Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej? – cena w 2023

CennikiIle kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej? - cena w 2023

Od czego zależy cena wykonania instalacji elektrycznej?

Na cenę wykonania instalacji elektrycznej wpływa wiele elementów. Podstawowym z nich jest liczba obwodów oraz punktów elektrycznych, jakie należy zamontować.

Cena wykonania wzrasta proporcjonalnie do stopnia skomplikowania projektu. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj punktów elektrycznych.

I tak, za montaż punktu oświetleniowego wewnętrznego zapłacimy mniej niż za montaż punktu oświetlenia zewnętrznego.

Podobnie, koszt instalacji gniazda telefonicznego czy domofonu jest niższy niż koszt instalacji gniazda antenowego.

Ogólna zasada głosząca, że im więcej gniazd i osprzętu, tym zapłacimy za całość więcej, nie budzi również żadnych wątpliwości.


Jeśli chodzi o same przewody, rozliczamy się za metr bieżący – im więcej okablowania wykorzystamy, tym ostateczna cena będzie wyższa.

Sama rozdzielnia i jej montaż kosztuje tym więcej, im więcej modułów rozdzielnia zawiera.


Nie budzi wątpliwości również fakt, że im wyższej jakości materiały wykorzystamy do wykonania instalacji, tym więcej za nie zapłacimy.

Podobnie, im bardziej renomowana firma wykona nasze zlecenie, tym więcej zapłacimy za roboczogodzinę. Na cene ma również wpływ region Polski


Podsumowując, cena wykonania instalacji elektrycznej zależy od:


– liczby obwodów,
– liczby punktów elektrycznych,
– rodzaju punktów elektrycznych (lampy, alarm, rolety, domofon, telefon),
– ilości osprzętu (gniazda, włączniki, przełączniki),
– długości przewodów elektrycznych,
– wielkości rozdzielni (np. 12,24,36 modułów),
– jakości wykorzystanych materiałów,
– doświadczenia fachowca.

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej?

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej cena

Za wykonanie instalacji elektrycznej dla domu o powierzchni ok. 100-120m2 zapłacimy 14-17 tys. zł. przy założeniu, że projekt instalacji zawiera ok. 80 punktów elektrycznych oraz wykorzystane zostały materiały ze średniej półki cenowej. Projekt instalacji to koszt 700-1300 zł.

Ile kosztuje projekt instalacji elektrycznej?

Właściwie wykonana instalacja elektryczna musi gwarantować użytkownikom bezpieczeństwo. Sporządzenie projektu instalacji elektrycznej jest obowiązkiem wynikającym z prawa budowlanego i jest on niezbędny do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Realizację takiego zlecenia należy powierzać tylko elektrykom posiadającym do tego odpowiednie uprawnienia.

Projekt instalacji elektrycznej składa się ze schematu rozdzielni, obwodów zasilających oraz punktów elektrycznych.

Powinien zawierać część opisową oraz rysunkową. W dobrze wykonanym projekcie powinny znaleźć się informacje dotyczące sposobu podłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej oraz rodzaje zabezpieczeń w rozdzielnicy.

Dobrze wykonany projekt powinien również brać pod uwagę możliwość rozbudowy obiektu w przyszłości, a – co za tym idzie –zakładać wykorzystanie przewodów o wyższym przekroju w celu uwzględnienia większych obciążeń. 

Projektant, po ustaleniu liczby oraz rodzaju punktów elektrycznych, rozrysowuje schemat instalacji, w tym trasy przewodów, punkt montażu rozdzielni.

Oczywiście, kwestia bezpieczeństwa użytkowania instalacji jest najważniejsza, warto jednak na etapie projektowania dostosować schemat do swoich indywidualnych potrzeb.

Planując układ pomieszczeń, umiejscowienie mebli i sprzętów, wiemy, gdzie powinniśmy umieścić gniazdka elektryczne. Pomoże to zaprojektować całość tak, by była jak najbardziej funkcjonalna i estetyczna.

Warto zostawić sobie mały zapas w postaci kilku dodatkowych gniazdek na wypadek zmiany planów lub dokupienia dodatkowych sprzętów elektrycznych.

Cena wykonania projektu uzależniona jest od obszerności instalacji, ilości punktów, wielkości domu, kosztu użytych materiałów.

Średnio za projekt zapłacimy 700-1300 zł. Zleceniobiorca powinien przekazać nam szczegółowo narysowane plany, które wykorzystamy później przy montażu oraz ewentualnych modernizacjach.

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej?

Choć może się wydawać, że wiele rzeczy jesteśmy w stanie wykonać sami, w kwestiach związanych z prądem warto zdać się na umiejętności fachowca – nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna stwarza bowiem zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

Mało tego, warto w kwestii projektowania oraz wykonania instalacji skorzystać z usług renomowanego fachowca, aby mieć pewność, że w najbliższym czasie unikniemy konieczności nanoszenia poprawek i modernizacji. 

Za montaż punktu oświetleniowego zapłacimy 45-55 zł/ punkt wypustowy oświetlenia wewnętrznego. W przypadku oświetlenia zewnętrznego kwota ta wyniesie 52-73 zł.

Montaż instalacji gniazda komputerowego to koszt 15-25 zł, podczas gdy za montaż instalacji gniazda antenowego zapłacimy już 25-35 zł.


Instalacja gniazdka elektrycznego 230V kosztuje 10-15 zł. Za zamontowanie tablicy rozdzielczej fachowiec policzy sobie 120-400 zł, w zależności od liczby modułów, a montaż przewodów elektrycznych wraz z bruzdowaniem w betonie, ułożeniem kabli oraz zatarciem bruzdy zaprawą to wydatek rzędu 50-70 zł/mb.

Pomiar rezystancji przewodu 1-fazowego to koszt 7-12 zł, a za przewód 3-fazowy zapłacimy 13-18 zł. Za pomiar pod kątem ochrony przeciwpożarowej zapłacimy 5-7 zł.

W przypadku nowych inwestycji zachodzi konieczność wykonania robót ziemnych, np. wykopów.

Za wykonanie ręcznie wykopu o głębokości 1m zapłacimy 130-150 zł/mb, usługa wykopu wykonywana koparką to 150-200 zł/mb.

Montaż złącza kablowego ZK w przygotowanym uprzednio wykopie to duży wydatek, oscylujący w granicach 1700-2300 zł.

O ile konieczność wykonania instalacji elektrycznej w nowych budynkach jest bezdyskusyjna, o tyle, w przypadku starszych mieszkań z rynku wtórnego, warto zainwestować w jej modernizację.

Wbrew pozorom nie jest to tak drogie i uciążliwe, jakby się wydawało, a bezpieczeństwo użytkowników jest przecież najważniejsze.

Ile kosztują materiały do wykonania instalacji elektrycznej?

Sam projekt instalacji elektrycznej oraz koszt roboczogodzin to nie wszystkie koszty, jakie musimy ponieść w związku z wykonaniem instalacji elektrycznej.

Praca elektryka nie uwzględnia bowiem cen samych materiałów. A te potrafią się bardzo od siebie różnić.

Za 100 m Przewody YDYp 3 x 1,5 mm2 750 V białego, wykorzystywanego do oświetlenia zapłacimy 270-320 zł. 100 m Przewodu YDYp 3 x 2,5 mm2 450/750 V 100 mb do obwodów gniazd to koszt 598-630 zł

Cena gniazdka elektrycznego pojedynczego bywa bardzo zróżnicowana i zależy od jego jakości.

Za najtańsze zapłacimy jedynie 10-15zł zł, możemy jednak kupić gniazdko aluminiowe, z USB, za 100-120 zł.


Peszel, czyli karbowana rura, w której układane są kable, to koszt 12-15 zł za 10 metrów.

Za puszki instalacyjne zapłacimy z kolei 0,6-0,9 zł/szt.

Do tego dochodzą oczywiście uchwyty, dekle, akcesoria montażowe, które – choć jednostkowo nie kosztują wiele, w całym kosztorysie pochłoną budżet kilkuset złotych. 

Cenniki

Teraz popularne