Ile kosztuje montaż napędu do bramy cena w 2023

Wokół domuIle kosztuje montaż napędu do bramy cena w 2023

Zainstalowanie napędu do bramy garażowej z reguły odkłada się na końcowy etap budowy domu bądź remontu podwórka. W pierwszej fazie stawiamy w większości na zwykłą obsługiwaną  manualnie bramę. Jednak prędzej czy później decydujemy się na zainstalowanie silnika do bramy, gdyż takie rozwiązanie znacznie ułatwia codzienne wjeżdżanie na teren posesji, szczególnie przy okazji fatalnych warunków pogodowych. Bramy zamykanie automatycznie zapewniają również bezpieczeństwo naszego podwórza. Dowiedź się, ile kosztuje montaż napędu do bramu oraz jak wybrać najlepszy napęd, który będzie dostosowany zarówno do naszych potrzeb, jak i zasobności portfela

Jak wybierać napęd do bramy? Co jest ważne?

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, jak często korzystamy z bramy wjazdowej i jaka jest ilość użytkowników obsługujących bramę. Dane te pozwolą nam obliczyć ilość cykli, którą brama będzie wykonywała w ciągu jednego dnia. Przy większej ilości cykli eksperci sugerują wybór urządzenia z silnikiem od 24 V, który z racji swojej mocy idealnie obsłuży intensywne cykle.

Napęd do bramy powinien być również odpowiednio dostosowany do jej wielkości. Im dłuższa brama, tym dłużej trwa praca jednego cyklu, co bezpośrednio przekłada się na obciążenie silniki i szybkość nagrzewania. W skrócie: lepiej dostosowany silnik do parametrów bramy pozwoli maksymalnie wydłużyć jego żywotność.

Podsumowując tę część – przy wyborze napędu powinniśmy przemyśleć intensywność użytkowania bramy oraz same jej parametry:

– wagę bramy,
– długość bramy,
– stan techniczny bramy, wózków oraz profilu jezdnego.

Osobną kwestią są funkcje sterownika, które z pewnością ułatwią nam eksploatowanie i przedłużą  żywotność napędu. Takimi funkcjami mogą być:

– funkcja miękkiego startu i stopu,
– funkcja zabezpieczająca przed przeciążeniami,
– funkcja wyjścia awaryjnego w sterowniku, która pozwoli na ręczne otwarcie bramy w przypadku awarii lub zagubienia pilota,
– lampa ostrzegawcza, która informuje czy dociera zasięg pilota.

Z pewnością ważnym aspektem jest przemyślenie źródła poboru mocy oraz napięcia zasilającego. Niezależne źródło zasilania w postaci prostego akumulatora sprawi, że wyjedziemy naszym samochodem nawet w trakcie przerw w dostawie prądu, bądź umożliwi ewakuację z domu w trakcie pożaru etc.

Dodatkowo najlepiej zwrócić uwagę na bramy tych producentów, którzy oferują długą gwarancję, autoryzowany serwis, natychmiastowe wsparcie w ramach awarii oraz znaczną ilość zadowolonych klientów.

Jaki napęd wybrać do bramy skrzydłowej?

Bramy skrzydłowe z reguły wymagają zastosowania innych rodzajów napędu. Wśród  nich wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje napędów: mechaniczny oraz elektrohydrauliczny.

Ten drugi wybierany jest najczęściej, jednak napęd mechaniczny  ma również wielu zwolenników ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na warunki pogodowe.

Oprócz dwóch rodzajów napędów wymienionych powyżej, wielu z klientów decyduje się na wybór systemu śrubowego, który również jest wytrzymały i jednocześnie ekonomiczny.

System ten jest właściwie bezawaryjny, jednak może być stosowany wyłącznie do bram lżejszych niż 600 kg i posiadających skrzydło krótsze niż 7 m.

W przypadku większych bram skrzydłowych powinniśmy zdecydować się na napęd elektro-hydrauliczny.

Cena montażu napędu do bramy skrzydłowej?

Cena montażu napędu do bramy skrzydłowej to koszt rzędu 700-900 złotych. Cena uzależniona jest od wielkości i rodzaju bramy oraz pracy jaką instalator będziemy musiał wykonać przy instalacji okablowania. Z kolei cena napędów do bram skrzydłowych wahają się w zależności od rodzaju napędu – średnio to 800-2300 zł.

Jaki napęd do bramy przesuwnej?

Napędy do bram przesuwnych należą do najprostszych. Ich konstrukcja to: listwa zębata osadzona na obrotowym wale; cały proces sterowany jest przez pilot, który uruchamia pracę wału i powoduje przesuwanie się bramy utrzymywanej na specjalnej szynie.

Istotą jest odpowiednia współpraca napędu z bramą. Producenci oferują dwa rodzaje listw wykonanych z metalu bądź tworzywa sztucznego.

Tworzywo sztuczne zapewni cichą pracę całego systemu i bez problemu można je stosować do bram nie przekraczających 400 kg. Natomiast metal będzie głośniejszy, ale pozwala obsługiwać cięższe bramy i wykazuje większą wytrzymałość i przedłużoną żywotność w porównaniu z tworzywem sztucznym.

Cena montażu napędu do bramy przesuwnej?

Montaż napędu do bramy przesuwanej będzie kosztował nas średnio 400-600 zł. Cena zależy od materiału z jakiego wykonany został napęd oraz pracy jaką instalator będziemy musiał wykonać przy instalacji okablowania. Napędy wykonane z metalu kosztują około 1000-1500 zł, natomiast napędy z tworzywa sztucznego 800-1200 zł.

Jaki napęd wybrać do bramy garażowej

Przy wyborze bramy garażowej powinniśmy zwrócić uwagę na parametry bramy oraz na ilość  miejsca pod sufitem garażu potrzebnego na instalację mechanizmu.

Brama segmentowa może być obsługiwana przez dowolny typ napędu. Natomiast brama segmentowa boczna wymaga instalacji napędu na ścianie lub nad nadprożem.

Bramę segmentową z uwagi rodzaj pracy jaką wykonuje, najlepiej wyposażyć w lekki zapas mocy, który zapewni bezawaryjność i wydłuży czas pracy mechanizmu.

Do bram uchylnych dozwolone jest montowanie standardowych napędów. Warto również sprawdzić prędkość systemu; przeciętnie producenci oferują około 12 cm/s, co przekłada się na czas otwierania bramy w okolicach 30 sekund.

Cena montażu napędu do bramy garażowej?

Montaż napędy do bramy garażowej to koszt około 350-550 zł. Cena montażu zależna jest typu napędu oraz potencjalnych przeróbek wykonywanych na potrzeby instalacji mechanizmu. Najtańsze napędy to wydatek 600-900 złotych, za bardziej profesjonalny sprzęt zapłacimy 1000-1500 zł.

Cenniki

Teraz popularne