Dom szkieletowy czy dom z bali? – wady, zalety, ceny

Budowa stan surowyDom szkieletowy czy dom z bali? - wady, zalety, ceny

Domy drewniane odznaczają się dużą estetyką i są często wybierane przez inwestorów w Polsce. Istnieją dwa podstawowe rodzaje konstrukcji domów z drewna – domy szkieletowe „kanadyjskie”  i domy z bali „góralskie”. Zapoznajmy się z tymi konstrukcjami.

Jednorodzinne domy drewniane – szkieletowe oraz z bali – to rozwiązania ekologiczne. Drewno nie szkodzi zdrowiu, a ponadto sprawia, że we wnętrzu takiego domu może panować przyjemny klimat. Jednak każde z tych rozwiązań, zarówno domy z bali, jak i domy szkieletowe oprócz licznych korzyści – zalet, mają także i swoje wady. Czym charakteryzują się domy szkieletowe i domy z bali? Które rozwiązanie jest tańsze, a które częściej wybierane – dom szkieletowy czy dom z bali?

Dom szkieletowy czy dom z bali – zalety i wady

Dom szkieletowy czy dom z bali – zalety i wady

Dom szkieletowy zalety:

 • szybka budowa, prefabrykowane elementy domu dostarczane są na plac budowy,
 • nie wliczając fundamentów, budowa może odbywać się przez cały rok,
 • rozwiązanie tańsze niż dom z bali,
 • brak ograniczeń przy sposobie wykończenia elewacji i wnętrza, podobnie jak w technologii murowanej,
 • nie ma ryzyka pojawienia się grzyba lub pleśni na ścianach,
 • lepsza izolacyjność cieplna w porównaniu do domów z bali.
 • rozwiązanie ekologiczne,
 • wewnątrz unosi się charakterystyczny zapach drewna.
 • możliwość stosowania różnych typów ogrzewania.

Dom szkieletowy wady:

 • drewno to materiał, który łatwo płonie – konieczne są dodatkowe zabezpieczenia,
 • większa możliwość wystąpienia błędów konstrukcyjnych lub wykonawczych,
 • nie można rozłożyć budowy na etapy,
 • w przypadku drewna rodzimego konieczna jest częsta konserwacja, co około 5 lat,
 • niższa izolacyjność dźwiękowa niż w domach z bali.

Dom z bali zalety:

 • poza fundamentami, budowę można prowadzić o każdej porze roku,
 • trudniej o błędy konstrukcyjne w porównaniu z domami szkieletowymi,
 • wysoka estetyka elewacji,
 • brak ograniczeń w sposobie wykończenia wnętrza,
 • lepsza izolacyjność akustyczna niż w domach szkieletowych,
 • drewno to materiał ekologiczny,
 • we wnętrzu domu tworzy się sprzyjający mikroklimat,
 • domy z bali są trwałe,
 • konstrukcja takich domów jest lekka,
 • drewno zapobiega pojawieniu się grzybów i pleśni.

Dom z bali wady:

 • budowa trwa wolniej niż budowa domu szkieletowego,
 • są droższe od domów szkieletowych,
 • drewno z łatwością ulega spaleniu – należy stosować dodatkowe zabezpieczenia przed ogniem,
 • domu w takiej konstrukcji mogą osiadać,

drewno lite charakteryzuje się niską izolacyjnością cieplną – konieczne jest docieplanie od wewnątrz

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Wybudowanie do stanu surowego zamkniętego (robocizna i materiały) domu szkieletowego kosztuje około 1400–2000 zł/m2. Materiały budowlane to wydatek 1000–1400 zł/m2, a robocizna około 400–600 zł/m2. Dom szkieletowy o wielkości 100 m2 w stanie surowym zamkniętym kosztuje około 140000–200000 zł/m2.

Ile kosztuje dom z bali?

Dom drewniany z bali w stanie surowym zamkniętym to wydatek (materiały + robocizna) około 1600–2800 zł/m2. Materiały to cena około 1100–1700 zł/m2. Robocizna kosztuje około 500–1100 zł/m2. Dom z bali wielkości 100 m2 w stanie surowym zamkniętym kosztuje około 160000–280000 zł.

Dom szkieletowy czy dom z bali – korzyści

Domy szkieletowe, popularne „kanadyjczyki” to konstrukcje z drewnianym szkieletem. Ich budowa przebiega bardzo szybko, zwykle 3 – 4 miesiące, rzadko zdarzają się błędy konstrukcyjne.

Zwykle są budowane z modułów przygotowanych wcześniej w fabryce.

Wykonanie fundamentów to jedyne prace mokre przy budowie domu szkieletowego, pozostałe prace można wykonywać o każdej porze roku, nie ma konieczności prowadzenia przerw technicznych.

Do wykonywania domów szkieletowych stosuje się drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane.

Elewację domu szkieletowego najczęściej wykończa się okładziną drewnianą lub tynkiem. To rozwiązanie ekologiczne, nie ma ryzyka pojawienia się grzyba lub pleśni.

Domy z bali, nazywane również „domami góralskimi” wykonywane są z bali, czyli odpowiednio przygotowanych pni drewna: pełnych, klejonych lub warstwowych. Domy takie są ocieplane od wewnątrz.

Fundamenty to jedyny element domu z bali, który musi być wykonany w dodatnich temperaturach, reszta prac może być prowadzona przez cały rok nawet w zimie.

Domy z bali buduje się z drewna suszonego lub mokrego (lecz ze względu na osiadanie domów lepsze jest pierwsze rozwiązanie), a najczęściej używane gatunki drewna do budowy to: sosna, świerk, jodła, modrzew i cedr.

Elewacji domu z bali nie trzeba (choć można) wykańczać innymi materiałami – bardzo dobrze komponują się z architekturą i krajobrazem terenów górskich. W domach drewnianych z bali, które są rozwiązaniem ekologicznym nie pojawi się grzyb ani pleśń.

Dom szkieletowy czy dom z bali – jakie są koszty?

Cena budowy drewnianego domu szkieletowego zależy od kilku czynników, takich jak m.in. rodzaj materiałów budowlanych, wielkość domu, liczba kondygnacji, rodzaj konstrukcji dachu, czy liczba okien.

Za budowę domu szkieletowego do stanu surowego zamkniętego zapłacimy w granicach 1400 – 2000 zł/m2.

Za materiały zapłacimy średnio 1000 – 1400 zł/m2. Koszty pracy fachowców wyniosą nas natomiast w granicach 400 – 600 zł/m2.

Dom „kanadyjczyk” średniej wielkości 100 m2 w stanie surowym zamkniętym to wydatek około 140000 – 200000 zł/m2.

Dom szkieletowy wykonany pod klucz to cena 2000 – 3400 zł/m2. Za gotowy dom średniej wielkości 100 m2 dom szkieletowy zapłacimy w granicach 200000 – 340000 zł.

Cena ta zawiera jedynie koszty materiałów i pracy fachowców, należy więc doliczyć m.in. wydatki na projekt budowlany.

Na ostateczny koszt budowy drewnianego domu domu z bali wpływa wiele czynników, wśród nich m.in. wielkość domu, liczba kondygnacji, poziom skomplikowania bryły i dachu, czy też materiały użyte do budowy.

Za wybudowanie domu drewnianego z bali do stanu surowego zamkniętego zapłacimy w granicach 1600 – 2800 zł/m2. Koszt materiałów to około 1100 – 1700 zł/m2.

Natomiast za pracę fachowców zapłacimy około 500 – 1100 zł/m2. Średniej wielkości jednorodzinny dom z bali o powierzchni 100 m2 w stanie surowym zamkniętym to wydatek w granicach 160000 – 280000 zł.

Warto także przytoczyć średnią cenę budowy domu „góralskiego” w stanie pod klucz.

Za gotowy dom z bali zapłacimy w granicach 2200 – 3900 zł/m2, czyli gotowy dom z bali o powierzchni 100 m2 to cena w przedziale 200000 – 390000 zł/m2. Jednak do tych kosztów należy także doliczyć inne wydatki, takie jak m.in. zamówienie projektu.

Co jest częściej wybierane – dom szkieletowy czy dom z bali?

Nieco częściej wybieranym rozwiązaniem spośród domów drewnianych – szkieletowych i z bali – jest ten drugi rodzaj konstrukcji pomimo tego, że budowa domu z bali jest droższa od budowy domu szkieletowego.

Na częstszy wybór domów z bali wpływają takie czynniki jak tradycyjny, estetyczny wygląd takich domów – szczególnie dobrze prezentuje się na terenach górskich oraz sprawdzona na polskim gruncie od wielu lat, trwała konstrukcja.

.

Cenniki

Teraz popularne