Ile kosztuje udrażnianie rur? – Cena w 2023

CennikiIle kosztuje udrażnianie rur? - Cena w 2023

Z pewnością każdy spotkał się z problemem zapchanych rur odpływowych i wie, jak bardzo utrudnia to korzystanie z kuchennego zlewu bądź prysznica. Brudna woda nie spływa, zalegając na powierzchni wraz z całym brudem. Większość z nas radzi sobie z udrażnianiem rur doraźnie, korzystając ze środków chemicznych oraz przepychacza sanitarnego, jednak po takiej interwencji problem z pewnością powróci. Efektywne udrażnianie odpływów wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, np. długich drutów lub spirali udrażniających, a często przepychania kanalizacji na jeszcze dalszych odcinkach. Jak zatem najlepiej poradzić sobie z niedrożnymi rurami? Ile kosztuje skorzystanie z pomocy fachowej firmy?

Ile kosztuje udrażnianie rur?

Udrażnianie rur i przepychanie kanalizacji to usługa, którą często wycenia się w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Średni koszt udrażniania odcinka kanalizacji to 200-400 zł. W cenę wlicza się demontaż i założenie naszej instalacji. Problemy z pompą ściekową będą kosztować nas 600-1500 zł. Natomiast inspekcja kanalizacji i miejsc trudno dostępnych przy użyciu specjalistycznej kamery to koszt rzędu 500-700 zł.

Jakie są przyczyny zatkanych rur?

Zdecydowanienajwiększe zatory tworzą się w odpływach kuchennych. Fakt częstej obecności resztek jedzenie oraz tłuszczu w odpływie powoduje, że drożność rur szybko spada. Kolejną przyczyną zatorów jest błędne ustawienie spadku w rurach odpływowych. Zbyt mały kąt nachylenia rury sprawie, że jedzenie zatrzymuje się wewnątrz odpływu.  Również zbyt duża odległość zlewu od pionu kanalizacyjnego może spowodować zator. Powinniśmy zwracać na ten detal uwagę podczas remontów naszych kuchni, bowiem powoduje on również pojawianie się przykrego zapachu gnijących resztek w mieszkaniu.

Za częste udrażnianie brodzików i wanien odpowiadają głównie włosy, dlatego jest to znacznie łatwiejsze niż w przypadku kuchni. Zatkane WC to głównie wina nadmiaru papieru toaletowego, bądź użycie niewłaściwego typu ścierek papierowych.

Czy można udrożnić rury samodzielnie?

Udrażnianie rur samodzielnie może zadziałać tylko w przypadku niedużych zatorów, większe problemy zawsze powinniśmy konsultować z fachowcami.

Przyjazne dla środowiska jest zastosowanie specjalnej mieszanki udrażniającej rury, mieszanka ta składa się z: octu, sody oczyszczonej i wody. Najpierw zalewamy zatkaną rurę wrzącą wodą z dużą ilością sody, co powinno rozluźnić zgromadzony we wnętrzu rury osad. Po chwili wlewamy około 200 ml octu, który powinien wejść w reakcje chemiczną z sodą i zupełnie odetkać zator.

Wiele osób decyduje się na zakup silnego środka przepychającego rury w formie granulatu bądź płynnego żelu. Tego typu rozwiązania działają szybko i są stosunkowo niedrogie. Jednak należy pamiętam, że chemikalia mogą powodować uszkodzenia rur, szczególnie jeśli mamy w domu starą i zużytą instalację. Podczas użycia popularnych środków do udrożniania rur powinniśmy ściśle postępować według instrukcji zawartych na opakowania produktu.

Można również użyć przepychacza sanitarnego, który rozrusza zalegające resztki jedzenia i pozwoli im spłynąć dalej.

Kolejnym sposobem jest użycie węża drenażowego. Jest on długim, cienki i elastycznym kawałkiem stali, który można włożyć do wnętrza rury przez wylot na powierzchni. Następnie powinniśmy przesuwać węża, aż do miejsca zatoru i popychać raz w jedną,  raz w drugą stronę.

Często za zator odpowiada zgromadzenie się brudu i resztek w syfonie. Aby  to sprawdzić, musimy rozebrać syfon umywalki bądź brodzika i gruntownie go wyczyścić. Uwaga: przed rozpoczęciem rozkręcania lepiej podłożyć pod syfon szeroką miskę, w przeciwnym razie możemy zalać łazienkę brudną zawiesiną.

Czy przy udrożnieniu rur konieczny jest hydraulik?

Udrażnianie rur wydaje się prostym zajęciem, jednak wymaga ono specjalistycznego sprzętu i doświadczenia, gdyż istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia rury, co może skończyć się drogą i pracochłonną wymianą całej instalacji. Hydraulicy zapewniają użycie spirali drenażowych oraz specjalnych urządzeń ciśnieniowych, z których nie korzystamy na co dzień, a ich zakup jest sporym wydatkiem. Ponadto fachowiec potrafi szybo dojść do przyczyny zatoru, zlokalizować go i rozpocząć szybką naprawę. Nasze działania będę chaotyczne i z pewnością niewystarczające w niektórych przypadkach.

Jakie usługi oferują firmy zajmujące się udrażnianiem?

Profesjonalne firmy oferują szeroką paletę usług. Przede wszystkim przeprowadzają specjalistyczną inspekcję kamerą video, aby w precyzyjny sposób określić przyczynę usterki i sprawdzić szczelność kanalizacji. Po oględzinach możliwe jest udrożnienie odpływu, po wcześniejszym demontażu naszego sprzętu. W swojej ofercie firmy proponują udrożnianie pisuarów, umywalek, brodzików oraz udrożnianie wanien.

W przypadku wystąpienia problemów w głębszych partiach instalacji, firmy przystępują do udrażniania cały pionów kanalizacyjnych w naszych domach. Firmy używają w tym celu technik ciśnieniowych, które nie naruszają szczelności instalacji.

Oprócz naprawy instalacji wewnętrznych, firmy oferują również czyszczenie studzienek kanalizacyjnych oraz wejść do szamba. Wiele firm zajmujących się udrażnianiem oferuje usługę serwisowe dla przepompowni ścieków.

Ponadto możliwe jest również przepychanie rur deszczowych, który niedrożność może narazić naszą elewację na spore szkody. Wykonanie takiej pracy samodzielnie może sprawić wiele problemów natury technicznej, ponadto źle wykonane czyszczenie może uszkodzić całą instalację. Co istotne firmy oferują swoje usługi przez całą dobę, dlatego warto się do nich zgłaszać bezpośrednio po wykryciu usterki niezależnie od pory dnia.

Cenniki

Teraz popularne