Ile kosztuje montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? – Cena 2023

CennikiInstalacjeIle kosztuje montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? - Cena 2023

Odpowiednia wentylacja budynku to niezwykle ważny element funkcjonalnego domu. W nowoczesnym budownictwie poziom niepożądanej wentylacji został znacznie zredukowany, co przekłada się na wyższą wydajność energetyczną budynków, jednak może stanowić utrudnienie w wentylacji wnętrza budynku. Stare budownictwo zapewnia naturalną wentylację (wentylację grawitacyjną) powodowaną nieszczelnością drewnianych okien, natomiast dziś mamy do dyspozycji technologię wentylacyjną, która opiera się zjawisku rekuperacji ciepła, czyli wentylacji powietrza bez straty jego ciepła. Czym dokładnie jest wentylacja mechaniczna? Ile kosztuje montaż oraz jakie są koszty eksploatacji systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? 

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna dla domu o powierzchni 100 m2?

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją) dla domu o powierzchni około 100m2 wynosi średnio 12000-20000 zł . Za taką sama instalację jednak bez systemu odzyskiwania ciepła zapłacimy 9000-14000 zł. Kwoty nie obejmują ceny montażu oraz materiałów.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna dla domu o powierzchni 150 m2?

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją) dla domu o powierzchni około 150m2 wynosi średnio 18000-24000 zł . Za taką sama instalację jednak bez systemu odzyskiwania ciepła zapłacimy 12000-16000 zł. Kwoty nie obejmują ceny montażu oraz materiałów.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna dla domu o powierzchni 200 m2?

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją) dla domu o powierzchni około 200m2 wynosi średnio 20000-25000 zł . Za taką sama instalację jednak bez systemu odzyskiwania ciepła zapłacimy 15000-20000 zł. Kwoty nie obejmują montażu oraz materiałów.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

W wentylacji mechanicznej wykorzystuje się specjalnej wentylatory, które pozwalają zasysać świeże powietrze do budynku oraz odprowadzać je z jego wnętrza. Co ważne, ciepłe powietrze usuwane z budynku przechodzi przez spiralne wymienniki ciepła w celu odzyskania energii cieplnej i przekazaniu go powietrzu wpadającemu do środka. To rozwiązanie sprawia, że nasz dom staje się pasywny energetycznie, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Co składa się na koszt wentylacji z odzyskiem ciepła i aksesoriów?

Jeśli zdecydujemy się na zakup wentylacji z odzyskaniem ciepła, musimy pamiętać o wielu elementach, które składają się na jej koszt. Pierwszą składową ceny jest koszt wykonania projektu całej instalacji. Często firmy przy zakupie i montażu systemu proponują tę usługę gratis, jednak jeśli decydujemy się na projekt w innej formie, bądź nasza firma nie posiada zniżek musimy liczyć się z kosztem ok. 300-600 zł.

Kolejną składową ceny jest koszt zakupu rekuperatora, która wahaja się w zależności od renomy producenta, wydajności, parametrów technicznych oraz funkcji dodatkowych (klimatyzacja pomieszczeń lub nawilżanie powietrza). Ponadto droższe rekuperatory posiadają wbudowane czujniki temperatury, wilgotności oraz poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniu; wszystko to przekłada się na komfort użytkowania takiego urządzenia. Najtańsze rekuperatory można kupić już za 2000-4000 zł, natomiast te z najwyższej półki mogą kosztować 10000-14000 zł.

Do ceny urządzenia i projektu musimy doliczyć również koszty materiałów, akcesoriów niezbędnych do wykonania instalacji (rurek, kanałów, rozdzielaczy, kratek wentylacyjnych, tłumików) oraz koszt profesjonalnie wykonanego montażu urządzenia. Cena montażu uzależniona jest od metrażu naszego budynku i technologii zastosowanej przy jego budowie. Standardowa cena montażu centrali wentylacyjnej, czerpni i wyrzutni, skrzynki rozdzielaczowej oraz wszystkich kanałów doprowadzających powietrze wynosi razem 700-1000 zł.

Wentylacja mechaniczna – czy się opłaca?

Najważniejszą zaletą systemu wentylacji mechanicznej jest poprawa mikroklimatu w naszym mieszkaniu. Stały dopływ świeżego, oczyszczonego powietrza sprawia, że mieszkanie jest odpowiednio przewietrzone, co daje poczucie świeżości i znacząco poprawia samopoczucie lokatorów. Producenci twierdzą, że domy wietrzone mechanicznie są w stanie  niwelować dolegliwości alergików oraz osób skarżących się na bóle głowy, bezsenność oraz chroniczny brak energii. Oprócz kwestii zdrowotnych wentylacja mechaniczna odciąży nasz domowy budżet, gdyż dzięki rekuperacji koszt ogrzewania budynku można zredukować nawet do połowy. Postarajmy się uporządkować podstawowe zalety wentylacji mechanicznej:

– nieustanna wymiana powietrza we wnętrzu mieszkania,

– filtracja powietrza zasysanego do środka, czyli oczyszczenie go ze smogu, kurzu oraz bakterii i wirusów,

– redukowanie ilość alergenów obecnych w powietrzu,

– regulacja poziomu wilgotności,

– redukcja kosztów ogrzewania budynku,

– pomoc w zachowaniu dobrego stanu technicznego budynku (brak zawilgoceń w rogach i przy oknach).

Jakie są koszty eksploatacji systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Na podstawowe koszty eksploatacyjne składa się przede wszystkim cena energii elektrycznej, która jest niezbędna do pracy rekuperatora. Miesięcznie będzie to wydatek ok. 12 zł. Dodatkowymi kosztami będzie wymiana filtrów czyszczących powietrze. Taką wymianę powinniśmy przeprowadzać średnio raz na kwartał, bądź jeśli takie zalecenie pojawi się na ekranie sterownika. Czyszczenie instalacji oraz filtrów powinna być przeprowadzana przez profesjonalistę z użyciem odpowiedniego sprzętu. Średni koszt filtra wynosi ok. 40-80 zł, natomiast usługa czyszczenia centrali wentylacyjnej to wydatek rzędu 250-400 zł. Za czyszczenie kanałów wentylacyjnych zapłacimy 20-30 zł/mb instalacji, zaś usługa czyszczenie kratek nawiewników będzie nas kosztować 15-20 zł/szt.

Cenniki

Teraz popularne