Ile kosztuje montaż zestawu podtynkowego? – cena w 2023

CennikiIle kosztuje montaż zestawu podtynkowego? - cena w 2023

Łazienka jest miejscem, gdzie stawia się przede wszystkim na funkcjonalność oraz spójność estetyczną projektu. Miska sedesowa lub bidet są ważnymi elementami każdej łazienki. Zestaw podtynkowy pozwoli oszczędzić sporo przestrzeni, gdyż wszelkie przyłącza wodociągowe oraz kanalizacyjne zostają ukryte w ścianie.   Podczas wyboru zestawu podtynkowego, na którym zawiesimy naszą umywalkę, sedes lub bidet, powinniśmy kierować się jakością, konstrukcją oraz sposobem mocowania do ściany. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje stelaży sanitarnych: stelaż do zabudowy mokrej (ciężkiej) oraz suchej (lekkiej).

Wszystkie stelaże wymagają wykonania zabudowy, jednak na rynku znajdziemy również rodzaje stelaży z gotową zewnętrzną zabudową ze szklanych płyt w różnych kolorach, które można dowolnie dopasować do stylu naszej łazienki.

Ile kosztuje montaż zestawu podtynkowego?

Montaż zestawu podtynkowego to koszt 200-450 zł. Sam stelaż podtynkowy może nas kosztować nas 300-1500 zł. Za montaż i podłączenie sedesu podwieszanego firmy Geberit zapłacimy 350-500 zł.

Dodatkowo płatny będzie też montaż miski WC: około 50-70 zł. Za montaż bidetu zapłacimy średnio 70-150 zł. 

Jakie są rodzaje i koszty stelaży sanitarnych?

Istnieją dwa rodzaje stelaży odpowiednio dostosowane do ściany:

– stelaż do zabudowy lekkiej: przeznaczony do ścian działowych i szkieletowych. Tego typu stelaże montuje się do ściany oraz podłogi, a następnie obudowuje się je specjalnymi profilami oraz płytami kartonowo-gipsowymi.

– stelaż do zabudowy ciężkiej: przeznaczony do ścian murowanych; montuje się bezpośrednio w ścianie. Wiąże się to z wykuciem otworu, w którym umieszczony zostanie stelaż.

Stelaże sanitarne przeznaczone do mocowania ustępu lub bidetu wytrzymują obciążenia nawet do 400 kg, natomiast stelaże umywalkowe – 100 kg. Ceny stelaży sanitarnych zależą w dużej mierze od renomy producenta. Za zwykły stelaż WC do zabudowy ciężkiej zapłacimy 300-500 zł, natomiast za produkt lepszej jakości 800-1200 zł. Stelaże wyposażone w funkcję wyciągania nieprzyjemnych zapachów kosztują 1200-1600 zł. Osobnym wydatkiem będzie przycisk do spłukiwania, za który zapłacimy 80-200 zł.

Na jakiej wysokości powinny wisieć urządzenia sanitarne?

Odpowiednia wysokość urządzenia sanitarnego zapewni komfort codziennego użytkowania. Wysokość mierzona jest zawsze od podłogi do górnej krawędzi urządzenia.

– Wysokość montażu umywalki to 75-85 cm; dla osób niepełnosprawnych wynosi ona około 80 cm,

– baterię umywalkową w łazience montujemy 25-35 cm od górnej krawędzi umywalki,

– sedes montujemy na wysokości 40-42 cm; dla osób niepełnosprawnych – 46 cm,

– wysokość dla pisuaru wynosi 65 cm

– uchwyty dla osób niepełnosprawnych najlepiej zamontować na wysokości 85 cm.

Ile kosztuje zabudowa stelaża WC?

Zabudowa stelaża WC to wydatek rzędu 150-300. Cena nie zawiera usługi układania płytek, za którą musimy zapłacić 80-150 zł/m2. Jeśli zdecydujemy się na ozdobienie łazienki mozaiką, wówczas cena za układanie wyniesie 150-250 zł/m2. Natomiast układanie kamienia naturalnego to koszt 60-140 zł/m2.

Stelaż WC podtynkowy czy kompakt?

Przed podjęciem decyzji, który stelaż WC wybrać, powinniśmy rozeznać się w zaletach i wadach każdego z rozwiązań. Obecnie na rynku znajdziemy znaczną liczbę modeli, które różnią się od siebie kształtem, wykonaniem oraz technologią.    

Tradycyjne rozwiązanie, które znamy ze starszych łazienek to kompakt WC. Jest to prosta w budowie bryła (sedes + zbiornik na wodę), która odnajdzie w każdym typie łazienek – zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Do największych zalet kompaktów WC zalicza się ich łatwość w montażu, co przekłada się na cenę usługi (do kompaktu wystarczy zainstalować przyłącza, a następnie przysunąć całość do ściany). Ponadto kompakty WC charakteryzują się relatywnie niższą ceną w porównaniu do sedesów podwieszanych oraz stelaży podtynkowych. Ich popularność sprawia, że bez problemu dobierzemy interesujący nas model kompaktu w niemal każdym kolorze i kształcie. Największym minusem rozwiązania z kompaktem WC mogą być trudności w codziennym utrzymaniu czystości  na powierzchni oraz wokół zestawu. Przestrzeń gdzie kompakt spotyka się z podłoga jest newralgicznym miejscem, bowiem tam gromadzi się najwięcej brudów kurzu oraz bakterii. Przy montażu należy zwrócić uwagę na wybór najwyższej jakości silikonu, którego użyjemy w tym miejscu.

Stelaże WC podtynkowe zdobywają coraz większą popularność wśród remontujących swoje łazienki. Zestaw składa się z miski wiszącej, klapy elementów mocujących oraz stabilnego stelaża wykonane z aluminium bądź stali. Z tego względu decydujący się na stelaż podtynkowy nie muszą wyszukiwać poszczególnych elementów toalety, gdyż wszystko otrzymują w gotowym zestawie. Stelaże  podtynkowe WC dedykowane są zarówno małym toaletom, gdzie pragnie się zaoszczędzić przestrzeni użytkowej, jak i  dużym, w których stawia się na nowoczesny lub minimalistyczny styl. Zestawy WC podtynkowe zapewniają komfortowe i łatwe utrzymywanie czystości pod sedesem, gdyż jest on zamocowany bezpośrednio do ściany, a pod nim znajduje się pusta przestrzeń oraz podłoga. Zestawy podtynkowe charakteryzują się również dużą wytrzymałością, która gwarantuje długie lata użytkowania. Standardowo sedesy przymocowane na stelażach podtynkowych wytrzymują średnio obciążenie od 400 kg do nawet 600 kg. Przy wyborze stelaża podtynkowego warto zwrócić uwagę na pojemność spłuczki. Większość modeli jest dwudzielna, co sprawia, że łatwo można kontrolować codzienne zużycie wody. Służą do tego przyciski start/stop, w które wyposażone jest większość spłuczek w zestawach podtynkowych.

Cenniki

Teraz popularne