Ile kosztuje montaż rynny? – cena w 2023

CennikiBudowlaneIle kosztuje montaż rynny? - cena w 2023

Rynny mają za zadanie odprowadzanie deszczówki oraz zabezpieczenie elewacji budynku. Na rynku obecnie możemy znaleźć kilka rodzajów rynien. Ile zapłacimy za rynny z wybranych tworzyw oraz ile kosztuje usługa montażu rynien?

Od czego zależy cena montażu rynien?

Cena montażu uzależniona jest oczywiście od powierzchni dachu, a – tym samym – długości systemu rynnowego. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj rodzaj rynien, jaki zamierzamy zamontować. Tworzywo, z jakiego została wykonana rynna, determinuje cenę samej rynny. Każdy rodzaj rynny wymaga jednak innego sposobu montażu oraz innych akcesoriów wykorzystanych do montażu. To ostatecznie wpływa na koszt usługi, za jaką musimy zapłacić. 

Duży wpływ na ostateczną cenę montażu ma również stopień skomplikowania konstrukcji dachu. Orynnowanie dachu prostego lub z dwoma spadami będzie tańsze niż orynnowanie skomplikowanej konstrukcji, z licznymi załamaniami i spadami.

Podsumowując, na ostateczną cenę montażu rynien wpływ ma:
– powierzchnia dachu,
– rodzaj tworzywa, z jakiego wykonana została rynna (PCV, stalowa, miedziana),
– stopień skomplikowania montażu (zależy od rodzaju rynny),
– stopień skomplikowania konstrukcji dachu.

Ile kosztuje montaż rynny?

ile kosztuje montaż rynien

Za samą usługę montażu orynnowania (bez materiałów) zapłacimy 30-50 zł/mb. Koszt rynien plus akcesoriów w przypadku orynnowania PCV wynosi 40-50 zł. Za taki sam zestaw wykonany z miedzi zapłacimy 250-350 zł/mb.

Cena robocizny uzależniona jest od rodzaju rynny. Rynny PCV są lekkie i łatwe w montażu. Montuje się je przy użyciu złączek z uszczelką lub kleju. Dlatego też cena ich montażu będzie najniższa. Dla porównania, rynny wykonane z blachy stalowej wymagają lutowania, a rynny aluminiowe – zastosowania nitów oraz uszczelniania klejem. 

Ile kosztuje rynna?

Najtańsze są rynny wykonane z PCV. Za metr bieżący takiej rynny zapłacimy 8-12 zł. Nieco droższe okazują się rynny stalowe powlekane. Tutaj cena kształtuje się w przedziale 15-20 zł/mb. Dysponując nieco większym budżetem, możemy zdecydować się na rynny cynkowo-tytanowe – za metr bieżący zapłacimy 30-50 zł. Najdroższe, ale też najbardziej trwałe są rynny miedziane. Taki luksus kosztuje 100-150 zł/mb. Do ceny należy doliczyć koszt pozostałych akcesoriów (rur spustowych, kolanek, łączników, obejm). 

Cena metra bieżącego całego systemu orynnowania wykonanego z PCV kształtuje się na poziomie 40-50 zł. Za system orynnowania cynkowo – tytanowego zapłacimy 150-200 zł/mb, natomiast orynnowanie miedziane to koszt 250-350 zł/mb.

Jaką rynnę wybrać?

Najtańsze i najczęściej wybierane są rynny wykonane z PCV. Ich niekwestionowanym atutem jest brak korozji oraz konieczności wykonywania zabiegów konserwacyjnych. Są przy tym lekkie, co znacznie ułatwia ich montaż. Pielęgnacja tego typu orynnowania ogranicza się do usunięcia zabrudzeń oraz pastowania ewentualnych zadrapań. Są odporne na uszkodzenia i potrafią przetrwać nawet 50 lat. Minusem rynien z PCV jest ich słaba odporność na działanie bardzo wysokich oraz bardzo niskich temperatur, które mogą powodować odkształcenia rynny. Ryzyko powstawania nieszczelności na łączeniach można niwelować poprzez stosowanie złączek wyposażonych w uszczelki z gumy EPDM.

Rynny stalowe powlekane dodatkową warstwą ocynku są stosunkowo tanie i bardziej odporne na temperatury niż rynny z PCV. Wymagają częstych zabiegów konserwacyjnych, a ich chropowata powierzchnia ułatwia osadzanie się brudu. Szybko matowieją. Ich żywotność to 30-50 lat, jednak zdarza się, że ulegają uszkodzeniom znacznie szybciej.

Rynny aluminiowe są trwalsze niż stalowe, odporne na działanie czynników atmosferycznych i stosunkowo lekkie. Dostępne w szerokiej palecie barw. Ich trwałość wynosi 50-70 lat.

Rynny z blachy cynkowo – tytanowej są dość drogie, lecz trwałe. Nie korodują i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Odporne na działanie mrozów i wysokich temperatur. Potrafią przetrwać 100-120 lat.

Rynny miedziane są najdroższymi z wymienionych. Są przy tym najtrwalsze (ich żywotność szacuje się nawet na 300 lat). Ważne jest, by w przypadku montażu rynien miedzianych zastosować również miedziane akcesoria do orynnowania, ponieważ miedź koroduje w styczności ze stalą czy aluminium.

Oprócz ceny czy właściwości samego materiału, przy wyborze rynny należy również wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonane jest pokrycie dachu. I tak, przykładowo gont bitumiczny czy papa w kontakcie z promieniowaniem UV i wilgocią wchodzi w reakcje chemiczne powodujące w efekcie korozję blachy. Dlatego też w przypadku tego rodzaju pokrycia dachowego należy unikać rynien blaszanych.

Co to jest efektywna powierzchnia dachu?

Obliczenie efektywnej powierzchnia dachu (EPD) pozwala optymalnie dobrać system rynnowy do wymagającego odwodnienia budynku. System rynnowy to nie tylko długość rynien i liczba akcesoriów, jakie potrzebujemy zakupić. Prawidłowo spełniający swoje funkcje system rynnowy wymaga również doboru odpowiedniego przekroju rynien oraz rur spustowych.

EPD w przypadku dachu płaskiego lub o spadku nie większym niż 10 stopni, odpowiada powierzchni połaci dachowej. W przypadku dachu o większym nachyleniu wylicza się ją ze wzoru:
EPD [m2]=(s+h/2)*d, gdzie:
d = długość dachu
s = szerokość rzutu poziomego dachu,
h = wysokość dachu mierzona od jego podstawy do szczytu.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że rynny o przekroju 100 mm można zastosować do dachów o powierzchni nie przekraczającej 45m2, rynny o przekroju 130 mm do dachów o powierzchni 100 m2, a rynny o przekroju 150 mm – do dachów o powierzchni nie przekraczającej 150 m2. Rury spustowe o przekroju wynoszącym 80′ można wykorzystać przy powierzchni 75 m2, natomiast rury o przekroju 100′ – do dachu 125 m2. Ważne jest również umiejscowienie odpływu. Możemy zainstalować rury centralnie lub skrajnie. Centralne usytuowanie odpływu umożliwia odbieranie wody z dwukrotnie większej powierzchni.

Cenniki

Teraz popularne