Ile kosztuje wynajem rusztowania – cena w 2023

CennikiIle kosztuje wynajem rusztowania - cena w 2023

Rusztowanie jest elementem niezbędnym przy wykonywaniu wszelkich prac na wysokościach. Zakup rusztowania to spory wydatek, bardzo dobrą alternatywą może okazać się jego wynajem. Ile zapłacimy za wynajem rusztowania i jaki rodzaj rusztowania wybrać?

Od czego zależy cena wynajmu rusztowania?

Cena wynajmu rusztowania uzależniona jest przede wszystkim od jego rozmiaru. W przypadku rusztowań jezdnych o cenie decyduje wysokość, na jakiej umiejscowiona jest platforma robocza. Cena rusztowań elewacyjnych liczona jest za każdy m2.  Decydując się na wynajem rusztowania, warto wynająć je na cały okres remontu z góry. Decydując się na wynajem długoterminowy zazwyczaj można z powodzeniem negocjować stawki dzienne.

Podsumowując, na ostateczną cenę wynajmu rusztowania wpływ ma:

– rozmiar rusztowania,
– rodzaj rusztowania (jezdne, elewacyjne),
– okresu najmu.

Ile kosztuje wynajęcie rusztowania?

Rusztowanie jezdne o wysokości roboczej do 3m możemy wynająć w cenie 15-25 zł/doba. Za rusztowanie o wysokości do 10m zapłacimy 60-80 zł/doba. Wynajęcie rusztowania warszawskiego o wysokości roboczej 5m to koszt 30-40 zł/ doba. Do ceny dochodzi opłata za montaż, demontaż i transport rusztowania.

Wynajem rusztowania jezdnego o wysokości roboczej do 3m to koszt 15-25 zł/doba. Za rusztowanie o platformie roboczej usytuowanej na wysokości 5m zapłacimy średnio 40-50 zł/ doba, zaś rusztowanie o wysokości 10m to koszt 60-80 zł/ doba. Decydując się na wynajem długoterminowy, czyli powyżej 7 dni, zazwyczaj zapłacimy niższą stawkę dobową. Koszt montażu rusztowania jezdnego oscyluje w granicach 400-600 zł., za demontaż zapłacimy 200-300 zł. Ostateczna cena montażu i demontażu uzależniona jest od wysokości roboczej rusztowania.

Cena najmu rusztowania elewacyjnego uzależniona jest od jego rozmiaru i liczona za 1m2. Średnio zapłacimy 0,10-0,20 zł/m2. Do tego doliczyć trzeba koszt montażu: 4-5 zł/m2 oraz demontażu: 2-3 zł/m2. Cena rusztowania warszawskiego liczona jest najczęściej jako stawka za pojedyncze elementy. Za wynajem pojedynczej ramy zapłacimy średnio 1zł/ doba. Cena za wynajem kompletnego rusztowania (z podestami, drabinkami, poręczami, kołami) o wysokości roboczej 5m wynosi średnio 30-40 zł/doba. Podczas wynajmu najczęściej pobierana jest kaucja zwrotna w wysokości 500-1000 zł. 

Jaki rodzaj rusztowania wybrać?

Przy wyborze rusztowania powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym wysokość rusztowania, maksymalne obciążenie, szerokość podestu oraz sposób montażu.

Pojedynczy podest wytrzymuje obciążenie do 200 kg/m2. Jest to wartość wystarczająca, o ile nie planujemy na tym samym podeście składować ciężkich materiałów budowlanych. Podobnie wygląda sytuacja z szerokością podestu. Jeśli zamierzamy składować na nim materiały budowlane, standardowa szerokość (zazwyczaj jest to 70 cm) może okazać się niewystarczająca.

Rusztowania budowlane podzielić można na elewacyjne i samonośne. Na budowach najczęściej spotykane są rusztowania elewacyjne, które należy kotwić do ścian budynku. Rusztowania samonośne nie wymagają stosowania podpór, dzięki czemu mogą być stosowane niezależnie od rodzaju obiektu. Często wykorzystywane są do naprawy maszyn czy sufitów. Wśród nich wyróżnia się rusztowania jezdne (ruchome), które dodatkowo wyposażone zostały w rolki, co ułatwia ich przemieszczanie po placu budowy.

Bardzo często spotykane są również tzw. rusztowanie warszawskie (kolumnowe), idealnie nadające się do prac malarskich czy murarskich prowadzonych na wysokości maksymalnej 8m. Ich niekwestionowanym atutem jest prostota montażu, a największą wadą – brak certyfikatów BHP. Przed wynajęciem tego typu konstrukcji warto zatem upewnić się, że rusztowanie jest w niebudzącym żadnych wątpliwości stanie technicznym.

Ile kosztuje rusztowanie?

Jeśli przewidujemy długotrwałe prace na wysokościach, można rozważyć zakup rusztowania. Za rusztowanie jezdne aluminiowe, o wysokości roboczej 3m zapłacimy średnio 2000-2500 zł netto. Decydując się na zakup rusztowania o wysokości roboczej 5m, musimy przygotować budżet 3000-4000 zł netto. Za rusztowanie warszawskie (same ramy) o wysokości roboczej 5m zapłacimy 500-700 zł netto. Do tego dochodzi zakup podestu, drabinek czy poręczy. Kompletny zestaw (wysokość robocza 5m) obejmujący ramy, poręcze, koła z hamulcami i wsporniki to koszt rzędu 2000-2500 tys. zł netto. Na kompletne rusztowanie warszawskie o wysokości roboczej 7m przeznaczyć musimy 2800-3200 zł netto.

Dlaczego warto wynająć rusztowanie?

Wynajem rusztowania jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy remont czy jakiekolwiek prace na wysokościach. Inwestycja w nowy sprzęt niesie za sobą konieczność wygospodarowania sporych zasobów gotówki, wypożyczenie pozwala na spore oszczędności. Decydując się na wynajem rusztowania nie musimy martwić się o transport, montaż czy demontaż. Nie interesują nas również prace konserwacyjne ani koszty składowania. Jeśli rusztowanie jest nam potrzebne jedynie sporadycznie (np. podczas budowy czy remontu domu), warto rozejrzeć się za odpowiednim usługodawcą w okolicy, a kolejno – skorzystać z jego usług.

Cenniki

Teraz popularne