estetyczny sposób dopasowane do każdego praktycznie wystroju wnętrza. Schody spocznikowe mogą być drewniane, metalowe, a także żelbetowe.

Schody wewnętrzne spocznikowe czy zabiegowe – jakie są koszty?

Ceny wewnętrznych schodów spocznikowych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak m.in. rozmiar, wielkość, materiał, czy sposób wykończenia. Najtańszym rozwiązaniem się  drewniane schody spocznikowe wykonywane, które jednak wymagają wykonania projektu oraz oczywiście przeprowadzenia montażu. Za takie schody spocznikowe zapłacimy od około 3000 zł, a za montaż około 500 zł. Całkowity koszt zamontowania takich schodów rozpoczyna się od około 3500 zł. Za podobne schody spocznikowe metalowo-drewniane zapłacimy od około 4000 zł za gotowy produkt i około 600 zł za ich montaż. Najwięcej zapłacimy za wewnętrzne spocznikowe schody betonowe. Tutaj cena kształtuje się w granicach od około 7500 zł do nawet 25000 zł – w cenę tą wliczone są zarówno koszty materiałów, jak i pracy fachowców. Schody spocznikowe to wydatek w granicach 3500 – 25000 zł.

Wewnętrzne schody zabiegowe (materiały i praca fachowców) mogą kosztować w granicach 2000 – 30000 zł. Ostateczne cena zależna jest m.in. od rodzaju materiału, ich jakości, wielkości schodów oraz sposobu wykończenia. Najtańsze będą gotowe drewniane schody zabiegowe, za które zapłacimy od 1500 zł, a za ich montaż około 500 zł, czyli całkowita cena tej inwestycji rozpoczyna się od 2000 zł. Za zabiegowe schody o konstrukcji metalowej i drewnianych stopniach zapłacimy od 2500 zł, ich montaż to około 600 zł, a cała inwestycja to koszt od około 3100 zł. Najdroższym rozwiązaniem są wewnętrzne schody zabiegowe z betonu. Za taką inwestycję (koszty materiałów oraz praca fachowców) zapłacimy od około 8500 zł do nawet 30000 zł.

Co jest częściej wybierane – schody wewnętrzne spocznikowe czy zabiegowe?

Spośród tych dwóch rozwiązań – schodów wewnętrznych spocznikowych i zabiegowych – częściej wybierane przez inwestorów są schody zabiegowe. Na decyzję tą duży wpływ mają większe możliwości aranżacyjne – możliwość dopasowania nawet do małych przestrzeni. Duże znaczenie przy wyborze gotowych schodów drewnianych, metalowych, czy drewniano-metalowych ma możliwość zastosowania schodów zabiegowych jako taniego dostępu na poddasze.

Cenniki

Teraz popularne