Hala stalowa czy murowana? – ceny, wady, zalety

Budowa stan surowyHala stalowa czy murowana? - ceny, wady, zalety

Hale stalowe i murowane mają wiele zastosowań. Hale magazynowe wykorzystuje się w przemyśle, rolnictwie, handlu, usługach, sporcie i rekreacji. Najczęściej spotykane rodzaje tych pomieszczeń to hale stalowe i murowane. Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom.

W przemyśle służą m.in. jako hale magazynowe lub produkcyjne, czy też centra logistyczne. Mogą służyć jako warsztaty samochodowe, lokale usługowe, czy przestrzeń handlowa. Są stosowane przez rolników, np. do przechowywania i gromadzenia plonów. Dużych rozmiarów hale mają również zastosowanie jako hale sportowe i sale gimnastyczne. Jakie są korzyści, zalety i wady hal stalowych i murowanych? Ile kosztuje inwestycja w hale magazynowe? Co jest częściej wybierane, hala stalowa, czy murowana?

Hala stalowa czy murowana – zalety i wady

Hala-stalowa-czy-murowana

Hala stalowa zalety:

  • krótszy czas budowy hali stalowej względem murowanej,
  • niższe koszty budowy hali stalowej,
  • możliwość uzyskanie bardzo dużej kubatury,
  • montaż wymaga mniejszej liczby osób niż w przypadku hal murowanych, co przekłada się na obniżenie kosztów robocizny,
  • hala stalowa może być budowana o każdej porze roku,
  • mają stosunkowo niewielki ciężar własny,
  • są odporne na działanie dynamicznych sił,
  • nie ulegają rozciąganiu,
  • mogą być jak dopasowane do różnego profilu działalności i przeznaczenia,
  • wymaga mniejszej liczby pozwoleń w porównaniu do  hali murowanej,
  • dzięki budowie modułowej, halę stalową można powiększyć w razie potrzeby.

Hala stalowa wady:

  • jest podatna na działanie korozji,
  • charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną i akustyczną.
  • materiał – stal – nie jest bardzo odporny na wahania temperatur,
  • wymagają regularnej konserwacji, a to zwiększa koszty utrzymania.

Hala murowana zalety:

  • solidna konstrukcje – może służyć przez wiele lat.
  • może być stawiana nawet na trudnym terenie na podłożu o niskiej nośności,
  • serwisowanie jest stosunkowo łatwe, nie wymaga zbyt wiele zachodu i nie jest zbyt  kosztowne,
  • gotowa hala murowana jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • większa izolacyjność cieplna i akustyczna.

Hala murowana wady:

  • budowa hali murowanej trwa dłużej niż budowa hali stalowej,
  • trudności z budową w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. w zimie,
  • wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi niż hala stalowa,
  • charakteryzuje się mają większym ciężarem własnym w porównaniu do hali stalowej.

Ile kosztuje budowa hali stalowej?

Koszt wybudowania stalowej hali magazynowej wynosi około 350–1200 zł/m2. Stalowa hala  nieocieplona to cena rzędu 350–700 zł/m2. Wybudowanie stalowej hali ocieplanej to wydatek w granicach 700–1200 zł/m2. Wyliczenia zawierają ceny projektu, materiałów i robocizny wraz z wykończeniem.

Ile kosztuje budowa hali murowanej?

Wybudowanie magazynowej hali murowanej z pustaka ceramicznego z dachem dwuspadowym do stanu surowego zamkniętego to koszt w granicach 700–1000 zł/m2. Ta sama murowana hala magazynowa wykończona i gotowa do zagospodarowania to wydatek w przedziale 900–1300 zł/m2.

Hala stalowa czy murowana – korzyści

Montaż hali stalowej polega na połączeniu ze sobą przygotowanych wcześniej elementów prefabrykowanych, a także na przytwierdzeniu ich do wcześniej przygotowanych fundamentów, a następnie pokryciu dachu oraz ścian. Sam montaż jest krótki – stalowa hala magazynowa może powstać w ciągu kilku tygodni, większa w parę miesięcy. Lecz należy jeszcze uwzględnić prace przygotowawcze, w tym wykonanie fundamentów, a także prace wykończeniowe, w tym wylanie posadzki oraz montaż instalacji. Hala stalowa charakteryzuje się stosunkowo małym ciężarem własnym, zachowując przy tym wszelkie walory funkcjonalne i zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa obiektu. Ponadto konstrukcje takie są odporne na działanie dynamicznych sił i nie ulegają rozciąganiu. Kubatura hal stalowych może być ogromna. Hale stalowe można budować o każdej porze roku. Ewentualna przebudowa hali  nie sprawia większych kłopotów.

Hale murowane to rozwiązanie tradycyjne. Budowane są z najczęściej z bloczków komórkowych.  Podobnie jak hale stalowe, również wymagają przygotowania fundamentów przed przystąpieniem do właściwej budowy oraz prac wykończeniowych po jej zakończeniu. Hale murowane to konstrukcje solidne i mogą służyć przez wiele lat. Charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną oraz termiczną. Hale murowane można wybudować nawet na podłożu o niskiej nośności. Serwisowanie hal stalowych nie jest bardzo wymagające, ani kosztowne.

Hala stalowa czy murowana – jakie są koszty?

Ostateczna cena budowy hali stalowej zależy od kilku czynników, wśród których należy wymienić: wielkości hali, typ konstrukcji, sposobu wykończenia, a także tego, czy hala ma być ocieplana, czy nie. Koszt wybudowania stalowej hali magazynowej nieocieplonej waha się w granicach 350 – 700 zł/m2. Natomiast, w przypadku stalowej hali ocieplanej koszt budowy wynosi w przedziale 700 – 1200 zł/m2. Zatem koszt stalowej hali magazynowej to wydatek w przedziale 350 – 1200 zł/m2. Za ocieploną halę o powierzchni 1000 m2 zapłacimy około 700000 – 1200000 zł/m2. W cenę wliczone są koszty projektu, materiałów i pracy wraz z wykończeniem.

Również w przypadku magazynowej hali  murowanej ostateczny koszt budowy zależy od wielu czynników. Są to m.in. wielkość hali, rodzaj materiału, konstrukcja dachu, ocieplenie i inne. Jeśli decydujemy się na budowę magazynowej hali murowanej z dwuspadowym dachem z pustaka ceramicznego zapłacimy 900 – 1300 zł/m2. Budowa hali murowej do stanu surowego zamkniętego to  koszt w granicach 700 – 1000 zł/m2. Wykończona hala murowana o powierzchni 350 m2 to wydatek w granicach 315000 – 455000 zł.

Co jest częściej wybierane – hala stalowa czy murowana?

W przeszłości inwestorzy, którzy potrzebowali dużych przestrzeni magazynowych, korzystali z wyłącznie z hal murowanych. Jednak rozwój techniki sprawił, że pojawiły się na rynku modułowe hale stalowe. Współcześnie wypierają one hale murowane. Hale stalowe wybierane są znacznie częściej z kilku przyczyn. Zazwyczaj budowa hali stalowej wiąże się z nieco niższym kosztem, szybciej można je wybudować, umożliwiają skonstruowanie większych powierzchni magazynowych i dają więcej możliwości w przypadku powiększenia powierzchni magazynowej.

Cenniki

Teraz popularne