Ile kosztuje montaż zmiękczacza wody – cena w 2023

CennikiIle kosztuje montaż zmiękczacza wody - cena w 2023

Twarda woda może wyrządzić wiele problemów w naszym domu: zacieki, biały osad na urządzeniach AGD czy też odkładanie się kamienia na armaturze. Wszystko to sprawia, że nasze kuchnie i łazienki tracą na estetyce, zaś sprzęt oraz naczynia szybciej ulegają awariom i trudniej utrzymać je w czystości. Ponadto nadmierna twardość wody może spowodować uszczerbek na naszym zdrowiu. Osoby, które przez dłuższy czas korzystają z takiej wody częściej chorują na kamienicę nerkową oraz skarżą się na zniszczone i szybciej starzejące się włosy oraz skórę. Najszybszym i najefektywniejszym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja przydomowej centralni zmiękczającej wodę. Ile kosztuje montaż zmiękczacza wody? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmiękczacza oraz ile kosztuje jego eksploatacja?

Jaki jest koszt montażu zmiękczacza wody?

Instalacja zmiękczacza do wody przez profesjonalną firmę to wydatek ok. 600-900 zł. Ponadto co 7 lat powinniśmy dokonać wymiany żywicy jonowymiennej. Koszt wymiany wraz z materiałem to średnio 500-700 zł.  Oprócz tego wielu producentów zaleca przeprowadzenie serwisu urządzenia co dwa lata. Koszt takiej usługi to średnio 200-300 zł.

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Na koszt eksploatacji zmiękczacza wody składa się kilka elementów. Do najbardziej podstawowych zaliczamy koszt zakupu soli regenerującej, poziom jej zużycia zależy od wielkości i jakości urządzenia. Przeciętnie 25 kg soli w cenie 25-40 zł wystarczy na około 2 miesiące pracy zmiękczacza wody.  Ponadto powinniśmy uwzględnić dodatkowe zużycie wody: dla 4 osobowej rodziny przyjmuje się wzrost wydatków za wodę w granicach 50-100 zł rocznie. Zmiękczacz wody potrzebuje do działania również prądu. Średni koszt zużycia energii elektrycznej jest nieznaczny i w skali roku wynosi zaledwie 10-20 zł.

Filtrowanie wodydożywotnia gwarancja na produkty!

Zmiękczacz do wody – jak działa?

Praca zmiękczacza polega na przejmowaniu przez złoże jonowymienne umieszczone w jego środku  czynników powodujących twardość wody. Proce opiera się na całkowitej wymianie jonów wapnia Ca++ i magnezu Mg++, których cząsteczki soli są odpowiedzialne za tworzenie się kamiennego osadu. Wymiana opiera się na wyłapywaniu cząsteczek przez żywicę jonowymienną. Złoże to posiada bazę ujemnie naładowanych miejsc, które przyciągają dodatnie kationy. Kiedy złoże wyczerpuje swoją moc – dzieje się to w sytuacji, kiedy wszystkie ujemne jonity zostają zajęte przez dodatni wapń i magnez – przechodzi w stan regeneracji, czyli moment płukania złoża roztworem solanki, który przywraca pełną zdolność jonowymienną urządzenia.

Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Najważniejszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze zmiękczacza jest nasze dziennie zużycie wody oraz jej twardość. Dokładne wyliczenia pomogą określić odpowiednią ilość i jakość żywicy zmiękczającej dla naszego urządzenia. Dzienne zużycie obliczymy dzięki licznikom, zaś twardość wody można w szybki sposób zbadać dzięki łatwo dostępnym testerom.

Przykładowo dla rodziny 4-5 osobowej średnie zużycie wody wynosi do 10m3 wody miesięcznie, przy takim zużyciu eksperci zalecają instalacje urządzenia mającego około 20-25 litrów złoża.

Kolejnym ważnym aspektem przy zakupie zmiękczacza wody jest rodzaj głowicy sterującej. Głowica jest rdzeniem zmiękczacza, który steruje i monitoruje pracę całej instalacji. Producenci oferują szeroki wybór z szeregiem funkcji oraz dodatkowych opcji. Rozsądnie będzie jeśli zrezygnujemy z najtańszych głowic pochodzących z Chin typu BNT oraz RX, gdyż są one narażone na częste awarie i duże zużycie wody oraz soli potrzebnej do regeneracji. Dopłata do jakości głowicy przełoży się na żywotność instalacji, a ponadto będziemy mogli skorzystać z modułu WiFi, w które są wyposażone droższe głowice. Dzięki temu, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji na smartfonie, będziemy otrzymywali aktualne informacje o prawidłowej pracy urządzenia oraz powiadomienia SMS, jeśli poziom soli w zbiorniku zmaleje.

Głowice dzielą się na dwa rodzaje: czasowe oraz objętościowe:

– głowice czasowe: oferują możliwość automatycznej regeneracji złoża żywicznego w cyklicznych odstępach, które zostały zaprogramowane przez użytkownika,

– głowice objętościowe: zliczają ilość wody przepływającej przez złoże, a kiedy zachodzi potrzeba – uruchamiają automatyczną regenerację.

Ile kosztuje zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Zmiękczacz wody przeznaczony do domu jednorodzinnego o wyższej jakości to koszt rzędu 2500-3500 zł. Natomiast za zmiękczacze o niższej jakości zapłacimy 800-1500 zł. Zaawansowane zmiękczacze (dwuelementowe), dedykowane dla gospodarstw o dużym zapotrzebowaniu na uzdatnianie wody to wydatek mniej więcej 3500-4000 zł.

Wybór miejsca instalacji zmiękczacza wody – co jest ważne?

Najlepsze miejsce na zainstalowanie zmiękczacza wody znajduje się tuż przy wejściu zimnej wody do budynku. Przed samym urządzeniem montujemy filtr mechaniczny, który uniemożliwi dostęp dużych elementów do jego środka. Oprócz tego zmiękczacz podpinamy do kanalizacji, w celu odprowadzenia  zanieczyszczeń i pozostałości po filtracji. Ważne jest również to, aby temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym zamontowaliśmy zmiękczacz, nigdy nie spadała poniżej zera.

Najbardziej odpowiednimi pomieszczeniami na instalację zmiękczacza wody będą z pewnością: duża piwnica, ocieplany garaż lub pomieszczenie gospodarcze.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować zmiękczacz w mieszkaniu w bloku, jednak wówczas decyzję o miejscu montażu urządzenia powinniśmy przedyskutować indywidualnie z ekspertem.

Zalety instalacji zmiękczacza wody.

– zapobieganie tworzenia się kamienia na urządzeniach AGD: pralkach, czajnikach,

– likwiduje problem z osadem na armaturze łazienkowej; w tym nieprzyjemne osady na ścianach kabiny prysznicowej,

– zapobiega tworzeniu się kamienia wewnątrz kotłów grzewczych, co korzystnie wpływa na ich prace i wydłuża żywotność. Ponadto brak kamienia w kotle wpływa na ograniczenie ilości energii potrzebnej do ogrzania wody, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej,

– brak kamienia sprawia, że zmniejsza się zapotrzebowanie na środki czyszczące, myjące oraz piorące,

– miękka woda pozytywnie wpływa na dzieci oraz na osoby zmagające się z alergiami, – miękka woda poprawia smak potraw oraz napojów przygotowywanych w naszych domach.

Cenniki

Teraz popularne