Kuchnia jest sercem domu, ale jej urządzenie bywa wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli jest to pomieszczenie niewielkie lub jest połączone z salonem. W kuchni spędza się dużo czasu, więc powinna być wygodna i funkcjonalna. Nie bez znaczenia jest estetyka kuchennego wnętrza – dobór mebli, kolorów i dodatków. Można zdecydować się na kupno gotowego kompletu mebli, które są dostępne w każdym salonie meblowym, sklepie internetowym z meblami, a nawet hipermarketach budowlanych lub zamówić kuchnię na wymiar.
O czym pamiętać przy projektowaniu kuchni?
Projektowanie mebli kuchennych na wymiar to proces dostosowania danej przestrzeni do oczekiwań użytkowników.
Układ szafek, rozmieszczenie sprzętu AGD z zachowaniem odpowiednich odległości i kolejności mają istotny wpływ na późniejszą wygodę podczas przygotowywania posiłków.
W rozmieszczeniu sprzętu i mebli obowiązuje zasada trójkąta roboczego.
Oznacza funkcjonalne ustawienie najważniejszych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/ piekarnika muszą być rozmieszczone jak najbliżej siebie w odstępach przypominających trójkąt. Celem jest wyeliminowanie zbędnych kroków podczas przygotowywania posiłków.

Przyjmuje się, że optymalny odstęp między lodówką i zlewozmywakiem powinien wynosić 120 -210 cm, z kolei odległość między zlewozmywakiem i kuchenką ok. 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach).
Z kolei odstęp między lodówka i kuchenka – nie więcej niż 120- 270 cm (sprzęty nie mogą stać obok siebie). Mieszkańcy bloków nie mają specjalnego wyboru, jeżeli chodzi o wybór pomieszczenia na kuchnię.
Osoby, które budują dom lub kupiły dom z rynku wtórnego, mogą wybrać, które pomieszczenie będzie kuchnią.
Najlepiej, aby na kuchnię wybrać pomieszczenie położone w miarę blisko drzwi oraz po stronie północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej.
Jest to strona chłodniejsza, więc żywność nie będzie się zbyt szybko psuła. Planując zamówienie mebli kuchennych na wymiar, trzeba brać pod uwagę podział na 5 stref roboczych: strefę gotowania, przygotowywania posiłków, zapasów, przechowywania i mokrą.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?
Najtańsze są meble z laminatu, ceny zaczynają się od 1000-1300 zł/mb zależnie od rodzaju obrzeży. Meble z płyty MDF to koszt od 1400-2200 zł/mb . Cena mebli lakierowanych i fornirowanych to już 1700-2600 zł/mb. Koszt mebli drewnianych zależy od rodzaju drewna. Najtańsze są meble sosnowe 1800-2300 zł/mb, a najdroższe egzotyczne od 3100-4200 zł/mb.
Ceny mebli kuchennych na wymiar zależą od kilku czynników, np. materiału, z którego je wykonano, wielkości kuchni, ilości sztuk w komplecie, dodatkowych funkcji (cichego zamykania szuflad), wymiarów mebli.
Meble kuchenne na wymiar – zalety i wady
Kuchnia na wymiar to dobre rozwiązanie, dla osób, które oczekują perfekcyjnego wyglądu kuchni i chcą, aby była to przestrzeń oryginalna, odpowiadająca ich marzeniom.
Zamawiający może wybrać każdy element kuchennego kompletu: od koloru, faktur blatu, materiałów, wykończeń frontów, uchwytów i oświetlenia.
Z kolei kupując gotowy komplet, nie ma możliwości wyboru nawet ilości szafek, nie mówiąc już o rodzajach uchwytów.
W razie potrzeby musi dokupić szafki i liczyć się z tym, że odcień koloru może różnić się od reszty kompletu.
Takich dylematów nie mają właścicieli mebli kuchennych na wymiar. Zamawiając aranżację pomieszczenia kuchennego, klient może zdecydować co do wielkości szafek i ich rozmieszczeniu.
Pozwala to na dopasowanie mebli do naszych potrzeb i warunków. Dzięki temu wykorzystuje maksymalnie dostępną przestrzeń.
Projektant kuchni może być głosem doradczym i podpowiedzieć zamawiającemu wiele kwestii odnośnie urządzania pomieszczenia do przygotowania posiłków.
Meble kuchenne na wymiar są spersonalizowanym wnętrzem, dopasowanym do potrzeb domowników. Jest to znakomity wybór, jeżeli kuchnia ma niestandardowy kształt.
W przypadku spadzistego sufitu, czy mieszkań na poddaszu, meble kuchenne na wymiar to najlepsze rozwiązanie, ponieważ można dopasować kształt, rodzaj i wielkość szafek do warunków lokalowych, co zapewnia maksymalną funkcjonalność pomieszczenia.
W kuchni trzeba wykorzystać przestrzeń optymalnie.
Za pomocą mebli kuchennych można zabudować całą ścianę, co ma olbrzymie znaczenie w przypadku kuchni połączonej z salonem.
W takiej sytuacji liczy się każdy centymetr przestrzeni w kuchni, ponieważ jest to zazwyczaj pomieszczenie małe, o obniżonej funkcjonalności i trudne do aranżacji.
Dzięki kuchni na wymiar można wykorzystać zakamarki i ściany narożne, przez co nawet kuchnia połączona z salonem może być wygodna dla rodziny.
Ściany narożne można wykorzystać na specjalną półkę lub szafkę, których zazwyczaj nie ma gotowych zestawach mebli kuchennych.

Jakie wybrać meble do kuchni?
Elementem funkcjonalności kuchni jest także wytrzymałość mebli. Podstawowymi wytycznymi, co do jakości mebli kuchennych na wymiar są: odporność na zarysowania, zaplamienia, odbarwienia, intensywne użytkowanie i wilgoć.
Meble muszą być łatwe do utrzymania czystości. Najczęściej spotykane typy mebli kuchennych to: meble z litego drewna (dębu i buku, a także czereśni, jesionu, olchy, brzozy czy jaworu), meble z płyty mdf i ze sklejki.
Fronty szafek kuchennych mogą być wykończone dowolny sposób. Fronty wykończone połyskiem zapewniają gładką powierzchnię i intensywny kolor.
Z kolei fronty matowe są eleganckie i łatwe w utrzymaniu czystości.
Najczęściej wybierane są fronty gładkie bez ozdób. Dostępne są także meble w frontami zdobionymi oraz przeszkleniami (szkło mleczne lub przezroczyste). Przeszklenia mogą mieć nadrukowane wzory.
Kuchnia na wymiar – ile się czeka?
Czas oczekiwania na meble kuchenne na wymiar od wybranego materiału, wielkości mebli i ilości szafek. Średni czas oczekiwania wynosi od 1 do 3 miesięcy.
Kuchnia na wymiar to popularny trend w urządzaniu tego ważnego miejsca w domu/mieszkaniu.
Powinna być ergonomiczna i praktyczna w użytkowaniu i piękna.
Kolorystyka zależy jedynie od gustu użytkowników. Meble kuchenne na wymiar produkowane są szerokiej gamie kolorystycznej.