Ile kosztuje montaż monitoringu domowego cena w 2023

CennikiIle kosztuje montaż monitoringu domowego cena w 2023

Choć sam monitoring domowy nie daje pełnego bezpieczeństwa, to z pewnością jest on idealnym uzupełnieniem dla systemów alarmowych i antywłamaniowych drzwi. Ponadto skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy oraz pozwoli na ich identyfikacje już po kradzieży. Z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na montaż monitoringu we własnym domu. Choć dla wielu taka inwestycja może wydawać się wciąż kosztowna, to jednak dzisiejsi producenci monitoringu oferują już bardzo przystępne ceny za profesjonalny sprzęt. Ile kosztuje montaż oraz zestaw do monitoringu?

Ile kosztuje gotowy gotowy zestaw do monitoringu domowego

Gotowy zestaw do monitoringu składa się z 4 kamer, rejestratora i akcesoriów do instalacji. Cena takiego zestawu przy zestawie analogowym o maksymalnej rozdzielczości do 960 x 576 pikseli to koszt rzędu 400-700 zł. Natomiast kamery rejestrujące obraz cyfrowo, czyli mające większą rozdzielczość to wydatek 900-2000 zł. Najdrożej wypadają kamery IP : 1300-3500 zł.

Montaż monitoringu domowego – Z czego składa się monitoring domowy?

Zanim przejdziemy do konkretnych cen za montaż, musimy omówić, co dokładnie składa się na monitoring domowy. Podstawowym elementem monitoringu jest oczywiście kamera. Ich liczba oraz jakość rejestrowanego obrazu zależy wyłącznie od naszych wymagań i zapotrzebowania.

Przyjmuje się, że cztery urządzenia rejestrujące obraz to dzisiaj absolutne minimum dla dobrze zabezpieczonego domostwa. Oprócz kamer ważny jest również rejestrator, który przechwytuje obraz z kamer i wyświetla.

Sam zapis może być wyświetlany na dowolnym telewizorze, monitorze lub urządzeniach z dostępem do Internetu.

Następnie istotna jest forma kompresji video i rodzaj dysku twardego, na którym obraz będzie się automatycznie zapisywał i kasował.

Ponadto cały proces rejestracji i obsługi sprzętu nadzoruje odpowiednie oprogramowanie, które, o czym wielu zapomina, również wchodzi w skład monitoringu domowego.

Wreszcie, last but not least, wymienić należy kable transmitujące obraz oraz zasilanie całego zestawu.

W Jakie funkcje powinien być wyposażony dobry zestaw do monitoringu?

Przed przystąpieniem do instalacji monitoringu warto gruntownie przemyśleć rozmieszczenie kamer, rejestratora oraz zasilania systemu.

Nie jest to łatwe zajęcie, dlatego warto powierzyć to zadanie doświadczonemu instalatorowi, który wykorzysta cały potencjał kamer. Stąd pierwszą rzeczą w dobrym zestawie monitoringu jest odpowiedni plan.

Ważną rolę odgrywa również teren, który chcemy monitorować. Jeśli chcemy zabezpieczyć duży teren, np. podwórko, dobrym wyborem będzie kamera obrotowa z funkcją oświetlacza podczerwieni IR, który pozwoli osiągnąć wysokiej jakości obraz w nocy i przy kiepskich warunkach w ciągu dnia; natomiast jeśli decydujemy się na kamery wewnątrz domu, w zupełności wystarczą kamery statyczne, o wysokiej jakości obrazu.

Dodatkową funkcją, którą sprawdza się w monitoringu wewnętrznym jest możliwość zintegrowania kamer z alarmem, bądź z lokalną agencją ochrony.

Tego typu rozwiązania zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i niezwykle szybką reakcję w momencie włamania.

Dobry zestaw do monitoringu to nie tylko kamery, ale również rejestrator oraz wysokiej jakości dysk twardy.

Przy zakupie rejestratora warto zwrócić uwagę na stabilność jego pracy, natomiast dysk twardy powinien zostać dopasowany do tego, jak długo chcemy archiwizować nasz obraz. Ważną funkcją w naszym zestawie monitoringu będzie detekcja ruchu, która pozwala na odciążenie pamięci dysku i archiwizowanie momentów z zauważalnym ruchem obiektów.

Montaż monitoringu domowego – Kamery przewodowe, czy bezprzewodowe – które wybrać?

Producenci oferują szeroki wybór kamer oraz sposobów transmisji danych. Technologia wykorzystywana w kamerach bezprzewodowych opiera się na transmisji radiowej, która w prosty sposób może zostać zagłuszona i przechwycona.

Złodzieje w takich przypadkach stosują zwykłe zagłuszacze i z odległości do 25 m są w stanie kompletnie rozłożyć sprzęt monitorujący i tym samym uczynić go bezużytecznym.

Z pewnością dużym plusem kamer bezprzewodowych będzie łatwość ich instalacji bez potrzeby wykonywania montażu okablowania; pozwoli nam to zaoszczędzić kilkaset złotych.

Kamery przewodowe działają w oparciu o sieć kablową, dlatego niezbędne jest wykonanie instalacji, jednak sprawi to, że nasze kamery będą niezawodne przez cały rok i odporne na wszelkie zakłócenia, ponadto jeśli zdecydujemy się zamontować osobne źródło zasilania naszego sprzętu, podczas awarii elektryczności w domu sprzęt wciąż będzie spełniać swoją funkcję. 

Ile kosztuje montażu kamer i rejestratora?

Montaż kamer monitoringu zależy od rodzaju sprzętu. Za kamery statyczne i obrotowe typu AHD, HD-CVI zapłacimy od 80-140 zł. Montaż kamery IP kosztuje więcej: średnio 140-220 zł, gdyż do ceny dolicza się przeważnie fachową konfigurację sprzętu.

Montaż monitoringu domowego – Zalety i wady kamer IP

Nowoczesny sprzęt  IT pozwala na całodobowy podgląd naszego mieszkania z dowolnego miejsca na świecie.

Sprzęt ten nie potrzebuje komputera do przetwarzania obrazu, bowiem łączy się on bezpośrednio z internetem.

Taka sytuacja rodzi problem bezpieczeństwa naszej sieci, dlatego tak istotną rolę odgrywa odpowiednio zabezpieczone oprogramowanie.

Mówiąc w skrócie: przy zakupie kamer IP zwróć szczególną uwagę na funkcje bezpieczeństwa, które oferuje sprzedawca.   Kamera IP wysyła swój sygnał do domowego routera bezprzewodowego.

Dobry protokół bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej pomaga zabezpieczyć obraz przesyłany do naszego routera. Poszukaj więc kamery, która obsługuje aktualne protokoły bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej, takie jak WPA2.

Do zalet kamer IP zaliczyć można również wykorzystanie zaawansowanych przetworników obrazu, które umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej ostrości i wrażliwości na detal.

Ile kosztuje wykonania okablowania do monitoringu?

Wykonanie okablowania monitoringu na uchwytach ściennych będzie kosztowało nas średnio 10-13 zł za mb instalacji. Natomiast montaż trasy kablowej w specjalnych korytach, maskownicach bądź rurkach PCV to wydatek rzędu 19-23 zł za mb.

Cenniki

Teraz popularne