Ile kosztuje montaż schodów strychowych? – cena w 2023

CennikiIle kosztuje montaż schodów strychowych? - cena w 2023

Schody strychowe łączą poddasze z mieszkalną częścią budynku. Jeśli nasze poddasze służy wyłącznie jako przechowalnia, wówczas nie potrzebne nam są drewniane stacjonarne schody. Natomiast składane schody strychowe z racji swoich małych gabarytów i zdolności izolacyjnych sprawdzą się w tej roli doskonale. Na rynku znajdziemy kilka typów schodów strychowych, dlatego poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, co powinniśmy wiedzieć przed zakupem schodów strychowych orazile kosztuje montaż składanych schodów?

Ile kosztuje montaż schodów strychowych?

Montaż schodów strychowych zależy od rodzaju montowanych schodów. Za montaż schodów strychowych (segmentowych i nożycowych) zapłacimy 150-200 zł/szt. Natomiast za montaż schodów młynarskich zapłacimy 100-160 zł/szt. Ceny nie zawierają kosztów wycięcia otworu i wykonania włazu).

Rodzaje schodów strychowych

Schody strychowe charakteryzują się lekką i ruchomą konstrukcją, która składa się ku górze. Ich montaż przeprowadza się w specjalnie przygotowanym otworze stropowym. Z racji  ruchomej konstrukcji możemy zamontować je nawet w ciasnych korytarzach, małych pokojach bądź garderobach. Schody strychowe dostępne na rynku spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, niektóre z nich są ognioodporne, inne z kolei świetnie spełniają funkcję izolacyjną. Schody dzieli się ze względu na rodzaj zastosowanej konstrukcji oraz mechanizm wysuwania i chowania schodów:

Schody strychowe segmentowe – są najpopularniejszą opcją wśród klientów. Doceniają oni ich nieskomplikowaną konstrukcję oraz mechanizm odciążający, który znacznie ułatwia zamykanie i otwieranie schodów. Jednak należy pamiętać, że tego typu rozwiązanie dedykowane jest dla osób w pełni sprawnych fizycznie: otwieranie i chowanie schodów wymaga użycia siły. Jednak niemałym plusem schodów segmentowych jest łatwość w montażu i fakt, że całkowicie ukrywają się w suficie: ich konstrukcja pozwala na nałożenie na siebie trzech lub dwóch segmentów i ukrycie całości we wnęce sufitu. To ważna cecha dla tych, którzy szukają schodów do małych i niskich pomieszczeń.

Cena za schody segmentowe wykonane z drewna wynosi 360-750 zł, zaś za metalowe zapłacimy 600-1000 zł.

Schody strychowe nożycowe – od schodów segmentowych odróżnia ich dużo łatwiejszy sposób obsługi. Schody nożycowe to kompaktowa konstrukcja, ponadto świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach. Posiadają mechanizm odciążający oraz system umożliwiający dowolne ustawienie pozycji uchylenia klapy, dzięki temu znacznie łatwiej i bezpieczniej możemy rozkładać schody. Schody nożycowe idealnie sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach i przy mniejszych otworach sufitowych, gdyż posiadają mniejsze rozmiary skrzynki.

Za schody nożycowe średnio zapłacimy 650-1500 zł.

Schody strychowe młynarskie – są zdecydowanie najrzadziej wybierane przez klientów. Są to schody stacjonarne dedykowane dla wyjątkowo ograniczonych przestrzeni z racji ich rozmiaru i lekkiej konstrukcji. Dzięki temu, że schody nie wymagają ciągłego rozkładania i składania dobrze nadają się przy regularnym korzystaniu z poddasza.

Cena za schody młynarskie wahają się między 600-5000 zł w zależności od wykończenia, materiałów oraz rodzaju konstrukcji.

Czym kierować się przy wyborze składanych schodów strychowych?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że schody strychowe nie najlepiej sprawdzą się przy częstym użytkowaniu. Zdecydowanie lepiej postawić wtedy na wewnętrzne schody stacjonarne. Ponadto nasze zainteresowanie powinno wzbudzić to, czy nasze przyszłe schody mają przyjazny i prosty system otwierający, czy odpowiednio izolują ciepło oraz czy są ognioodporne. W trakcie rozważania różnych opcji, musimy zdecydować się na rodzaj materiału. Do wyboru mamy dwie opcje:

– drewno: z reguły używa się do tego drewna buku, sosny lub świerku. Ich zaletą jest łatwość w dopasowaniu się do otoczenia wnętrza. Przy wyborze schodów drewnianych powinniśmy zadbać o ich odpowiednią konserwację. Niebezpieczna jest dla nich wilgoć, która często panuje na strychu. Dlatego po zakupie zaleca się samodzielne położenie na ich powierzchni impregnatu ochronnego.

– metal: z reguły do ich produkcji używa się stali bądź aluminium. Charakteryzują się wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki zewnętrzne. Nie wymagają dodatkowego malowania. Dobrze odnajdują się w nowoczesny przestrzeniach loftów. Nie absorbują brudu, dlatego łatwo zadbać o ich czystość.

Ile kosztują prace przygotowawcze do montażu schodów?

Schody strychowe najlepiej zamontować przed samym ocieplaniem stropu. Pozwoli to na dokładne zaizolowanie przestrzeni między skrzynią drzwi a stropem. Zestaw schodów od producenta zawiera skrzynię, drabinę oraz elementy niezbędne do montażu. Wykonanie prac przygotowawczych do montażu schodów zależy od wielu czynników, poniżej prezentujemy uśrednione ceny w zależności od usługi i modelu schodów:

– Wycięcie otworu w suficie (w betonie do 15 cm): 330-370 zł/szt,

– Wycięcie otworu w suficie (w betonie od 15 cm do 25 cm): 200-300 zł/szt,

– Wykonanie otworu w cegle i materiałach miękkich: 250-300 zł/szt,

– Wykonanie otworu w suficie z płyt G-K, OSB, LDF, MDF, HDF, sklejki oraz desek: 170-250 zł/szt,

– Obróbka włazu: 80-170 zł/szt,

– Montaż listew okalających skrzynkę:  8-12 zł/mb.

O czym warto pamiętać podczas zakupu?

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczone obciążenia schodów.  Informację na ten temat znajdziemy na opakowaniu produktu. Maksymalne obciążenie dotyczy zarówno jednego stopnia, jak i całej konstrukcji. W przypadku schodów drewnianych granica obciążenia waha się między 150-170 kg. Jeśli planujemy przenosić na poddasze duże gabaryty, powinniśmy skłonić się ku schodom metalowym i aluminiowym, u których maksymalne obciążenie wynosi kolejno: 350-500 kg oraz 200 kg.

Następną istotną kwestią jest specyfika klapy, która będzie uszczelniała otwór w stopie w pomieszczeniu poniżej. Najważniejszą sprawą są funkcje termoizolacyjne oraz ognioodporne. Jeśli zależy nam na kosztach ogrzewania, powinni wybrać klapę o wysokim poziomie termoizolacji. Z reguły poddasze to nieogrzewana część domu, dlatego straty ciepła mogą być znaczne. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na grubość klapy (min. 8 cm), jakość uszczelek oraz materiał z jakiego zostało wykonane wypełnienie.

Cenniki

Teraz popularne